Polka walczy o mistrzostwo świata w warcabach stupolowych

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 13:00
W jednym z warszawskich hoteli trwa pojedynek o mistrzostwo świata w warcabach stupolowych kobiet między Natalią Sadowską a Rosjanką Tamarą Tansykkużyną. Polka już dwukrotnie zdobyła ten tytuł: w roku 2016 i 2018. Jednak jej przeciwniczka ma w kolekcji takich tytułów aż sześć!
Natalia Sadowska - mecz o mistrzostwo świata 2021
Natalia Sadowska - mecz o mistrzostwo świata 2021Foto: mecz21.warcaby.pl

Ai-Da robot artysta sztuczna inteligencja, FORUM 1200.jpg
Sztuka sztucznej inteligencji – ile jest warta?

Warcaby stupolowe (zwane także międzynarodowymi) powstały w XVIII wieku we Francji, jako odmiana "zwykłych" warcabów 64-polowych. Co ciekawe, ich twórcą jest prawdopodobnie nasz rodak, a w samej Francji ten rodzaj gry nazywany był przez długi czas "le jeu de dames à la polonoise" (warcabami na wzór polski). Z kolei w Polsce znane były jako... warcaby francuskie. 


Posłuchaj
12:21 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_04_28 12-34-43.mp3 Trwa mecz o mistrzostwo świata w warcabach stupolowych kobiet (Trójka do trzeciej)

– Światowa Federacja Warcabowa liczy ok. 70 państw ze wszystkich kontynentów oprócz Australii. Największą popularnością cieszą się one w krajach byłego Związku Radzieckiego oraz w Holandii, gdzie jest najsilniejsza liga na świecie – tłumaczy Jacek Pawlicki, prezes warcabowego klubu Admirał PCBEST Szczecin i jej kolega klubowy. – Pewną niespodzianką jest, że warcaby są bardzo popularne w Afryce, szczególnie w krajach frankofońskich – dodaje. Dzisiaj w Polsce działa ok. 80 klubów, a ok. 2 tys. zawodników ma licencję. 

– Minusem, można powiedzieć propagandowym, jest fakt, że na świecie istnieje dużo odmian warcabów. Jednak najbardziej rozpowszechniona jest właśnie wersja 100-polowa: ze względu na głębię, strategiczne możliwości – wyjaśnia prezes Pawlicki.

– Warcaby są niezwykle trudną grą o niezwykle prostych zasadach – wskazuje. I wylicza najważniejsze reguły gry: – Pionki mogą poruszać się o jedno pole do przodu po przekątnej (na ukos) na wolne pola; istnieje przymus bicia; jeżeli jest wybór bicia, należy zawsze bić większość; podczas bicia, kiedy pionek przechodzi przez pole damkowe, nadal pozostaje pionkiem.


Czy warcaby pozostają w cieniu szachów uważanych za "królewską grę"? Trójkowy gość zbytnio się tym nie przejmuje i podnosi ważki argument: – Warto pamiętać, że wielbicielem tej gry był sam Adam Mickiewicz, który poświecił jej nawet poemat pod tytułem "Warcaby" – odpowiada.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Data emisji: 28.04.2021
Godzina emisji: 13.34, 12.43

pr

Czytaj także

Jak starzeją się emotikony? Które z nich uznawane są za passé?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 12:40
Emotikony to buźki, które pomagają trafnie i w skrócie wyrażać emocje. Codziennie, bez względu na wiek, używa ich większość osób korzystających z komunikatorów. Symboli wciąż przybywa, są jednak takie, które zdaniem młodych użytkowników zaczynają się starzeć. Jak zakończy się ten mały międzypokoleniowy spór?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Renesans kaset magnetofonowych trwa. Dlaczego za nimi zatęskniliśmy?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 13:27
Zacinały się, od ciągłego słuchania traciły na jakości dźwięku, a do nawinięcia regularnie wypadającej z nich taśmy używano ołówka – mimo tych mankamentów kasety magnetofonowe wciąż nie odeszły na dobre do lamusa. Wręcz przeciwnie – producenci tego nośnika do przechowywania muzyki mają coraz więcej pracy, a na rynku można znaleźć unowocześnioną wersję walkmana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energia ze słońca coraz bardziej popularna i opłacalna

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 11:30
Rośnie świadomość ekologiczna Polaków, rosną także inwestycje w fotowoltaikę – to prawdziwy hit ostatnich dwóch lat. Jak grzyby po deszczu powstają niewielkie, przydomowe instalacje, ale także olbrzymie, liczące nawet 100 ha farmy słoneczne. Jednak każda z takich inwestycji wymaga zaawansowanych rozwiązań przy planowaniu i zarządzaniu.
rozwiń zwiń