Energia ze słońca coraz bardziej popularna i opłacalna

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 11:30
Rośnie świadomość ekologiczna Polaków, rosną także inwestycje w fotowoltaikę – to prawdziwy hit ostatnich dwóch lat. Jak grzyby po deszczu powstają niewielkie, przydomowe instalacje, ale także olbrzymie, liczące nawet 100 ha farmy słoneczne. Jednak każda z takich inwestycji wymaga zaawansowanych rozwiązań przy planowaniu i zarządzaniu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

autobus elektryczny1200.jpg
Elektryczność przyszłością transportu?

Fotowoltaika to najszybciej rozwijający się segment w Polsce: dla rodzin budujących nowy dom, panele fotowoltaiczne na dachu to swoiste must have. Jednak nie tylko małe instalacje tego typu cieszą się zainteresowaniem: powstaje również coraz więcej farm fotowoltaicznych. I tu z pomocą przychodzi Sztuczna Inteligencja (AI), superkomputery, a nawet technologia blockchain, czyli programy i aplikacje działające w oparciu o algorytmy wykorzystujące dane np. z satelitów.


Posłuchaj
04:06 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_04_20 11-20-16.mp3 Fotowoltaika coraz popularniejsza (Trójka do trzeciej)

– Instytut Energii Odnawialnej ustalił za cel na koniec 2021 roku osiągnięcie pułapu 4.2 gigawatów mocy zainstalowanej. Z raportu Agencji Rynku Energii wiemy, że na koniec 2020 roku osiągnęliśmy pułap 3.7 gigawatów – tłumaczy Maciej Dropczyk z IBC Solar Polska. – Dało nam to piąte miejsce w Europie pod względem przyrostu ilości mocy zainstalowanej w fotowoltaice – wylicza.

To oznacza, że jest coraz większe zapotrzebowanie na usługi dodatkowe: projektowanie, a potem obsługę takich inwestycji. – Bierzemy pod uwagę wszystkie parametry, łącznie z kątem ustawienia modułów, pogodą, przesileniami, zapyleniem. A ponieważ współpracujemy z branżą kosmiczną, korzystamy także z danych satelitarnych – mówi Sławomir Kucharski z Sunmetric. – Dzięki temu jesteśmy w stanie w 95 procentach realnie ocenić, jak dana inwestycja będzie pracowała – zapewnia.

A jak się okazuje, dobrze zaprojektowana, posadowiona i nadzorowana instalacja fotowoltaiczna, zarówno taka przydomowa jak i farma, może się zwrócić w siedem lat!


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Jakub Witkowski
Data emisji: 20.04.2021
Godzina emisji: 11.20

pr

Czytaj także

Niezwykły wynalazek – żarówka

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 06:25
Żarówka – urządzenie tak oczywiste, że większość z nas nie zwraca na nie uwagi. Choć obecnie znajduje szerokie zastosowanie w naszych domach, historia jej powstania wcale nie była prosta. Minęło 141 lat, odkąd wpisano żarówkę do rejestru patentów w Stanach Zjednoczonych – 27 stycznia 1880 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestycje w OZE zmniejszą ceny prądu już w 2030 r. Tak wynika z analizy Instytutu Jagiellońskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 11:30
Jednym z efektów transformacji energetycznej mogą być spadki średniej ceny hurtowej energii elektrycznej, co pozytywnie przełoży się na konkurencyjność gospodarki. Tak twierdzą eksperci Instytutu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto zbuduje polską elektrownię jądrową? Oto potencjalni inwestorzy

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 12:30
- W ciągu 18 miesięcy powinno się wyjaśnić, kto będzie partnerem w budowie polskiej elektrowni jądrowej - zapowiedział kilka dni temu w Polskim Radiu minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, wskazując na toczące się rozmowy z potencjalnymi partnerami. Propozycję - powiązaną z finansowaniem - przygotowują Amerykanie, ale porównywalną ofertę chce złożyć również Francja.
rozwiń zwiń