Wykropkowana "Boska komedia"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 13:00
Dante Alighieri, nazywany ojcem języka włoskiego, zmarł 700 lat temu. Właśnie z tego powodu rok 2021 został ogłoszony rokiem Dantego. A włoski artysta Enrico Mazzone, aby go uczcić, przez ponad 5 lat tworzył gigantyczną ilustrację do "Boskiej komedii".
Dante Alighieri - pomnik we Florencji
Dante Alighieri - pomnik we Florencji Foto: xsmirnovx/Shutterstock

Banksy_wystawa_Koneser_Warszawa_Faroum_1200.jpg
Banksy w Warszawie. Wystawa dzieł artysty

Ten niezwykły projekt graficzny, w całości wykonany ołówkiem, w tzw. technice kropkowanej, mieści się na rulonie papieru długości 97 i szerokości 4 metrów. To oznacza, że całość ma niespełna 400 m2. Mazzone najpierw naszkicował cały projekt, a potem, leżąc na brzuchu, zaczął wypełniać pola kropkami.


Posłuchaj
02:39 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_02_23.mp3 Gigantyczne ilustracje do "Boskiej komedii" wykonane ołówkiem (Trójka do trzeciej)

O formie tego dzieła przesądził niecodzienny prezent. Artysta przez pięć i pół roku mieszkał w Finlandii, gdzie podobną techniką, lecz w mniejszej skali tworzył ilustracje do fińskiego eposu narodowego - "Kalevali". Jego dzieło zrobiło furorę w Kraju 1000 Jezior.

- Pewnego dnia, w dowód wdzięczności, od fabryki papieru w Raumie otrzymałem ten właśnie wielki rulon papieru - opowiada Enrico Mazzone. A dzięki stypendiom firm fińskich i włoskich mógł go wykorzystać, aby spełnić swe marzenie: stworzyć ilustrację do "Boskiej komedii" Dantego Alighieri. - Właściwie od dzieciństwa o tym marzyłem - wyznaje. - A duże fragmenty poematu znam na pamięć - dodaje.

Prace nad dziełem, które składa się z 99 plansz, zajęły artyście ponad 5 lat. Ostatni rok spędził w Rawennie, gdzie władze miasta udostępniły mu ostatnie piętro hali targowej. Tutaj tworzył ilustracje do trzeciej części "Boskiej komedii", czyli "Raju". Ostatnie kropki Mazzone postawił 28 stycznia.

Niestety, pandemiczne obostrzenia nie pozwalają na obejrzenie jego dzieła. Zostanie ono wystawione dopiero po zakończeniu walki z koronawirusem. Na razie to niezwykłe dzieło zostało zdigitalizowane w wysokiej rozdzielczości, do czego wykorzystano także dron.

Digitalizzatione Divina Comedia di Enroco Mazzone AFTER/YouTube Cultural Heritage 360 APS


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Piotr Kowalczuk
Data emisji: 23.02.2021
Godzina emisji: 12.33

pr

Czytaj także

Faras: nubijskie freski, które zachwyciły świat

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 14:00
Dokładnie 60 lat temu misja archeologiczna pod kierownictwem prof. K. Michałowskiego przybyła na tereny starożytnej Nubii. Prowadzone tam wykopaliska zaowocowały jednymi z najwspanialszych odkryć w historii polskiej archeologii. Z tej okazji Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało cykl wydarzeń naukowych i popularyzatorskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzea przeżywają oblężenie, również te nietypowe

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 14:45
Od ponownego otwarcia muzeów i galerii minęło już kilka dni. Zainteresowanie malarstwem, rzeźbą i szeroko pojętą kulturą wizualną nadal nie słabnie. Przed większością instytucji obserwować można ustawiające się kolejki chętnych. Jakie atrakcje czekają zwiedzających na mniej oczywistych wystawach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie popularność polskich dzieł sztuki. W które prace warto zainwestować?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 11:30
Rynek dzieł sztuki w Polsce nieustannie rośnie. Prace polskich twórców cieszą się sporym zainteresowaniem i stale zyskują na wartości. Inwestorów nie brakuje. Którzy artyści cieszą się obecnie największą popularnością? 
rozwiń zwiń