Małe dzieła sztuki z duszą

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 13:30
Łukasz Jędrzejewski z Lipna oraz Adam Wojtaszek z Sulejewa w powiecie leszczyńskim zbierają stary sprzęt RTV, m.in. stare radioodbiorniki, głośniki i poddają je renowacji, przywracając do działania. Ich kolekcji muzea techniki mogą tylko pozazdrościć!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/przemokrzak

stara karetka 1200.jpg
Nietypowe hobby nastolatka i czar starej karetki

– To są małe dzieła sztuki mające duszę – tak o swoich zbiorach mówią dwaj wielbiciele starego sprzętu sprzed lat. Jak się okazuje, tworząc swoje kolekcje, po części spełniają młodzieńcze marzenia.


Posłuchaj
03:39 2021_07_26 13_17_32_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Kolekcjonerzy sprzętu RTV z PRL (Trójka do trzeciej)

– Przed wojną większą wagę przywiązywano do wyglądu, do estetyki wykonania: dbano o to, aby to było także elementem ozdobnym. Mój tata od zawsze przejawiał zainteresowanie zabytkowymi przedmiotami, zajmował się też renowacją: głównie meblami. Ja poszedłem szerzej – mówi o korzeniach swojej pasji Łukasz Jędrzejewski. – Teraz interesują mnie najbardziej przedwojenne polskie odbiorniki. Dążę do tego, aby każdy odbiornik działał – dodaje.

– Należę jeszcze do tego pokolenia, kiedy to było ciężko dostępne, a każdy chciał mieć. A dzisiaj ludzie się tego pozbywają, wyrzucają. Postanowiłem więc ratować co się da – tłumaczy Adam Wojtaszek. – Mam 300-400 egzemplarzy: samych radmorów mam chyba pięć lub sześć sztuk, a poza tym zestawy wieżowe Unitry, Diory. Ogólnie cały sprzęt z lat 70., 80., a nawet 90. Kolekcja cały czas się powiększa – deklaruje.

Obaj są zgodni: – Każdy stary przedmiot ma duszę. I to przyciąga jak magnes.

Człowiek, który kolekcjonuje radia z PRL-u/YouTube Pasjonaci


***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Jacek Marciniak
Data emisji: 26.07.2021
Godzina emisji: 13.17

pr

Czytaj także

Fredruś – kultowy autobus cabrio

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 11:40
Imię odziedziczył po Aleksandrze Fredrze – Fredruś to unikat wśród autobusów. W latach 80. uchodził za atrakcję Wrocławia. Dziś przywracany jest mu dawny blask.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co można znaleźć na targu staroci?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 12:40
Ponownie zamknięte są m.in. muzea, galerie i kina. Chętnym do zażycia kultury pozostają spacery i związane z nimi urozmaicenia. Jednym z nich może być wizyta na targu staroci. Można się na nim zetknąć się zarówno ze sztuką jak i z antykami. Jakie skarby można znaleźć na targu? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Renesans kaset magnetofonowych trwa. Dlaczego za nimi zatęskniliśmy?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 13:27
Zacinały się, od ciągłego słuchania traciły na jakości dźwięku, a do nawinięcia regularnie wypadającej z nich taśmy używano ołówka – mimo tych mankamentów kasety magnetofonowe wciąż nie odeszły na dobre do lamusa. Wręcz przeciwnie – producenci tego nośnika do przechowywania muzyki mają coraz więcej pracy, a na rynku można znaleźć unowocześnioną wersję walkmana.
rozwiń zwiń