W Byszewach powstanie izba pamięci Jarosława Iwaszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 11:25
Byszewy – symbol spokoju i beztroskich dni Jarosława Iwaszkiewicza. Wieś położona w województwie łódzkim zainspirowała pisarza do napisania "Panien z Wilka". Teraz powstanie tam izba poświęcona jego pamięci. 
Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.
Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.Foto: Diana Domin / FORUM

Jarosław Leon Iwaszkiewicz – polski prozaik, poeta, eseista, tłumacz i librecista, współpracował z grupą poetycką Skamander. Dworek w Byszewach wspominał przez całe życie. Stanowił on inspirację i emocjonalną ostoję pisarza. Pierwszy raz znalazł się tam w czerwcu 1911 roku jako korepetytor gimnazjalnego kolegi, Józia Świerczyńskiego i jego pięciu braci. W kolejnych latach bywał już regularnie jako przyjaciel domu.

Wakacje spędzane w Byszewach zainspirowały Iwaszkiewicza do napisania "Panien z Wilka", które Andrzej Wajda przeniósł na ekran w 1979 roku. Teraz powieść doczekała się drugiej ekranizacji. Centrum Kultury w Plichtowie zadbało o to, by inspiracje pisarza nie poszły w zapomnienie. 

Lato w Byszewach – oficjalny zwiastun. Premiera filmu w sieci 18.10.2020 r. / Centrum Kultury i Ekologii w Plichowie

iwaszkiewicz 1200.jpg
Robert Papieski: Iwaszkiewiczowi do pisania potrzebna była atmosfera młodości

Pamiętne wakacje

 Iwaszkiewicz był silnie związany z tym terenem. Po wojnie przyczynił się do remontu dworu w Byszewach, a z rodziną Plichtów utrzymywał kontakt aż do śmierci – podkreśla Monika Czubaczyńska-Szarm, dyrektor Centrum Kultury w Plichtowie.

Dworek okazał się szczególnym miejscem dla pisarza. Opisał go w "Książce moich wspomnień" z 1957 roku. Byszewy odcisnęły na Iwaszkiewiczu znaczące piętno. To było miejsce, do którego zawsze wracał pamięcią. Tkwiło głęboko w jego wspomnieniach i emocjonalności. Pisał, że ze wszystkich miejsc i ludzi, jakich poznał w życiu, najważniejszy był dla niego właśnie dom w Byszewach. Czuł, jakby to tam po raz drugi narodził się na świat – opowiada Michał Maj Wieczorek, odtwórca roli Wiktora Rubena w filmie "Lato w Byszewach".


Posłuchaj
03:37 PR3_mp3 2021_02_11-11-17-04_Byszewy.mp3 Izba pamięci Jarosława Iwaszkiewicza (Trójka do Trzeciej)

piłsudski_wystawa_forum_1200.jpg
Zagościć u Marszałka. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprasza

"Lato w Byszewach"

– Film powstał w dziesięć dni. Stworzono niesamowite kostiumy i scenografię. Złożeniem projektu było, żeby jak najlepiej oddać ducha dworku i tamtych wakacji. Udało się to w stu procentach – podsumowuje Karolina Lutczyn-Fridek, reżyser filmu "Lato w Byszewach".

5.04.1930 Jarosław Iwaszkiewicz z córkami Marią i Teresą fot. archiwum Muzeum w Stawisku / FOTONOVA Archiwum...

Opublikowany przez Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku Wtorek, 14 kwietnia 2020

Pomysł i eksponaty

Twórcy filmu chcą teraz stworzyć izbę pamięci im. Jarosława Iwaszkiewicza. – Nawiązaliśmy współpracę ze spadkobiercami pisarza oraz z Muzeum Iwaszkiewiczów w Stawiskach. Zbieramy książki poety. Chcemy utworzyć z nich małą biblioteczkę. Stale utrzymujemy kontakt ze spadkobiercami rodziny Plichtów. Wciąż przechowują zapiski, listy i fotografie, związane są z pobytami Iwaszkiewicza w Byszewach – dodaje Monika Czubaczyńska-Szarm. Pracownicy Centrum Kultury mają w planach realizację kolejnego filmu. Tym razem obraz ma zostać poświęcony historii szlacheckiego rodu Plichtów.  

Wakacje z 1911 roku, spędzone w podłódzkich Byszewach, zainspirowały Jarosława Iwaszkiewicza do napisania słynnego...

Opublikowany przez Instytut Książki Piątek, 5 lutego 2021

Dom w Byszewach to klasycystyczny, murowany dworek. Został zbudowany na początku XIX wieku przez Teodora Plichtę. Miejsce wielokrotnie przywoływane było przez Jarosława Iwaszkiewicza. Pisarz nazywał dom szkołą życia i jednocześnie uniwersytetem. Dworek od lat otoczony jest parkiem, określanym przez Iwaszkiewicza "Świątynią dumania".  

*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 11.02.2021
Godzina emisji: 11.17

zch/kr

Czytaj także

Bruno Schulz: chwilę przed sukcesem, niedługo przed śmiercią

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 06:45
W 1938 roku Bruno Schulz zawitał do Paryża. W tym samym roku był tam też Leopold Tyrmand. Z tego, co wiadomo, te dwie tak ważne dla polskiej kultury, choć zarazem tak diametralnie różne od siebie osoby nigdy się nie spotkały, chociaż, jak widać, bywały w tych samych miastach i miejscach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zielone notatniki" – nieznane zapiski Leopolda Tyrmanda

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 17:37
Nieznane notatki Leopolda Tyrmanda z lat 1949-51 opublikowane na zakończenie roku poświęconego twórczości autora "Złego". "Zielone notatniki" zostały skonfiskowane przez Służbę Bezpieczeństwa ponad 50 lat temu w mieszkaniu jego żony. Co zawierają? Jakie były ich losy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Broniewski. Poeta wielokrotnie zapomniany

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 05:53
Jego nazwisko jest słynne, lecz twórczość należy do mniej znanych w historii polskiej literatury. Zawsze coś stało na przeszkodzie jego poezji. – W swoim życiu stanął wobec wszystkich największych wyzwań XX wieku, za co płacił wielką cenę – mówił w Polskim Radiu biograf Władysława Broniewskiego Mariusz Urbanek.
rozwiń zwiń