Wszystkie arrasy Zygmunta Augusta. Niezwykła wystawa na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 11:30
Wystawa arrasów Zygmunta Augusta to jedyny w dziejach Zamku Królewskiego na Wawelu pokaz całej zachowanej kolekcji. Dzieła prezentowane są we wnętrzach, dla których zostały stworzone na specjalne zamówienie. Wystawa wraca tuż po zniesieniu obostrzeń. Jaka jest historia arrasów i co czeka zwiedzających? 
Wystawa Wszystkie arrasy króla
Wystawa "Wszystkie arrasy króla" Foto: Grzegorz Kozakiewicz / FORUM

Monumentalne gobeliny ze scenami z Księgi Rodzaju oraz mniejsza tapiseria, służąca do dekoracji wnęk okiennych, to tylko niektóre z dzieł, które podziwiać można w Krakowie. Wszystkie arrasy Zygmunta Augusta  zostały zaprezentowane w wawelskich wnętrzach. Pierwszym zwiedzającym udało się już zobaczyć wystawę. Pozostali muszą uzbroić się w cierpliwość. 


Posłuchaj
03:34 PR3_MPLS 2021_04_02-11-22-42_wawelskie_arrasy.mp3 Wawelskie arrasy. Niezwykła wystawa w Krakowie (Trójka do trzeciej)

Królewskie arrasy  

–  Wiele osób myślało, że nasza wystawa została skonstruowana na zasadzie wyjęcia wszystkiego z magazynów i powieszenia na ścianach. Zgadza się tylko pierwsza część. Prezentujemy wszystkie arrasy wawelskie. To jednak nie tylko wystawa arcydzieł sztuki europejskiej, ale też opowieść, której towarzyszy niezwykła narracja – mówi Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. – Na samym początku wita nas prezentacja multimedialna, która opowiada historię arrasów. To budzi zdziwienie u wielu naszych gości. Po jej obejrzeniu zostajemy zaproszeni do zapoznania się z nimi na żywo – opowiada. 

Wawel. Królestwo odkryte. ODCINEK 4 – Arrasy / Zamek Królewski na Wawelu

Wawel od podszewki

– Dzięki temu, że odwróciliśmy jeden z arrasów i pokazaliśmy go "od tyłu", odwiedzający Wawel mogą zobaczyć, jak różnią się obecne kolory od tych oryginalnie zachowanych. Widać to dopiero od strony podszewki. Nasza wystawa to opowieść o historii, ratowaniu arrasów i ich powrocie na Wawel. To wszystko przeplata się z wątkiem konserwatorskim. Dodatkowym elementem naszej wystawy jest możliwość zobaczenia zwierząt, które pojawiały się na tapiserii. To specjalny walor edukacyjny – zapewnia dyrektor Zamku Królewskiego. 

Zobacz arrasy króla na Wawelu / Miasto Kraków

Świat tapiserii

–   Tak jak w XVI weku Zygmunt August stworzył arrasami mikrokosmos we wnętrzach Zamku, tak my staraliśmy się stworzyć nimi odmienny świat i odrębną rzeczywistość, która wciągnie zwiedzających. Ponownie zapraszamy do niej po ustaniu obostrzeń. Wystawa planowana jest do 31 października – zachęca Andrzej Betlej.   

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Martyna Masztalerz
Data emisji: 02.04.2021
Godzina emisji: 11.22

zch/kr

Czytaj także

Co się stało z wawelskim skarbcem?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 13:00
Królewskie skarbce to nie tylko zgromadzone "jak w banku" dobra. To także świadectwa kultury materialnej danego kraju i widome dowody polskiej potęgi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Monumentalna, a nawet totalna". Prof. Betlej o wystawie arrasów Zygmunta Augusta na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 11:00
- Pokażemy arrasy, które nigdy nie były pokazywane - tak o jednej z wystaw w Krakowie mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Różne wizje Ostatniej Wieczerzy

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 23:15
Ostatnia Wieczerza, ostatnie spotkanie Jezusa z uczniami, została opisana w Nowym Testamencie. To, jak przebiegała, wiemy z dość wyrywkowych relacji jej uczestników. Ewangeliści niestety nie byli zbyt hojni, jeśli chodzi o detale i opisy techniczne. Co więcej, ich przekazy nie zawsze się ze sobą zgadzają. Ten brak precyzji od dawna pobudzał wyobraźnię artystów.
rozwiń zwiń