Kobiety na motocykle!

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 15:50
Jednoślady cieszą się coraz większą popularnością wśród pań. Tak wynika ze statystyk Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Jeleniej Górze. A jakie są powody zwiększonego zainteresowania jazdą motocyklami wśród kobiet?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/chuanpis

– 20 procent moich kursantów to kobiety – mówi Patryk Koszak, właściciel szkoły nauki jazdy na motocyklu. – I nie było jeszcze takiej osoby, która by zrezygnowała. Kobiety sobie fantastycznie radzą, mam nadzieję, że będzie ich coraz więcej – dodaje i zaznacza, że z biegiem czasu przybywa pań chcących prowadzić motocykl.


Posłuchaj
03:17 TROJKA Trojka do trzeciej Kobiety na motocykle 2021_09_28-11-46-19.mp3 Coraz więcej kobiet chce rozpocząć motocyklową przygodę (Trójka do trzeciej)

 

– Realizuję swoje cele sprzed lat, już przed dekadą chciałam wsiąść na motor, teraz stuknęła mi trzydziestka, jest taka możliwość, dlatego tutaj jestem – mówi jedna z kursantek. – To jest nasz wspólny cel z mężem, bo motocykle to nasza pasja, chcemy zdać egzamin na prawo jazdy, by razem wyruszyć w trasę  – dodaje kolejna.  

Przed jakimi wyzwaniami stają panie chcące jeździć motocyklem? – Muszą go przede wszystkim utrzymać. Mam wrażenie, że kobiety boją się użyć swojej siły – ściągnąć stopę z podnóżka, usztywnić udo, by podeprzeć motocykl – opisuje Patryk Koszak i zaznacza, że każdy z kursantów, bez względu na swoje doświadczenia, zaczyna od motocykla z silnikiem o pojemności do 125 cm3. – Chyba że ktoś bardzo się boi lub jest osobą drobną, wtedy zaczynamy od "pięćdziesiątki" – dodaje.

Dziewczyny na motocykle! Jak zacząć jeździć? Wywiad ze Speed Ladies / Dobre Sklepy Motocyklowe

W jeleniogórskim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego co trzecia osoba zdająca egzamin na motocyklowe prawo jazdy to kobieta. – Mamy do czynienia ze wzrostem rzędu od 10 do 20 procent rocznie, jeśli chodzi o egzaminy dotyczące kategorii A i pokrewnych kategorii dla pań. Nie ma jednego "szablonu", do egzaminu podchodzą panie w różnym wieku, o różnych profesjach – mówi szef ośrodka Wojciech Leszczyk i dodaje, że zdawalność jest na poziomie 77 procent.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Piotr Sławiński
Data emisji: 28.09.2021
Godzina emisji: 11.46

Czytaj także

Wiatr we włosach i poczucie wolności. Jak rozpocząć przygodę z motocyklem?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 08:10
Motocykl to marzenie wielu, pragnących poczuć wiatr i wolność. Dla innych to możliwość sprawnego przemieszczania się po mieście i unikania korków oraz bardziej ekologiczna alternatywa dla samochodu. Jak rozpocząć swoją przygodę z jednośladem? O jakich zasadach bezpieczeństwa należy pamiętać? Na te pytania odpowiadał Adam Chyciński, instruktor jazdy.
rozwiń zwiń