Jak sobie radzą polscy naukowcy?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 14:00
Zrobienie kariery naukowej wbrew pozorom nie jest łatwe: lata studiów, lata badań, a dodatkowo pogoń za pieniędzmi, które owe badania sfinansują. A gdzie czas na inne sprawy: choćby odrobinę relaksu, nie mówiąc już o życiu osobistym?
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: SUWIT NGAOKAEW/Shutterstock.com

religa 1200 pap.jpg
35 lat temu Zbigniew Religa dokonał pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce

Nie da się ukryć – kariera naukowa to scenariusz tylko dla wytrwałych. Ale mimo tych i wielu dodatkowych przeszkód, w Polsce jest dużo wspaniałych naukowców. Jakie mają osiągnięcia, jak sobie radzą w tych niełatwych przecież czasach?


Posłuchaj
02:34 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_02_19.mp3 Jaka jest kondycja i perspektywy polskiej nauki (Trójka do trzeciej)

– To trudna dziedzina, która wymaga wytężonej pracy. Potrzeba dużo pracy, aby zmierzyć się z ogromną literaturą, przemyśleć cały temat i napisać komentarz od siebie – wylicza Patrycja Kądziołka, historyk literatury. – To bardzo wdzięczna praca, ale bardzo trudna – dodaje.

– Naukowiec musi mieć pasję, żeby grać w pierwszej lidze, bo to tylko wtedy ma sens. Ale poza tym musi być także swoim menadżerem, by zdobywać pieniądze na swoje badania. I to jest ta niezauważana część jego pracy – dodaje prof. Paweł Robiński, wiceprezes PAN.

A w jakiej dziedzinie polscy naukowcy odnoszą sukcesy? – W każdej, ale najłatwiej, kiedy są za granicą. Możemy podziwiać np. naszą wirusolożkę w Oksfordzie, a naszych astronomów za oceanem – odpowiada bez wahania architekt Jarosław Zieliński. – W Polsce także mamy gigantyczne osiągnięcia i gdyby pieniądze szły tam, gdzie trzeba, również bylibyśmy w czołówce. Mamy wybitnych ludzi, ale nie mamy wybitnych decydentów – podsumowuje.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Przemek Cięgotura
Data emisji: 19.02.2021
Godzina emisji: 13.47

pr

Czytaj także

Polska potentatem na rynku baterii? Elektryzująca perspektywa!

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 18:30
Jest pierwsza z trzech linii produkcyjnych, które będą wytwarzać baterie elektryczne do aut. Uruchomiono ją właśnie w należącej do Daimlera fabryce w Jaworze. Czy nasz kraj stanie się potęgą w tej dziedzinie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikroplastik: przekleństwo mórz i oceanów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 12:30
Co roku ponad 10 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych trafia do oceanów. Naukowcy uważają, że widzimy zaledwie jeden procent z nich: te, które unoszą się na powierzchni wody. Pozostałe 99 procent trafia w głębiny. I do żywych organizmów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak koronawirus zmienia język polski?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 12:30
Pandemia zmieniła nasze życie, również język, którym się posługujemy. To normalne, że na nową sytuację reagujemy nowym sposobem jej opisywania. I dlatego pojawiły się nowe słowa, nowe sformułowania. Przeminą, czy wejdą na stałe do naszego słownika?
rozwiń zwiń