Wellbeing, czyli dobre samopoczucie. Jak osiągnąć je w pracy?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 12:35
Wellbeing dosłownie tłumaczyć można jako dobrostan. Coraz częściej pracodawcy próbują zadbać o równowagę psychiczną i dobre samopoczucie swoich pracowników. To szczególnie ważne w środowiskach, które cechuje coraz większe tempo, wzrost ilości bodźców oraz ciągła dostępność. Jak więc osiągnąć wellbeing?  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Zgodnie z raportem opublikowanym przez Światową Organizację Zdrowia, przepracowanie jest coraz częstszą przyczyną problemów zdrowotnych. Część z nich może prowadzić nawet do śmierci. Jak podaje organizacja, tylko w ubiegłym roku 745 tysięcy zgonów było następstwem zbyt długiej lub wytężonej pracy. Eksperci ostrzegają, że praca przez 55 godzin tygodniowo lub dłużej może stanowić poważne zagrożenie.

Posłuchaj
05:27 PR3_MPLS 2021_05_19-12-23-58_wellbeing.mp3 Jak osiągnąć wellbeing w pracy? (Trójka do trzeciej)

 

Wellbeing 

Korporacje coraz częściej stawiają na aktywność fizyczną, dostawę owoców lub strefy relaksu dla pracowników. –  Każdy może sam zdecydować, czym jest dla niego wellbeing. To dobra energia, zdrowie, samopoczucie, myśli i pozytywne nastawienie. W modelach naukowych występuje również definicja związana z pozytywną psychologią. Pokazuje ona, że nasz wellbeing to pozytywne emocje, zaangażowanie i pasja w życiu. To też dobre relacje oraz poczucie sukcesu i spełnienia. Od siebie lubię także dodawać ciało i aspekt związany z jego fizycznością – wyjaśniała Agata Pelec, zarządzająca instytutem wellbeingu.  

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne / Shuttterstock

Zdrowy balans

– Kiedyś się o tym nie myślało i dzisiaj niestety dalej tak bywa. Gdy czujemy się zmęczeni, chcemy wyjść z domu, odpocząć, pobiegać lub spędzić czas z rodziną. Szukamy wtedy drogi do tego, by poczuć się lepiej. Jeśli jako pracodawca wprowadzimy taktykę strategii do naszej organizacji, sprawimy, że ludzie będą wykonywać te czynności bardziej świadomie. Będą również wiedzieć, skąd wypływają ich potrzeby i jaki wpływ ma na nich samopoczucie – tłumaczył Tomasz Chaciński, założyciel jeden z platform benefitowych.  

Co to jest wellbeing? / Diversity Hub

Praca i rozwój 

– W pracy spędzamy bardzo dużo czasu. W tym kontekście powinniśmy się zastanowić nad higieną. Chodzi o to, by praca dawała nam poczucie szczęścia i zadowolenia. Powinniśmy koncentrować się na tym, co lubimy robić oraz na czynnościach, które rozwijają nasze talenty. Od strony pracodawcy, warto dotknąć tematu odpowiedzialności biznesu. Warto pamiętać o tym, że bierzemy od ludzi kawałek ich życia, by czerpać z niego realne korzyści. Dobrze byłoby, żeby oprócz pieniędzy dać im jeszcze miejsce do rozwoju i wziąć pod uwagę, że system, w którym pracują, ma na nich ogromny wpływ – podsumowała Agata Pelec.   


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Jakub Jamrozek
Data emisji: 19.05.2021
Godzina emisji: 12.23


zch

Czytaj także

Zamiast tortów, tworzy postaci lodowe. Pan Robert - cukiernik, który został rzeźbiarzem

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 11:20
Na rozwijanie pasji nigdy nie jest za późno. Świadczy o tym chociażby przykład pana Roberta, cukiernika, który zamiast tortów kreuje niezwykłe postaci z lodu. Co więcej, jego dzieła cieszą się uznaniem na całym świecie. 
rozwiń zwiń