Wieś jest kobietą: od znachorki do farmerki

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 12:00
Dzień Kobiet wydaje się być świętem wymyślonym w mieście i tam przede wszystkim świętowanym. Czy i jak panie z mniejszych miast i wsi obchodzą to święto? Jaka w ogóle była i jest rola kobiet na wsi? Temu właśnie postanowił się przyjrzeć Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Przy okazji uczczono Święto Pań – na ludowo.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Scharfsinn/Shutterstock

agroturystyka chata wieś 1200.jpg
Wsi spokojna, wsi wesoła… O fenomenie agroturystyki

– W kulturze ludowej od dawna kobiety przedstawiano dwojako, bo otaczano je szacunkiem, ale zarazem też się ich bano. Szacunek wynikał z faktu, że kobieta dawała nowe życie. A bano się ich, gdyż były zielarkami, znachorkami – mówi Elżbieta Jasińska-Kassa z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. – Na Podlasiu takie znachorki do dziś istnieją: to szeptuchy – dodaje.


Posłuchaj
03:04 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_03_08.mp3 Kobieta na wsi kiedyś i dziś (Trójka do trzeciej)

– Praca również była podzielona na zajęcia kobiece i męskie – kobieta miała przede wszystkim wyżywić rodzinę, zadbać o zapasy na zimę. To wynikało z dychotomicznej wizji świata. Według niej kobieta była utożsamiana z siłami złymi, a mężczyzna z jasnymi – tłumaczy Małgorzata Jaszczut z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Ten obraz uległ radykalnej zmianie: – Dziś kobiety na wsi są prężne i nowoczesne: organizują życie społeczne, kulturalne, przeprowadzają różne akcje, zbierają pieniądze, pomagają sobie – wylicza Elżbieta Jasińska-Kassa. – I same wybierają swoją rolę i miejsce w świecie – zapewnia.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 08.03.2021
Godzina emisji: 11.21

pr

Czytaj także

Kultura ludowa teraz także w sieci

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 12:30
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi planował organizację kilku jesiennych spotkań promujących kulturę ludową. Niestety, sytuacja epidemiczna wymusiła drastyczną modyfikację pierwotnych zamierzeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Królowa śniegu" w gwarze lasowiackiej

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 15:00
"Królowa Śniegu" Hansa Christiana Andersena została przetłumaczona na gwarę lasowiacką, którą posługują się mieszkańcy Równiny Tarnobrzeskiej i Kotliny Sandomierskiej. To pomysł na ożywienie zainteresowania tą gwarą, a zarazem – promocja regionu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca wrocławskiej studentki wyróżniona przez władze Seulu

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 13:55
Studentka architektury z Wrocławia pomoże odzyskać balans życiowy mieszkańcom Seulu. Ida Hardt zwyciężyła w międzynarodowym konkursie platformy UNI, która zrzesza 150 tysięcy architektów z całego świata. Zaprojektowane przez nią kapsuły do snu zyskały uznanie jurorów, a teraz także władz Korei Południowej.
rozwiń zwiń