Polskie Radio
Section05
Monika Suszek

Wolontariat zagraniczny. O etycznym pomaganiu

Jak funkcjonuje wolontariat zagraniczny i pomoc dla osób potrzebujących w różnych częściach świata? Czy na wolontariat może wyjechać każdy? Co prawda w ofertach można przebierać – od afrykańskiej przygody przy opiece nad zwierzętami,  po nauczanie języka angielskiego w sierocińcach. Jakie cechy powinien posiadać wolontariusz? Jak pomagać w sposób mądry i etyczny?
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Trójka STYL ŻYCIA społeczeństwo wolontariat pomoc Monika Suszek Kuba turystyka

Nowa aplikacja i portal Trójki. Dlaczego warto z nich korzystać?

Z okazji 60. urodzin Programu 3 Polskiego Radia  Trójka przygotowała dwie niespodzianki dla swoich słuchaczy. Po pierwsze zmieniony portal. Użytkownicy znajdą na nim wszystkie informacje dotyczące ich ulubionej stacji radiowej, ale zaprezentowane w atrakcyjny sposób. – Całkowicie nowy dizajn, całkowicie nowa technologia, dużo szybszy i bardziej intuicyjny interfejs  – wylicza Grzegorz Kowalski, szef IT w portalu Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Suszek aplikacje mobilne kierowca telefony komórkowe

Trzeci dzień ataku na Ukrainę. Audycje specjalne w Trójce [ZAPIS RELACJI]

Trzeci dzień zbrojnych działań na Ukrainie. Rosyjska armia atakuje Kijów i inne duże miasta Ukrainy. W sześciu z nich rankiem ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Nacierające wojska Władimira Putina spotykają się z twardym oporem. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że Włochy  i Cypr poprą odcięcie Rosji od systemu międzybankowego SWIFT. Aktualną relację z wydarzeń można śledzić na antenach Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka wojna na Ukrainie Ukraina Michał Strzałkowski Tomasz Miara Monika Suszek Trójka Ukraina fake news cyberwojna Mateusz Morawiecki

Wojna dezinformacyjna. Rosyjsko-ukraińskie działania w sieci

Eksperci alarmują: internet zalewany jest informacjami, które mają wywołać strach i zaburzyć morale. Obok klasycznej wojny z udziałem bomb i karabinów na Ukrainie toczy się druga, niewidzialna wojna – wojna w cyberprzestrzeni, w której stosowane są tzw. ataki DDoS i dezinformacja, czyli fake newsy. Jak zwraca uwagę ekspert w tej dziedzinie Damian Rusinek, rosyjsko-ukraińska wojna w sieci trwa już od dłuższego czasu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Trójka Ukraina Ukraina cyberbezpieczeństwo fake news internet online Rosja Władimir Putin bezpieczeństwo bezpieczeństwo danych bezpieczeństwo w sieci wojna na Ukrainie Monika Suszek społeczeństwo

Wymiana zamiast wyrzucania. Drugie życie naszych przedmiotów

Wymiana używanych, lecz wciąż sprawnych przedmiotów to o wiele lepszy pomysł niż wyrzucanie ich na śmietnik, prawda? W wielu polskich miastach powstają miejsca, w których niepotrzebne rzeczy mogą otrzymać drugie życie. Jednym z takich miejsc jest zlokalizowana na warszawskich Bielanach Dzielnia. Można tam wymienić sprawne, ale niepotrzebne rzeczy na inne, które nam się przydadzą – od ubrań po sprzęty AGD lub meble.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Monika Suszek moda buty książki Warszawa odpady ekologia psychologia dom mieszkanie

Wpływ gier wideo na nasze życie: Mają nieskończenie wiele zastosowań!

Naukowcy udowodnili, że gry komputerowe podnoszą nasze samozadowolenie i poziom szczęścia. Osoby, które  spędzały czas przed konsolą, częściej wskazywały, że są zadowolone ze swojego dnia. Warunek jest jeden: musimy wybierać produkcje VR. Jak rozwija się ta branża i jakie daje możliwości w codziennym życiu? 
Zobacz więcej na temat:  gry gry wideo wirtualna rzeczywistość Tomasz Miara Trójka Monika Suszek społeczeństwo

Jak powstawały polskie nazwiska? Krótka historia przyrostka "-ski"

Jeszcze w XX wieku, czyli stosunkowo niedawno, proces kształtowania się nazwisk trwał i nie każdy był w pełni świadomy posiadania czegoś więcej, niż tylko imienia. Od kiedy jesteśmy identyfikowani nie tylko imieniem? Co mogło być inspiracją dla rodzin, które zaczęły nazywać się Dobrowolscy czy Baranowscy? Innymi słowy: skąd się wzięły polskie nazwiska?
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Monika Suszek Tomasz Miara język polski społeczeństwo

Earworm, czyli melodia, której nie potrafimy zapomnieć

Każdy z nas ma przynajmniej jedną melodię, która nieustannie powraca do nas w myślach – czasem jest to utwór, który szczerze lubimy, a czasem taki, którego wręcz pragniemy pozbyć się z naszej głowy. Takie dźwięki mają nawet swoją nazwę: "earworm". Jakiego rodzaju melodie zajmują nasz umysł? Co wpływa na to, że tak dobrze je zapamiętujemy?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Monika Suszek STYL ŻYCIA piosenka mózg dźwięki słuch umysł psychologia muzyka filmowa

Jak dziś wyglądają nasze relacje międzysąsiedzkie?

Dawniej zadawaliśmy sobie pytanie: "Czy dobrze znamy swoich sąsiadów?". Dziś powinno ono brzmieć raczej: "Czy w ogóle znamy naszych sąsiadów?". Problem dotyczy zwłaszcza współczesnych blokowisk. Jak relacje międzysąsiedzkie wyglądają w dzisiejszych czasach? Jakie są ich jasne i ciemne strony?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara pomoc mieszkanie mieszkania dom psychologia Monika Suszek społeczeństwo monitoring

Nietoperze: nie ma się czego bać!

W kulturze ludowej nietoperze były postrzegane jako reprezentanci ciemnych mocy, wysysający ludzką krew. Trend odwrócił dopiero walczący ze złem Batman. Niestety, popularna, choć niesprawdzona informacja, jakoby były źródłem koronawirusa, znowu obniżyła ich notowania. Na szczęście coraz więcej osób słucha przyrodników, według których rola nietoperzy w ekosystemie jest nie do przecenienia.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo przyroda natura ekologia zwierzęta Monika Suszek Tomasz Miara Trójka

Płyta kompaktowa: zmierzch czy odrodzenie?

Przez cztery dekady płyty CD były najczęściej sprzedawanym nośnikiem danych, jednak od kilkunastu lat obserwowano spadek ich sprzedaży. I niespodziewanie w roku 2021 po raz pierwszy od 17 lat zanotowano wzrost! Jednak trudno uwierzyć, by tak popularne niegdyś "kompakty", odzyskały rynek. Przedtem podobny los spotkał płyty winylowe, kasety magnetofonowe, płyty DVD i BlueRay.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Płyty kompakt Monika Suszek Piotr Firan Trójka