Sztuczna inteligencja przeciw człowiekowi? System "zwolnił" 150 pracowników

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 11:55
Dokładnie sto lat temu za sprawą sztuki "Uniwersalne Roboty Rossuma" czeskiego dramaturga Karela Čapka narodziło się słowo "robot", po raz pierwszy użyte, by opisać twory humanoidalne. Dziś nie tylko korzystamy ze sztucznej inteligencji  na co dzień, ale i ta jest zdolna kontrolować nasze życie, a nawet karierę. Przykładem jest jedna z rosyjskich firm, gdzie AI zadecydowała o kompetencjach pracowników, co poskutkowało zwolnieniem 150 osób.
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock/MJgraphics

AI decyduje o jakości pracy

Xsolla – przedsiębiorstwo oferujące usługę tzw. szybkiej płatności dla graczy postanowiło przeanalizować pracę swoich pracowników z użyciem sztucznej inteligencji oraz obróbki dużych ilości danych. System uznał wiele z zatrudnionych w firmie osób za niewystarczająco pracowite, więc dostały one wypowiedzenie.

– Jest to z gruntu złe. W ten sposób długofalowo nie może funkcjonować żaden przedsiębiorca. Kultury organizacyjnej nie tworzą sztuczna inteligencja i algorytmy, tylko człowiek – skomentował dr Maciej Kawecki z Instytutu Lema. Mimo to ciężko nie zadać pytania o wartość umiejętności pracownika w obliczu nowych technologii. Czy w przyszłości o kompetencjach w pracy będzie decydowała sztuczna inteligencja czy pracodawca? 


Posłuchaj
06:53 Trojka do trzeciej kompetencje sztuczna inteligencja 2021_08_11-11-47-40.mp3 Zawodowe kompetencje a algorytmy. Ciemne strony sztucznej inteligencji (Trójka do Trzeciej)

 

Nic nie zastąpi człowieka

– Wskazuje się trzy główne kierunki ograniczające jej rozwój. Jednym z nich jest etyka. Mechanizmy sztucznej inteligencji i sieci neuronowe, na których się opiera, nie mogą zastąpić człowieka – powtórzył gość "Trójki do Trzeciej", wyjaśniając, w jaki sposób polski kodeks pracy reguluje kwestię używania AI. – Polskie regulacje są tu dosyć restrykcyjne i mówią bardzo wyraźnie, kiedy mogą być wykorzystywane algorytmy i dane biometryczne. Dane biometryczne, czyli gromadzenie danych o mimice twarzy mogą być wykorzystywane tylko za zgodą pracownika, a bez zgody tylko fragmentarycznie. To epizodyczne, wyjątkowe przypadki. 

Stop nieracjonalnemu wykorzystywaniu technologii

– Nie powinniśmy mówić "stop" sztucznej inteligencji. Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje świat medycyny. Diagnostyka przy niektórych jednostkach chorobowych bez sztucznej inteligencji nie byłaby możliwa. Powinniśmy mówić "stop" nieracjonalnemu wykorzystywaniu technologii – podsumował dr Maciej Kawecki.

Lem: Widziałem przyszłość. Świat, który można było przewidzieć. | Maciej Kawecki | TEDxKatowiceSalon/TEDx Talks

***

Tyt audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: dr Maciej Kawecki (Instytut Lema)
Data emisji: 11.08.2021
Godzina emisji: 11.47

kr

Czytaj także

Maskonur. Składowanie maseczek w zgodzie z naturą

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 12:35
Entuzjaści z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi chcą walczyć z negatywnymi skutkami pandemii. Jednym z problemów, którymi zamierzają się zająć, są miliardy trafiających na wysypiska zużytych maseczek jednorazowych. Nieprawidłowo składowane, stanowią ogromne zagrożenie do środowiska naturalnego i przyczyniają się do cierpienia zwierząt. We wszystkim pomoże specjalnie zaprojektowany, kolorowy Maskonur.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak nie marnować żywności? Trzy praktyczne wskazówki

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 15:28
W ciągu roku Polacy wyrzucają pięć mln ton żywności. Oznacza to, że co sekundę w koszu lądują 92 kilogramy jedzenia, czyli tyle samo, ile ważą 184 bochenki chleba. Na całym świecie marnuje się jedna trzecia globalnej produkcji żywności. – To bardzo dużo, zważywszy na to, że 868 mln ludzi na świecie cierpi z powodu głodu – zauważyła koordynatorka kampanii edukacyjnych Anna Urbańska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spektakl na nocnym niebie. Kiedy najlepiej podziwiać deszcz perseidów?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 12:00
Jeden z najbardziej popularnych rojów meteorów co roku pojawia się nad naszymi głowami. Perseidy obserwowane są od ponad dwóch tysięcy lat. W te wakacje również będzie można zobaczyć je na nocnym niebie. Każdego roku orbita roju przecina się z ziemską atmosferą między 17 a 24 sierpnia. Kiedy najlepiej wybrać się na obserwacje nocnego nieba? O czym należy pamiętać? 
rozwiń zwiń