Wiele dyscyplin w jednej. W Polsce odbył się pierwszy mecz box lacrosse'a

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 13:30
W Kanadzie jest narodowym sportem letnim. Na polskich boiskach zagościł niedawno. W Opolu odbył się pierwszy mecz box lacrosse'a. Naprzeciwko siebie stanęły dwie najsilniejsze drużyny w kraju: Kosynierzy Wrocław, ośmiokrotny i aktualny mistrz Polski oraz wicemistrz Polski AZS, Legion Katowice. Na czym polega dyscyplina? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Box lacrosse to dyscyplina, która łączy w sobie hokej, futbol amerykański i elementy tenisa. Wymyślili ją Indianie, by przygotować członków swoich plemion do polowania lub wojny. Współczesna nazwa nawiązuje do francuskiego "la crosse", czyli zakrzywionego kija, którym posługują się zawodnicy.

Posłuchaj
03:48 PR3_MPLS 2021_08_23-13-19-23_lacrosse.mp3 Box lacrosse w Polsce. Na czym polega? (Trójka do trzeciej)

Zasady 

– Lacrosse jest jednym z ciekawszych sportów drużynowych. Przypomina trochę hokeja na lodzie i koszykówkę, choć zasady są zupełnie inne. Zupełnie jak w przypadku większości sportów, by zdobyć punkt, należy umieścić piłkę w bramce. Podobnie, jak w hokeju, używa się kijów. Z tym tylko, że kije hokejowe mają płaskie patki i odbijają krążek. W lacrosse kije są zbudowane z metalu lub drewna, zakończonego plastikową główką. W niej znajduje się siatka, do której wpada piłka, wielkości piłeczki tenisowej. Wykonana jest z mieszanki gumy i kauczuku, co sprawia, że jest twarda i szybko lata – wyjaśnił Marcin Janiszewski, przedstawiciel drużyny i jeden z organizatorów wydarzenia.

The Rules of Indoor Lacrosse / Box Lacrosse - EXPLAINED! / Ninh Ly

Bezpieczeństwo

– Nosimy ochraniacze na ręce, łokcie, klatkę piersiową oraz żebra. Na głowie obowiązkowo znajduje się kask. To bardzo szybki i dynamiczny sport. Podczas meczu nie ma chwili na odpoczynek  mówił Samuel Zegartowski, AZS Legion Katowice. – W tej odmianie lacrosse'a bramki są takie same, jak do hokeja. Wygrywa drużyna, która strzeli ich więcej. Boisko jest prawie takie samo, jak do hokeja. Z tym tylko, że zamiast lodu, mamy matę. Sport jest dość szybki, kontaktowy i agresywny – dodał. 

Cechy zawodników 

– Ważne, by była to osoba otwarta. Lacrosse to nowa dyscyplina, która łączy w sobie wiele elementów. Przydadzą się więc otwarty umysł, empatia, chęć współpracy i współdziałania. Gra się zespołowo. Indywidualnie trudno jest cokolwiek zrobić – powiedział Jan Rydzak, trener. – Lacrosse to nie tylko sport, a też okazja, by rozwijać umiejętności życiowe. Nie dość, że uprawimy sport, a więc dbamy o ruch i zdrowie, to jeszcze uczymy się organizacji życia, dyscypliny i zarządzania. Z boiska można naprawdę wiele wynieść – zapewniał.

Indoor Training Camp VLOG /USA Lacrosse


Dodajmy, że obecnie w Polsce jest sześć drużyn box lacrosse'a.

***

Tyt audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorka materiału reporterskiego: Monika Matuszkiewicz (Radio Opole)
Data emisji: 23.08.2021
Godzina emisji: 13.19

zch

Czytaj także

Eko sezam z odzieżowymi skarbami za grosze

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 16:30
17 sierpnia to Dzień Sklepów Odzieży Używanej, czyli popularnych lumpeksów. Kiedy pojawiły się w Polsce, noszenie kupionej tam odzieży nie było, delikatnie mówiąc, powodem do dumy. Jednak od kilku lat staje się ono coraz modniejsze, wraz rosnącą popularnością trendów ekologicznych i zero waste.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tylko dla Twoich oczu. Jak działają szyfrowane komunikatory internetowe?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 11:25
Epoka SMS-ów już dawno za nami. Dziś naszym ulubionym sposobem porozumiewania się (oprócz kontaktu twarzą w twarz), jest korzystanie z komunikatorów internetowych. Komunikacja z drugim człowiekiem powinna iść w parze z poczuciem bezpieczeństwa. Nie chcemy przecież, by nasze słowa czy zdjęcia wpadły z niepowołane ręce. W tym celu warto wyposażyć się w szyfrowany komunikator, który zabezpieczy nas przed wyciekiem danych.
rozwiń zwiń