Marta Gardolińska dyrektorem francuskiej Opery Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 11:30
Marta Gardolińska została pierwszą kobietą i Polką na stanowisku dyrektora muzycznego francuskiej Opéra national de Lorraine w Nancy. Swoje obowiązki będzie pełnić od sezonu 2021-2022 przez trzy lata.
Marta Gardolińska obejmie stanowisko dyrektora Opra national de Lorraine.
Marta Gardolińska obejmie stanowisko dyrektora Opéra national de Lorraine.Foto: Radoslaw NAWROCKI / FORUM

Marta Gardolińska ma na swoim koncie współpracę z największymi orkiestrami. Jej pracę podziwiać można było na scenach m.in. Los Angeles, Barcelony, Wiednia czy Erywania. W ostatnich latach związana była z angielską Bournemouth Symphony Orchestra. Za Polką lata pracy i przygotowań. Czy objęcie stanowiska dyrektora francuskiej opery narodowej pozwoli jej rozwinąć skrzydła na międzynarodowej arenie?  Myślę, że wszystkie te kroki idą w kierunku rozpędu – stwierdza z uśmiechem dyrygentka.  To nie jest dla mnie nagły skok. Pracowaliśmy nad tym od dłuższego czasu. Czuję, że to wszystko przychodzi w dobrym, właściwym momencie – dodaje

Agnieszka Duczmal pap 1200.jpg
Agnieszka Duczmal: jako kobieta dyrygent musiałam przebić się przez zasieki

Inspiracje 

Polka obejmie stanowisko dyrektora w sezonie 2021/2022 na okres trzech lat. – Jest wielu ludzi, którym mogę dziękować za to, jakim muzykiem jestem. Byli to zarówno nauczyciele w Polsce, jak i późniejsi profesorowie w Wiedniu. Osobą, której nie mogę nie wymienić, jest prof. Katarzyna Sowińska. To ona dała mi pierwszą lekcję techniki dyrygowania. Dzięki niej w ogóle zaczęłam uczyć się tej sztuki – mówi.

– Bardzo inspirującym momentem było spotkanie z Gustavo Dudamelem. Miałam tę możliwość w Los Angeles w ubiegłym roku. Zawsze chciałam go poznać. Jednak o tym, że będziemy wspólnie, na jednej scenie, dyrygować na cztery ręce nie śmiałam marzyć. To było świetne przeżycie. Wszystko, czego tam doświadczyłam, umocniło mnie w przekonaniu, że idę dobrą drogą. Zobaczyłam, że pewne kręgi muzyczne zamykają się, a ja robię dokładnie to, co powinnam  podkreśla z uśmiechem.

Posłuchaj
06:49 2021_01_28-11-15-08-Marta_Gardolinska.mp3 Marta Gardolińska (Trójka do Trzeciej) 

Współpraca na miarę marzeń

Współpraca z Gustavo Dudamelem przewyższyła jej marzenia. Czy jest coś, czego mogła się od niego nauczyć? – Nie wiem, czy dojdę kiedyś do takiego poziomu energii i południowoamerykańskiego temperamentu. Mimo że Gustavo jest w tym biznesie od piętnastego roku życia, nigdy nie okazuje zmęczenia czy frustracji. Jest całkowicie oddany muzyce i to ona sprawia mu radość – zauważa Gardolińska. 

Objecie stanowiska we francuskiej operze, przypadło na bardzo specyficzny czas. Warunki sanitarne wprowadzone w dobie pandemii dają się we znaki również muzykom. Napotkaliśmy przeciwności, z którymi normalnie pewnie byśmy się nie zetknęli. Obostrzenia sanitarne oraz stres, który towarzyszył nam podczas przygotowania jesiennego koncertu, były ogromne. To wymagało od nas zaufania do siebie nawzajem. Musieliśmy skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na sztuce i muzyce. Wielu z nas musiało również zapomnieć o swoim ego i pójść na kompromis. Dzięki zaangażowaniu całego zespołu wszystko się udało. To dla mnie najlepszy znak, że ta współpraca będzie przebiegać dobrze – podsumowuje. 

Młodą dyrygent czeka w tym roku sporo pracy. – Za kilka dni rozpoczynamy serię nagrań, które będą emitowane we francuskim radiu – opowiada. – Później koncerty m.in. w Wiedniu, Anglii, Barcelonie oraz w Katowicach – wylicza. 21 lutego Marta Gardolińska poprowadzi Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w koncercie z klarnecistką Annelien Van Wauwe.

SO: Tchaikovsky Symphony No.4 conducted by Marta Gardolińska / Bournemouth Symphony Orchestra 

Przypomnijmy, że Marta Gardolińska to niejedyna kobieta, która w ostatnim czasie zawojowała muzyczny świat. Ukrainka Oksana Lyniv została pierwszą dyrygentką w dziejach Festiwalu Wagnerowskiego. Z kolei Polkę Marzenę Diakun wybrano dyrektorką artystyczną hiszpańskiego Fiesta de la Comuniad w Madrycie.

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: Marta Gardolińska (polska dyrygentka)
Data emisji: 28.01.2021
Godzina emisji: 11.15

zch 

Czytaj także

Gdyby Zbigniew Wodecki był Francuzem… Francois Martineau z niezwykłym projektem

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 12:50
Francois Martineau – muzyk od 9 lat mieszkający w Krakowie rozpoczął pracę nad nową płytą, na której znajdzie się 15 utworów znanych i lubianych artystów. – W polskim dziedzictwie są perełki i warto eksportować je, m.in. w języku francuskim – mówi artysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Renata Lewandowska – po 40 latach odkryta na nowo

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 12:50
Gdyby urodziła się w Stanach Zjednoczonych, prawdopodobnie odniosłaby duży sukces. Życie Renaty Lewandowskiej to gotowy materiał na film. Artystka podbijała polską scenę muzyczną w latach 70. Wyjechała za granicę i słuch zaginął o niej na całe dziesięciolecia. Ponad 40 lat później debiutancki album "Dotyk" zagościł na sklepowych półkach. 
rozwiń zwiń