Recepta na wzrost czytelnictwa. Niezwykła inicjatywa Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 12:25
Recepty zazwyczaj wystawiają lekarze, ale w powiecie gostyńskim robią to także… bibliotekarze. Poziom czytelnictwa w Polsce mieści się w średniej europejskiej, jednak Przemysław Pawlak i Sebastian Nowak - dyrektorzy Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach - mają apetyt na więcej. Stąd pomysł na rozdawanie recept na książki, aby zaszczepić w społeczności miłość do czytania. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Stokkete

dzieci czytanie książka 1200.jpg
Jak zachęcić dzieci do czytania książek?

Zdiagnozowany bakcyl czytania

Recepty wydawane przez Centrum Kultury i Bibliotekę w Piaskach mają, rzecz jasna, charakter humorystyczny. Według przykładowego druku czytelnik ze zdiagnozowanym bakcylem czytania powinien zażywać jedną łyżeczkę czytomiksu, jedną witaminę biblioksylu oraz jedną książkę. W celu utrzymania bakcyla należy koniecznie stosować syrop i witaminę, a także zwiększać liczbę czytanych książek. W przypadku przerwania kuracji stan może się pogorszyć.

Książka lekiem na całe zło

Pomysł na taki sposób promowania czytelnictwa zrodził się oczywiście w bibliotece. - Jedna z pań bibliotekarek powiedziała, że skoro żyjemy w pandemicznych czasach, wszyscy mówimy o chorobach i szukamy leku i szczepionki, trzeba zaszczepić w nas bakcyla czytania - wyjaśnia dyrektor gostyńskiej biblioteki Przemysław Pawlak.


Posłuchaj
03:59 Trojka do trzeciej recepta 21 wrzesień 2021 12_20_32.mp3 W powiecie gostyńskim można dostać receptę na… książkę (Trójka do Trzeciej)

 

Wyszliśmy z założenia, że receptą na dzisiejsze czasy: na samotność, izolację, na różne problemy, jest książka. Dlatego na całym naszym terenie rozdajemy recepty, które zachęcają do odwiedzenia biblioteki, do przeczytania książek, bo w nich znajdziemy wszystko, czego potrzebujemy - dodaje dyrektor lokalnego Centrum Kultury Sebastian Nowak.

Czytelnictwo w Polsce - jak o nim rozmawiać i co zrobić, aby było lepiej?/FANtropia - podcast o popkulturze

***

Tyt audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Pawlak
Data emisji: 21.09.2021
Godzina emisji: 12.20

kr

Czytaj także

Dom pełen książek, czyli prywatna "biblioteka niepubliczna"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 20:14
Michał Pabian, dramaturg i językoznawca, nie wyobraża sobie życia bez książek. Jego mieszkanie to miejsce magiczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biblioteka Narodowa – skarbnica historii

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 17:20
Co kryją magazyny Biblioteki Narodowej? Jak przechowuje się zbiory? Co jest archiwizowane? Jak odkwasić papier? Co stanowi o wartości kulturalnej i historycznej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biblioteka Instytutu Badań Literackich. Niezwykłe miejsce w świecie literatury

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 14:00
W tym wydaniu "Trójki literackiej" udajemy się do Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN. To szczególne miejsce w świecie literatury. Biblioteka nie tylko gromadzi wyjątkowe woluminy, była też świadkiem wielu historycznych przemian w naszym kraju. 
rozwiń zwiń