Kolorowe myszy z Polski na murach w Kairze

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 15:00
Kolorowe myszy i koty pojawiły się na kairskich murach. To inicjatywa śląskich artystów oraz polskich dyplomatów w Egipcie. Nietypowy pomysł ma nie tylko promować polską kulturę, ale przede wszystkim uprzyjemnić życie mieszkańcom prężnie rozwijającej się dzielnicy.
Jedna z ulic Kairu
Jedna z ulic KairuFoto: Shutterstock

W kilku miejscach dzielnicy zwanej Miasto Umarłych można oglądać myszy oraz koty – dzieła polskich twórców graffiti. Dzielnica została założona pod koniec XIV wieku i jeszcze do niedawna uchodziła za slums. Przekształceniom ulega od niespełna dziesięciu lat. Po rewolucji zaczęto na jej terenie budować nowe budynki.

– To miejsce, które źle kojarzyło się wielu ludziom. My uważamy je za wyjątkowe. To żyjący zabytek – mówił Stanisław Guliński, polski dyplomata.

Posłuchaj
04:09 PR3_MPLS 2021_07_14-14-41-09_myszy_kari.mp3 Myszy i koty na kairskich murach (Trójka do trzeciej)

 

Mysz i kot 

To właśnie w Mieście Umarłych, w dziesięciu punktach, śląski artysta tworzący pod pseudonimem Franek Mysza, zostawił charakterystyczne graffiti. – Jestem zwykłym twórcą ulicznym. Logo myszy wymyśliłem w 2005 roku. Maluję je tam, gdzie się znajdę. To moja pasja i hobby. Mój przyjaciel malował koty. Zaczął dwa lata przede mną. Pomyślałam wtedy, że jeśli moim znakiem stanie się mysz, będziemy mogli rywalizować ze sobą na ulicach miast, niczym postaci z kreskówek – wyjaśnił artysta.  

Egipt

– Gdy usłyszałem o pomyśle, jako pierwszy do głowy przyszedł mi Franek. Tworzy dzieła, które nie są kontrowersyjne obyczajowo ani politycznie – mówił dyplomata. – Te prace są mocno osadzone w kulturze. Chodzi o kontekst miejsca, w którym się znajdujemy. Dlatego zobaczyć można m.in. elementy nawiązujące do faraonów i egipskich władców. Zwracam uwagę na to, co dzieje się dookoła. To dla mnie ważne – dodał Franek Mysza. 

***

Tytuł audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Wojciech Cegielski
Data emisji: 14.07.2021
Godzina emisji: 14.41


zch


Czytaj także

Bajkowe motywy w przestrzeni miejskiej. Jak brzmią łódzkie "Fortepiany Wolności"?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 14:40
Wakacyjne niedziele to okazja do zapoznania się ze znanymi motywami z bajek. "Fortepiany Wolności" to flash mob organizowany w łódzkiej przestrzeni miejskiej. Projekt skupia się na prezentowaniu popularnych utworów muzycznych, pochodzących z tamtejszych wytwórni. To wszystko w niecodziennej formie i aranżacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bania", czyli tarnowska wieża Eiffla

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 15:09
Tak jak trudno sobie wyobrazić Nowy Jork bez Statui Wolności, a Paryż bez wieży Eiffla, tak samo - Tarnów bez jego architektonicznego symbolu. Jest nim tzw. bania, czyli górujący nad miastem zbiornik na wodę w kształcie ogromnej dętki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzikie pływanie czyli wpław w niedostępnych miejscach

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 11:25
W ostatnich latach modne zrobiło się morsowanie, czyli zimowa kąpiel w jeziorze, stawie, bądź rzece. Daje to bardzo pozytywne rezultaty dla zdrowia, co potwierdzają badania. Jednak to, co robi Leszek Naziemiec daleko wykracza poza powszechnie przyjęte pojęcie słowa "morsowanie". Można powiedzieć, że to pewna filozofia pływania – jakże różna od tego, czego się nas uczy.
rozwiń zwiń