Tylko dla Twoich oczu. Jak działają szyfrowane komunikatory internetowe?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 11:25
Epoka SMS-ów już dawno za nami. Dziś naszym ulubionym sposobem porozumiewania się (oprócz kontaktu twarzą w twarz), jest korzystanie z komunikatorów internetowych. Komunikacja z drugim człowiekiem powinna iść w parze z poczuciem bezpieczeństwa. Nie chcemy przecież, by nasze słowa czy zdjęcia wpadły z niepowołane ręce. W tym celu warto wyposażyć się w szyfrowany komunikator, który zabezpieczy nas przed wyciekiem danych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Siraj Ahmad

shutterstock haker koronawirus 1200.jpg
Metoda "na szczepionkę"? Nowy sposób na kradzież danych w sieci?

Bezpiecznie od końca do końca

Signal, Telegram, WhatsApp, Wire, Threema, Messenger – do wyboru mamy co najmniej kilka komunikatorów zapewniających prywatność internetowej korespondencji. Jak podkreśla Piotr Kaźmierczak z portal Telepolis.pl, dobry komunikator to taki, który proponuje szyfrowanie proponuje szyfrowanie "end-to-end", czyli "od końca do końca".

– Jest to taki system, w którym wiadomości odczytać mogą wyłącznie osoby biorące udział w dyskusji. Wszystkie osoby trzecie, w tym dostawca Internetu, dostawca komunikatora czy dostawca systemu operacyjnego, nie mogą uzyskać dostępu do kluczy szyfrujących, więc nie mogą rozszyfrować naszej konwersacji – wyjaśnia ekspert w rozmowie z Michałem Makowskim z Polskiego Radia Łódź.

Posłuchaj
03:55 Trojka do trzeciej komunikatory szyfrowanie wiadomosci 2021_08_23-11-20-47.mp3 Konwersacje online w ukryciu przed światem. Szyfrowane komunikatory internetowe (Trójka do trzeciej)

 

Silne hasło to podstawa

Samo zainstalowanie aplikacji to nie wszystko. Ważnym składnikiem przepisu na bezpieczną komunikację w sieci jest silne hasło. – Posiadając komunikator tego rodzaju, nadal jesteśmy narażeni na kradzież, dostanie się do urządzenia i odczytanie tych wiadomości poprzez aplikację zainstalowaną w naszym telefonie. Logowanie dwuskładnikowe (dodatkowe poświadczenie logowania, np. poprzez potwierdzenie operacji na smartfonie – przyp. red.) to dobry pomysł. Zawsze gorąco zachęcam do stosowania takiej formy autoryzacji – doradza Piotr Kaźmierczak. 

Gdy zarówno my, jak i osoba, z którą korespondujemy, posiada aplikację zabezpieczoną unikalnym hasłem i logowaniem dwuskładnikowym, śmiało możemy przesyłać sobie dane wrażliwe, np. hasła do innych kont internetowych, pliki z dokumentami bądź zdjęcia. Możliwości, jakie oferują komunikatory internetowe, czynią je szczególnie przydatnymi biznesmenom, wynalazcom, VIP-om oraz, niestety, osobom łamiącym prawo.

Znikające wiadomości

Dodatkowo komunikatory szyfrowane stosują zabieg, który nazywa się czatem prywatnym  albo znikającymi wiadomościami. W przypadku tego rodzaju konwersacji wiadomości są automatycznie usuwane po ustalonym przez nas czasie.

KTO CZYTA TWOJE WIADOMOŚCI? 📱 PRYWATNOŚĆ W INTERNECIE/TechnoStrefa

***

Tyt audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Michał Makowski (Polskie Radio Łódź)
Data emisji: 23.08.2021
Godzina emisji: 12.17

kr

Czytaj także

Sztuczna inteligencja przeciw człowiekowi? System "zwolnił" 150 pracowników

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 11:55
Dokładnie sto lat temu za sprawą sztuki "Uniwersalne Roboty Rossuma" czeskiego dramaturga Karela Čapka narodziło się słowo "robot", po raz pierwszy użyte, by opisać twory humanoidalne. Dziś nie tylko korzystamy ze sztucznej inteligencji  na co dzień, ale i ta jest zdolna kontrolować nasze życie, a nawet karierę. Przykładem jest jedna z rosyjskich firm, gdzie AI zadecydowała o kompetencjach pracowników, co poskutkowało zwolnieniem 150 osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powódź w 3D. Wizualizacje ostrzegą ludność przed anomaliami pogodowymi

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 11:25
Obraz działa na ludzi lepiej niż tysiąc słów. Wiedzą o tym naukowcy z Ośrodka Przetwarzania Informacji, którzy we współpracy ze strażakami z OSP Dziergowice postanowili wykorzystać technologię 3D w ostrzeganiu przed skutkami anomalii pogodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotoradary powrócą do gmin? Chce tego część samorządów

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 14:30
Związek Powiatów Polskich chce, by radary wróciły do gmin. W tym celu zapowiada złożenie projektu zmiany w przepisach. Nowe propozuje planuje przedstawić już we wrześniu. Jak zapowiada, prawo będzie transparentne i nie będzie naciągać kierowców. Jak miałoby to wyglądać w praktyce? Co na to kierowcy?
rozwiń zwiń