Czego w kosmosie szukają Chińczycy i Elon Musk?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 12:45
Ostatnio emocjonowaliśmy się lotami helikoptera na Marsie, tymczasem stosunkowo niedaleko, bo na okołoziemskiej orbicie dzieją się równie ciekawe rzeczy. Warto się im bliżej przyjrzeć, gdyż na pewno będą miały w przyszłości poważny wpływ na nasze życie.
Europejska Agencja Kosmiczna szuka kandydatów na załogowe misje. Rekrutacja rusza 31 marca
Europejska Agencja Kosmiczna szuka kandydatów na załogowe misje. Rekrutacja rusza 31 marcaFoto: NASA/ nasa.gov

starlink kosmos 1200.jpg
24. Piknik Naukowy. Rakieta w oceanie i kosmiczny pociąg

Trwa budowa wielomodułowej chińskiej stacji orbitalnej Tiangong. Rakiety "Długi marsz" wynoszą jej kolejne elementy poza naszą atmosferę. Równocześnie na orbicie powstaje "megakonstelacja" firmy SpaceX należącej do Elona Muska. Kanadyjski biznesmen chce nad naszymi głowami umieścić ponad... 40 tys. satelitów Starlink. Czego Chiny szukają w kosmosie, a co chce osiągnąć właściciel Tesli?


Posłuchaj
02:47 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_05_12 12-22-23.mp3 Chińczycy w kosmosie, problemy na Ziemi (Trójka do trzeciej)

W momencie kiedy po rezygnacji Rosji z jej finansowania ważą się losy międzynarodowej stacji kosmicznej ISS, nowy moduł chińskiej wielomodułowej stacji orbitalnej Tiangong jest już na orbicie. A to powoduje niemałe zamieszanie na Ziemi. – Chińska stacja będzie mniejsza: do centralnego modułu ma mieć dołączone dwa laboratoria, będą też do niej dokować statki zaopatrzeniowe – wylicza astronom Piotr Witek z Centrum Nauki Kopernik. – W przyszłości Państwo Środka planuje budowę teleskopu kosmicznego, który również będzie mógł być dołączony do tej stacji – dodaje.

Jak będzie wyglądała Chińska Stacja Kosmiczna? [Kosmiczne Rozmowy #14]/YouTube Urania TV


Stacja Tiangong ma być w pełni gotowa już za rok, ale problemy na Ziemi prowokuje już teraz. Chodzi o fragmenty rakiety "Długi marsz", które w niekontrolowany sposób spadają na naszą planetę. Poprzednim razem uderzyły w zamieszkałe rejony Wybrzeża Kości Słoniowej, i choć zniszczyły kilka domów, na szczęście nikomu nic się nie stało. Teraz wpadły do Pacyfiku. Gdzie trafią następnym razem?

– Już dawno skończyła się era romantycznego podboju kosmosu: teraz to bardzo poważna kwestia biznesowa – komentuje Jerzy Rafalski, astronom i popularyzator nauki z Planetarium Toruń. – Tiangong ma być etapem w chińskiej podróży na Księżyc. A na Srebrnym Globie można znaleźć hel-3, wysokoenergetyczne paliwo przyszłości – wskazuje.


Posłuchaj
06:51 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_05_12 12-37-01.mp3 Problemy ze Starlinkiem (Trójka do trzeciej)

Ale inni też nie próżnują: kiedy spojrzy się nocą w niebo, nie trzeba wiele szczęścia, by dostrzec sunący po nim "kosmiczny pociąg" składający się z 60 satelitów komunikacyjnych Starlink. To pierwsze elementy wielkiej inwestycji Elona Muska, który chce ich umieścić na orbicie ponad 40 tysięcy! Celem jest zapewnienie szybkiego internetu w każdym zakątku globu.

Nowy projekt Elona Muska – Starlink/YouTube Nauka. To lubię


Jednak ten pomysł również generuje problemy: – Jeśli te wszystkie satelity zawisną nad naszymi głowami, to będzie prawdziwe szaleństwo. Gdzie nie skierujemy teleskop, zawsze jakiś pojawi się w polu widzenia – tłumaczy Jerzy Rafalski. – A niektóre narządy astronomiczne są na tyle czułe, że tego rodzaju zdarzenie może je wręcz uszkodzić! – ostrzega.

Elon Musk obiecał, że się zastanowi nad "przyciemnieniem" swoich satelitów. Ale nim to zrobi, w najbliższe noce, po godzinie 2.40, można będzie obserwować jak "kosmiczny pociąg" przemierza niebo nad Polską.

Przelot Starlink L24 nad Polską 10/05/2021/YouTube Z głową w gwiazdach

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Lis
Data emisji: 12.05.2021
Godziny emisji: 12.22, 12.37

pr

Czytaj także

Perseverance: najważniejsza misja na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 14:00
Po trwającym ponad pół roku locie, w środę 18 lutego, ok. godz. 22 czasu polskiego, na Marsie wyląduje łazik Perseverance. To najbardziej zaawansowany technicznie pojazd, jaki NASA wysłała na Czerwoną Planetę. Jego celem jest znalezienie odpowiedzi na fundamentalne pytanie: czy na Marsie możliwe jest życie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykański wyścig o podbój kosmosu. Rakieta Elona Muska eksplodowała.

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 07:25
Wyścig o podbój przestrzeni kosmicznej trwa. W rywalizacji bierze udział m.in. firma miliardera Elona Muska. SpaceX odpowiadać ma za komercjalizację programu lotów. Trwają pierwsze próby. Ostatnia z nich zakończyła się niepowodzeniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Megakonstelacja Elona Muska. Sieć telekomunikacyjna w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 23:05
Wyobrażenia o internecie, dostępnym w każdym, nawet najbardziej odludnym zakątku świata, mogą stać się rzeczywistością. Rozpoczął się wyścig telekomunikacyjny w kosmosie. Elon Musk zamierza wysłać na orbitę tysiące satelitów wielkości autobusu. Ich zdaniem będzie dostarczenie internetu na Ziemię. Czy mamy do czynienia z rewolucją? 
rozwiń zwiń