Powstaje elitarna akademia dla młodych naukowców

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 13:45
Elitarna akademia dla młodych naukowców. Academia Iuvenum to nowa platforma interdyscyplinarnej wymiany intelektualnej. W programie - mniej zajęć dydaktycznych, a więcej szkoleń. I atrakcyjne wynagrodzenie, by najlepsi nie uciekali do świata biznesu. O tym w programie "Trójka do trzeciej" mówił profesor Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: michaeljung/Shutterstock

Academia Iuvenum to projekt adresowany do najbardziej uzdolnionych absolwentów akademickich. – Zależy nam na stworzeniu dobrej oferty, ale też na zapewnieniu sprawiedliwości – mówił o projekcie rektor Politechniki Wrocławskiej, profesor Arkadiusz Wójs. 

– Akademia adresowana jest do młodych naukowców, doktorów tuż po studiach. Zależy nam na zapewnieniu im komfortu finansowego oraz czasu, którego potrzebują do rozwoju. W ramach inicjatywy będą mogli skorzystać z programów szkoleniowych oraz wsparcia kariery. Zyskają też prawo do reprezentowania społeczności młodych naukowców, która jest duża i do tej pory niestety kompletnie niema – tłumaczył rektor.

Posłuchaj
06:20 PR3_MPLS 2021_04_21-13-32-55Academia_Iuvenum.mp3 Academia Iuvenum. Akademia dla młodych naukowców (Trojka do trzeciej)

 

Młodzi naukowcy

– Z jednej strony, jako Politechnika, podejmujemy społeczne zobowiązanie, by kształcić naukowców w dziedzinach technicznych. Ten sam mechanizm wyciąga z nas młodą kadrę. Chcemy stać się dla nich atrakcyjni i sprawić, by wybierali przyszłość akademicką. Członkiem akademii zostaje się na dwa lata. Po tym czasie można oczywiście zostać wybranym na kolejną kadencję. Co ważne, uczestnikom projektu zapewnimy wynagrodzenie, które jest porównywalne z tym osiągalnym w przemyśle – mówił. 

–  Młodzi adiunkci nie tylko mają problemy finansowe, ale są też przygnieceni obowiązkami. Chcemy redukować im pensum dydaktyczne i dać program szkoleń, który pomoże im się rozwijać w przyszłości. Zależy nam, by mogli być krytycznymi naukowcami i skutecznie dzielić się wiedzą ze społeczeństwem – dodał.

– Stwarzamy młodym naukowcom warunki, które zachęcą ich zarówno do dalszego rozwoju, jak i związania swojej przyszłości...

Opublikowany przez Politechnika Wrocławska Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

Wiele dziedzin 

– Wielu młodych ludzi doskonale radzi sobie na studiach doktoranckich oraz stażach za granicą, nawet na najlepszych uczelniach. Niestety po doktoracie wielu z nich wpada w najtrudniejszy okres w karierze. Niskie wynagrodzenie, duże obciążenie dydaktyką i członkostwo w grupie, która nie ma swojej autonomii ani samostanowienia. Lata spędzone na uczelni sprawiają, że nie jest to grupa niesiona euforią. Uważamy, że są w wieku, w którym powinni inwestować w swoją przyszłość, karierę i poniekąd już ją mieć. To okres, który trudno przetrwać w Polsce, a my chcemy w tym pomóc – zapewniał profesor Wójs. 

– Zależy nam na tym, by zebrać osoby z różnych dyscyplin tak, by każdy z nich mógł nauczyć się poszanowania i świadomości doskonałości każdej z nich, bez zamknięcia się i ograniczania jedynie do tej, uprawianej przez siebie – zaznaczył. 

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: profesor Arkadiusz Wójs (rektor Politechniki Wrocławskiej)
Data emisji: 21.04.2021
Godzina emisji: 13.32

zch

Czytaj także

"Magisterka" w trybie online. Są już pierwsze dyplomy!

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 07:22
Decyzją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w czasie pandemii zarówno sesje egzaminacyjne, jak i obrony prac dyplomowych mogą odbywać się online. Co ciekawe, są już pierwsi studenci, którzy zostali magistrami czy inżynierami zdalnie.
rozwiń zwiń