Potężny instrument o doniosłym brzmieniu. Nowe organy w NOSPR w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 11:40
Dwie klawiatury i ponad milion części. W sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach powstają zupełnie nowe organy. W nieodległej przyszłości instrument wybrzmi skalą aż 105 głosów. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Miinam

– Wszystkich piszczałek mamy ponad 10 tysięcy. Część z nich jest drewniana, a część metalowa. Największe mierzą ponad dziesięć metrów, a najmniejsze siedem milimetrów. Całe to bogactwo partiami dociera do nas ze Słowenii. W sali czuć piękny zapach drewna. Gatunków wykorzystanych do budowy instrumentu jest wiele. Część elementów została wykonana z miękkiego drewna, a część z bardzo twardego, jak np. heban. Instrument prezentuje pełen przekrój zastosowanych materiałów – tłumaczyła Iwona Sobczyk, kierownik Działu Promocji NOSPR.

Posłuchaj
04:08 PR3_MPLS 2021_07_28-11-20-08_NOSPR.mp3 Nowe organy w sali koncertowej NOSPR w Katowicach (Trójka do trzeciej)

Jedne z największych

Organy piszczałkowe zostały zaprojektowane specjalnie dla katowickiej sali NOSPR. – To będą jedne z największych organów koncertowych w Europie. Większe bywają jedynie w niektórych kościołach. W porównaniu z wieloma salami koncertowymi, wybiliśmy się ponad standard. Głównie jeśli chodzi o wymiar, brzmienie i ilość głosów – wyjaśniła. 

Przez kilka lat, od otwarcia sali w 2014 roku, na balkonie mogliśmy oglądać metalowe rury. Ułożone w falisty wzór, jedynie imitowały instrument.  Ten model towarzyszył nam przez kilka lat. Teraz przestrzeń zostanie wypełniona prawdziwymi piszczałkami – dodała Iwona Sobczyk. – Oczekujemy tego instrumentu z ciekawością i nadzieją. Wierzę, że wszystkich nas zachwyci – podsumował profesor Julian Gembalski, organista i organolog.

Budowa organów NOSPR. Wizyta w fabryce firmy Škrabl / NOSPR official

Jak dodają władze NOSPR, montaż instrumentu zakończy się już we wrześniu. Chętni, którzy chcieliby poznać jego możliwości, będą jednak musieli uzbroić się w cierpliwość. Ze względu na proces oraz czas strojenia organów koncert inauguracyjny został zaplanowany dopiero na 2023 rok.

*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Aleksandra Siążnik (Radio Katowice)
Data emisji: 28.07.2021
Godzina emisji: 11.20

zch/kr

Czytaj także

Liczebność pszczół znacząco spada. Dlaczego przenoszą się do miast?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 12:35
Populacja pszczół i innych owadów zapylających jak osy, trzmiele czy motyle, które są niezbędne w funkcjonowaniu ekosystemów i produkcji żywności jest obecnie zagrożona na całym świecie, w tym w Polsce. Wszystko to przez chemizację rolnictwa na wsiach. – W tej chwili jedynym bezpiecznym azylem pszczół są miasta i ogrody działkowe – mówi Krzysztof Podlewski z Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małe dzieła sztuki z duszą

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 13:30
Łukasz Jędrzejewski z Lipna oraz Adam Wojtaszek z Sulejewa w powiecie leszczyńskim zbierają stary sprzęt RTV, m.in. stare radioodbiorniki, głośniki i poddają je renowacji, przywracając do działania. Ich kolekcji muzea techniki mogą tylko pozazdrościć!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śladami pierwszych Piastów. Trwają prace archeologiczne na Ledniczce

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 12:00
Archeolodzy pracujący przy Jeziorze Lednickim dysponują całym wachlarzem niezwykłych odkryć. Zespół badaczy prowadzi prace nad życiem Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. Władcy, wraz z towarzyszącymi im drużynami, tysiąc lat temu stacjonowali na jednej z tamtejszych wysp, Ledniczce. Jakie ślady historii udało się odnaleźć naukowcom?  
rozwiń zwiń