Narodowy Instytut Fryderyka Chopina ma już 20 lat!

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 12:30
Przywrócił prestiż międzynarodowemu konkursowi pianistycznemu, wydał 40 płyt nagradzanych na całym świecie, a przede wszystkim cały czas popularyzuje twórczość najwybitniejszego polskiego kompozytora. Dziś przypada 20. rocznica działalności Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Fryderyk Chopin na przetworzonym portrecie autorstwa Marii Wodzińskiej (1819-1897)
Fryderyk Chopin na przetworzonym portrecie autorstwa Marii Wodzińskiej (1819-1897)Foto: Polona/domena publiczna

Długa i wyboista droga do sukcesu

Mimo że Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oficjalnie pojawił się na polskiej mapie kulturalnej w 2001 roku, jego historia sięga 1992 roku, kiedy to został opublikowany pierwszy projekt opisujący działalność przyszłej instytucji. Jak wspominał pierwszy dyrektor NIFC Grzegorz Michalski, pierwsze kroki nie należały do łatwych. – Były kłopoty. Wyrażało się to w wielu różnych niedostatkach. Najbardziej czytelnym był kryzys Konkursu Chopinowskiego, którego edycje od lat 80. były niepokojące. Wówczas najwybitniejsi młodzi pianiści go omijali – mówił.

Konkurs Chopinowski. Krótka historia | Chopin Competition: a short history/Chopin Institute


Dziś działalność instytutu obejmuje nie tylko Konkurs Chopinowski, który powrócił do swojej świetności, ale i festiwal "Chopin i jego Europa", nowoczesne muzeum Fryderyka Chopina mieszczące się w Zamku Ostrogskich w Warszawie oraz liczne projekty, wykraczające poza, jak to ujął rzecznik prasowy NIFC Aleksander Laskowski ,"ściśle rozumianą chopinologię".

Posłuchaj
04:37 2021_02_03-12-14-13_Trojka_do_trzecie_Instytut_Chopina.mp3 Dorobek i plany Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina (Trójka do trzeciej)

 

Od historycznych instrumentów po technologię VR

– Mamy dział naukowy zajmujący się przygotowywaniem rozmaitych wydawnictw. W naszych konkursowym portfolio mamy również konkurs na instrumentach historycznych i wiele serii koncertowych – opowiadał rozmówca Pawła Turskiego. – Powstają filmy dokumentalne i mnóstwo wywiadów z artystami z całego świata. By widzowie poczuli się jeszcze bliżej artystów, dostają materiały edukacyjne. W tym roku zrealizowaliśmy również film VR-owy, w którym widz będzie mógł poczuć się zarówno Fryderykiem Chopinem, jak i uczestnikiem Konkursu Chopinowskiego dodaje kierownik biura audiowizualnego Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Joanna Dobrzańska.


Narodowy Instytut Fryderyka Chopina ma już 20 lat! Narodowy Instytut Fryderyka Chopina został utworzony 20 lat temu na...

Opublikowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Środa, 3 lutego 2021

Wielkie plany na przyszłość

2 ma ambitne plany rozwoju w nadchodzącym roku – chociażby planowane jest otwarcie Międzynarodowego Centrum Muzyki w Żelazowej Woli. Z kolei w tym roku instytut zamierza transmitować cały Konkurs Chopinowski, który w minionym roku nie odbył się z powodu pandemii. 

Koncert "A la Polonaise" - Polskie Radio Chopin/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 03.02.2021
Godzina emisji: 12.14

kr

Czytaj także

Marta Gardolińska dyrektorem francuskiej Opery Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 11:30
Marta Gardolińska została pierwszą kobietą i Polką na stanowisku dyrektora muzycznego francuskiej Opéra national de Lorraine w Nancy. Swoje obowiązki będzie pełnić od sezonu 2021-2022 przez trzy lata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

96 lat temu zaczęło nadawać Polskie Radio

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 12:30
"Halo, halo! Tu próbna radiostacja Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego! Warszawa, Polska, długość fali 385 metrów!" Tak brzmiały pierwsze słowa transmisji radiowej, która odbyła się 1 lutego 1925 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Notatki Napoleona do kupienia za milion euro!

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 12:00
Bitwa pod Austerlitz należy do najbardziej znanych w historii. Nazywana także "Bitwą trzech cesarzy", uznawana jest zarazem za bodaj najwspanialszy przykład napoleońskiego geniuszu taktycznego. Teraz na sprzedaż wystawiono manuskrypt z odręcznymi notatkami Małego Cesarza dotyczącymi tej bitwy.
rozwiń zwiń