Historycy zapraszają na lekcje muzealne... w internecie.

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 11:25
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wychodzi do najmłodszych z ciekawą ofertą edukacyjną. Zaprasza na interaktywne zajęcia w internecie. By zdobyć zainteresowanie dzieci, zbudowano nawet specjalne studio telewizyjne. 
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: Shutterstock

Współcześnie trudno trafić do najmłodszych. Sytuacji nie ułatwia pandemia i ograniczenia wprowadzone w instytucjach kultury. Historycy z Muzeum Początków Państwa Polskiego znaleźli ciekawy sposób na zainteresowanie dzieci dawnymi czasami. 

– Jako muzeum wyszliśmy do przodu, jeśli chodzi o wykorzystanie nowych technologi. Dzięki nim w ciągu tygodnia potrafimy przeprowadzić nawet dwadzieścia lekcji. Tym, co nas cieszy, jest kontakt z Polonią z całego świata. W zajęciach uczestniczą dzieci m.in. z Hiszpanii czy Kanady – opowiada Michał Pilos, historyk. 

 

Posłuchaj
03:16 PR3_mp3 2021_03_05-11-20-19_sredniowieczne_zabawki.mp3 Lekcje muzealne w internecie (Pora na Trójkę)

 

yorgil Shutterstock Warszawa Zamek Królewski 1200.jpg
Królewska robota. Jak wygląda życie kustosza na Zamku Królewskim w Warszawie?

Zajęcia interaktywne

Lekcje muzealne są interaktywne, co oznacza, że uczniowie po drugiej stronie ekranu mogą zadawać pytania prowadzącym. – Zależy nam na zainteresowaniu dzieci. Staramy się pokazywać i porównywać, np. przedmioty znane obecnie, z tymi które dostępne były kiedyś. Przykładem przemawiającym do wyobraźni są zabawki. Kiedyś wykonywane były z drewna. Najbardziej popularną z nich był drewniany konik. Opowiadamy dzieciom, że koń był kiedyś podstawowym środkiem transportu. Dziś jest nim samochód. Stąd chłopcy chętnie bawią się autkami – kontynuuje. 

Lekcje Muzealne Online - „Jak żyli ludzie 1000 lat temu?” / Muzeum Początków Państwa Polskiego

Poszukiwanie odniesień

Uważamy, że należy szukać analogii do czasów współczesnych. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie dotrzeć do dzieci. Idąc za modą dziecięcą, sam musiałem nauczyć się grać w niektóre gry komputerowe. Warto wiedzieć, do czego się odnosić i z czym można do nich trafić – dodaje historyk. 

Zabawki, miecze i instrumenty

W interaktywnych spotkaniach nie brakuje rekwizytów. Są zabawki, miecze, topory i instrumenty. – Opowiadamy, czym są narzędzia walki i pokazujemy, jak ich używano. Zainteresowaniem cieszą się również instrumenty muzyczne. Pozwalamy dzieciom usłyszeć jakie dźwięki można było z nich wydobywać. Zachęcamy najmłodszych do obserwacji tego, jak działają otaczające nas przedmioty. Zapraszamy je również do odwiedzin w muzeum. Mamy nadzieję, że będą one możliwe już niedługo – podsumowuje Michał Pilos.  

*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 05.03.2021
Godzina emisji: 11.20

zch


Czytaj także

Poznaj skarby gnieźnieńskiej katedry – online

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 17:30
Najnowsze technologie umożliwiają oglądanie muzealnych skarbów, nie ruszając się z domu. Ba, dzięki nim można różne przedmioty zobaczyć o wiele dokładniej niż podczas zwykłego zwiedzania – ustawić pod różnymi kątami, zajrzeć do środka. Ale korzyści jest więcej: zapisany obraz może być podstawą do konserwacji nawet za 100 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XV-wieczny dyptyk wraca do Polski

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 12:30
Muzeum w Pontevedra w hiszpańskiej prowincji Galicja zwróci Polsce dwa obrazy z XV w. Zostały skradzione przez Niemców w czasie II wojny światowej, a później trafiły za Pireneje. To kolejne dzieła sztuki odzyskane przez nasz kraj, a poszukiwania dziesiątek tysięcy innych wciąż trwają: pomaga w tym specjalna aplikacja.
rozwiń zwiń