Permakultura. Jak stworzyć samowystarczalny, ekologiczny ogród?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 14:00
Permakultura to gałąź ekologicznego projektowania środowiska, która pozwala tworzyć między innymi samoregulujące się, ekologiczne ogrody. Zagadnienie będzie tematem warsztatów organizowanych w ramach 24. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Czym się charakteryzują ogrody permakulturowe i jak je stworzyć? – w programie "Trójka do trzeciej" opowiadała Monika Podsiadła, ogrodnik i specjalista w tej dziedzinie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Tegoroczny Piknik Naukowy organizowany jest pod hasłem "Klimat i my". Wydarzenie stanowi okazję do zapoznania się z trendami oraz rozszerzenia wiedzy w wielu dziedzinach. 

Posłuchaj
07:28 PR3_MPLS 2021_05_05-13-23-23_permakultura.mp3 Permakultura w ogrodzie. Co to takiego? (Trójka do trzeciej)

 

Permakultura

– Podczas warsztatów online będę mówić o sadzeniu, pikowaniu i własnoręcznym robieniu rozsad. Chcę zachęcić do tego, by swoje rośliny hodować od podstaw. Sadzonki, które kupujemy na bazarkach, często pochodzą z ziemi, która zawiera chemię, a więc rośliny nie są zupełnie ekologiczne – tłumaczyła Monika Podsiadła, ogrodnik i znawca zagadnienia permakultury. 

 W permakulturowym ogrodzie staramy się być samowystarczalni. Sadzonki przygotowujemy sami, podobnie jak kompost. Możemy użyć zwykłego, zrobionego z odpadków kuchennych, lub wermikompostu, czyli odpadków przerobionych przez dżdżownice kalifornijskie. To nawóz, który powstaje znacznie szybciej i ma lepsze właściwości, co znacząco wpływa na zdrowie rośliny, które na nim rosną – wyjaśniała.

Permakultura  Przekształcanie terenu pierwsze efekty / Permakultura od Zera

Rośliny bez przekopywania i podlewania

– Od ponad dwudziestu lat prowadzimy ogród, w którym nie przekopujemy ziemi. Ścielimy glebę materiałami organicznymi tak, by przyniosły one jak najwięcej korzyści. Dzięki tej metodzie ściółka trzyma wodę, gleba nie podlega erozji, a cały materiał kompostuje bezpośrednio na podłożu, na którym został położony. Wszystkie te czynniki sprawiają, że nie ma potrzeby orać ani przekopywać grządek. To świetne rozwiązanie w przypadku roślin wieloletnich – dodała Monika Podsiadła. 

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock

Więcej na temat ogrodów permakulturowych i nie tylko, dowiedzieć będzie się można podczas 24. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Wydarzenie odbywać będzie się stacjonarnie w weekend 7–9 maja oraz online do 15 maja 2021 roku. 

💦 Jak wyhodować myjkę kąpielową? 🪱 Za co powinniśmy kochać dżdżownice? Jak zmienia się życie w lasach i na mokradłach? 🌳...

Opublikowany przez Piknik Naukowy Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: Monika Podsiadła, (ogrodnik, specjalista ds. permakultury)
Data emisji: 05.05.2021
Godzina emisji: 13.23


zch

Czytaj także

Renesans ogródków działkowych. Za co Polacy pokochali je na nowo?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 09:31
– Nie ma to jak na działce. Ptaki śpiewają, spokój, cisza. Można sobie trochę na trawie posiedzieć – wyliczają zalety działek ich miłośniczki. 
rozwiń zwiń