Perseverance: najważniejsza misja na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 14:00
Po trwającym ponad pół roku locie, w środę 18 lutego, ok. godz. 22 czasu polskiego, na Marsie wyląduje łazik Perseverance. To najbardziej zaawansowany technicznie pojazd, jaki NASA wysłała na Czerwoną Planetę. Jego celem jest znalezienie odpowiedzi na fundamentalne pytanie: czy na Marsie możliwe jest życie?
Łazik Perseverance na Marsie
Łazik Perseverance na MarsieFoto: Merlin74/Shutterstock

shutterstock_wenus 1200.jpg
Dlaczego badamy Marsa intensywniej niż Wenus?

Perseverance po angielsku oznacza "wytrwałość". Ta nazwa doskonale odzwierciedla naturę kolejnych misji badawczych NASA na Marsie. Dotychczas na Marsie wylądowały i z powodzeniem przemieszczały się po jego powierzchni, prowadząc badania cztery łaziki NASA: Sojourner (1997), Spirit (2004), Opportunity (2004) oraz Couriosity (2012). Ten ostatni wciąż jeszcze działa.


Posłuchaj
05:43 2021_02_18 14_35_38_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Łazik Perseverance ląduje na Marsie (Trójka do trzeciej)

O ile Sojourner ważył 10,5 kg i miał wymiary oraz wygląd przypominający kuchenkę mikrofalową na kółkach, to Perseverance swoimi wymiarami zbliżony jest do niewielkiego samochodu o sześciu kołach i trochę zaburzonych proporcjach. Ten najbardziej zaawansowany technicznie marsjański pojazd przy wymiarach 3 m x 2,7 m x 2,2 m waży aż 1025 kg. Steruje nim niezwykle zaawansowany system komputerowy.

NASA's Mars 2020 Perseverance Rover Landing Animations/YouTube NASA Jet Propulsion Laboratory


– Perseverance na pokładzie ma mnóstwo aparatury: robi świetne zdjęcia, ma wysięgniki, może wiercić w gruncie, może pobierać próbki i je badać, analizować oraz przeprowadzać wiele przeróżnych eksperymentów – tłumaczy astronom Mateusz Borkowicz z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

Jego dwuletnia (w założeniu) misja składa się z kilku elementów. Pierwszy: łazik wyląduje na dnie krateru Jezero, gdzie przed milionami lat było słone jezioro. Być może uda się tam znaleźć jakieś mikroślady życia. Drugi: przetestowanie w praktyce urządzeń, które będą przydatne podczas załogowej misji na Marsa. Kluczowym z nich jest MOXIE mający na miejscu wytwarzać tlen potrzebny ludziom do oddychania, ale również jako paliwo do pojazdów.

7 minutes to Mars: NASA's Perseverance Rover Attempts Most Dangerous Landing Yet/YouTube NASA Jet Propulsion Laboratory


Kolejnym elementem misji Perseverance jest wypuszczenie marsjańskiego helikoptera Ingenuity - pierwszej w historii ludzkości maszyny latającej na innej planecie. To niezwykle trudne zadanie, gdyż atmosfera na Czerwonej Planecie ma gęstość zaledwie jednego procenta gęstości atmosfery ziemskiej! Dlatego też Ingenuity waży zaledwie 1,5 kg.

– Obserwowanie lądowania Perseverance na żywo niestety nie będzie możliwe. Jednak dane spływające do NASA, będą pozwalały na odtwarzanie tego na modelu 3D. Mam też nadzieję, że już chwilę po lądowaniu otrzymamy pierwsze zdjęcia – mówi Mateusz Borkowicz.

NASA's Mars 2020 Perseverance Rover Landing/YouTube CosmoSapiens


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Data emisji: 18.02.2021
Godzina emisji: 14.35

pr

Czytaj także

Czy Mars będzie naszym ostatnim przystankiem?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 07:20
– Przecież dalej nie ma po co lecieć. Nie osiedlimy się ani na Jowiszu, ani na Saturnie, bo to gazowe giganty – zauważyła słuchaczka Programu 3 Polskiego Radia, pani Dorota.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile wody jest na Marsie?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 07:30
Jeden z naszych słuchaczy zadał następujące pytanie: czy na Marsie jest wystarczająco dużo wody, żeby po roztopieniu mogła ona pokryć 70 proc. jego powierzchni, tak jak jest to w przypadku Ziemi? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy mamy już technologię, by terraformować inne globy?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 07:30
Mówimy o terraformacji Marsa, o przekształceniu go w Ziemię. A czy my tutaj na Ziemi przekształciliśmy choć jedno miejsce?
rozwiń zwiń