Powstał serwis upamiętniający twórczość Baczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 16:14
Poeta, patriota, żołnierz – Krzysztof Kamil Baczyński, obchodziłby teraz setne urodziny. Z tej okazji uruchomiony został serwis internetowy poświęcony jego twórczości.
Materiały promocyjne do serwisu na stulecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Materiały promocyjne do serwisu na stulecie urodzin Krzysztofa Kamila BaczyńskiegoFoto: Grzegorz Lipiński/PR

Baczynski 1200.jpg
Krzysztof Kamil Baczyński w nowym serwisie internetowym portalu PolskieRadio24.pl

Krzysztof Kamil Baczyński, mimo młodego wieku uważny był za dojrzałego, rokującego na przyszłość poetę. Nie uchylał się też od patriotycznych obowiązków. Zginął w czwartym dniu powstania warszawskiego w sierpniu 1944 roku. Miał 23 lata.

W setną rocznicę urodzin poety, Polskie Radio uruchomiło specjalny serwis internetowy, poświęcony jego życiu i twórczości.  Złożony jest z unikatowych nagrań Polskiego Radia.  mówią twórcy, Izabela Mazurek i Bartłomiej Makowski z redakcji Serwisów specjalnych i Archiwum Polskiego Radia.  Są to wspomnienia i opowieści nagrane przez członków rodziny Baczyńskiego, jego kolegów szkolnych, kolegów z Szarych Szeregów, żołnierzy konspiracji, a także przez dowódcę powstania warszawskiego, znawców jego twórczości i biografów  dodaje Izabela Mazurek.

#KartkaZKalendarza 🔹 Dzisiaj 1️⃣0️⃣0️⃣. urodziny obchodziłby Krzysztof Kamil Baczyński - jeden z przedstawicieli...

Opublikowany przez Trójka - Program 3 Polskiego Radia Piątek, 22 stycznia 2021
pap archiwum Kamil Baczyński 280.png
"Baczyński. Ta legenda jest wciąż żywa". Serwis specjalny

Posłuchaj
03:13 2021_01_22 13-17-28_Trojka_do_trzeciej_Baczynski_serwis.mp3 Ruszył serwis poświęcony Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu

 

Archiwalne skarby

 To są niezwykłe skarby archiwum. Polskie Radio najbardziej zainteresowało się historią Baczyńskiego po wojnie, co pozwoliło dotrzeć do wielu ludzi, którzy go znali. W serwisie znaleźć można m.in wspomnienia Feliksy Drapczyńskiej, teściowej Baczyńskiego. Nie chcemy stawiać mu brązowego pomnika. Poprzez wspomnienia kolegów z oddziału, pokazujemy że on nie nadawal się do roli żołnierza. Przeżywał okrucieństwa wojny bardziej i dojrzalej niż oni  podkreśla Bartłomiej Makowski.

Radio_Baczynski_foto.jpgSwoją działalność rozpoczęło Radio Baczyński / Polskie Radio 

Radio Baczyński 

Słuchacze będą mogli posłuchać także twórczości Baczyńskiego.  Bardzo ciekawym elementem serwisu jest Radio Baczyński, czyli specjalny internetowy kanał radiowy, w którym prezentujemy wiersze w interpretacjach wybitnych aktorów, a także piosenki napisane do tekstów poety. Wśród wykonawców znaleźli się min. Ewa Demarczyk, Stanisława Celińska, Gaba Kulka, Grzegorz Turnau, czy Mela Koteluk – wylicza Krzysztof Kossowski, szef Portalu Polskiego Radia.

Jedna z interpretacji wiersza Baczyńskiego / Krzysztof Kamil Baczyński - Pokolenie [Wiatr drzewa spienia...] / Poezja Polska

Projekt wpisuje się w obchody Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który został ustanowiony przez polski sejm z okazji setnej rocznicy urodzin poety, w uznaniu jego zasług dla polskiej sztuki, niepodległości i kultury. Serwis dostępny jest pod adresem baczynski.polskieradio24.pl.

*** 

Tytuł audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiały reporterskiego: Dorota Piotrowska 
Data emisji: 22.01.2021
Godzina emisji: 13.25

zch/kr

Czytaj także

Jan Kochanowski – ojciec polskiej poezji

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 14:00
W najnowszym wydaniu audycji "Trójka literacka" naukowcy z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk rozmawiali o twórczości Jana Kochanowskiego. – Traktujemy go jako kogoś więcej niż poetę, a jego poezję jako coś więcej niż literaturę – powiedział współgospodarz programu prof. Mikołaj Sokołowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leśmian znany i nieznany

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 14:15
Czy rzeczywiście twórczość tego powszechnie lubianego poety, która zawsze budziła wiele emocji – od uwielbienia do oskarżeń o "pornografię" – jest tak dobrze znana? Ile w tej wiedzy jest stereotypów? Czym wreszcie są sławne "leśmianizmy" i czemu służyły?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Kamil Baczyński w nowym serwisie internetowym portalu PolskieRadio24.pl

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 09:00
Z okazji Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis internetowy składający się z unikatowych nagrań archiwalnych Polskiego Radia, wspomnień, wierszy w interpretacji wybitnych polskich aktorów, a także piosenek do tekstów Baczyńskiego. Strona baczynski.polskieradio24.pl wystartowała w 100. rocznicę urodzin artysty - 22 stycznia tego roku.
rozwiń zwiń