Archeologiczna sensacja w Ujeździe

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 13:40
Ostatniego dnia prac archeologicznych w Ujeździe na Opolszczyźnie przed wejściem do kościoła św. Andrzeja odkryto fragmenty murów. W ustaleniu dokładnej daty ich powstania pomogą najnowsze technologie, jednak już dzisiaj wszystko wskazuje na to, że te budowle są starsze, niż się wcześniej wydawało.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Microgen

Prace wykopaliskowe trwały przez trzy lata, ale tego odkrycia dokonano dosłownie w ostatniej chwili. – Kościół obecny pochodzi z pierwszej połowy XIII wieku. A tutaj mamy coś więcej: zakładamy, że te odkryte założenia architektoniczne to X-XI wiek – szacuje Dariusz Ciapa, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ujazdu.


wykrywacz metalu, poszukiwacz 1200 free.jpg
Z wykrywaczem, w poszukiwaniu dobrego poniedziałku

Posłuchaj
03:39 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_10_22 13-39-27.mp3 Odkryto fundamenty wczesnośredniowiecznego kościoła w Ujeździe (Trójka do trzeciej)

– Najpierw udało nam się w wykopie odkryć fragmenty fundamentów, trochę pochówków, trochę monet, które pomogą nam wydatować, no i oczywiście to założenie architektoniczne, które okazuje się dużo starsze niż obecny kościół. Widać to po budowie, po zaprawie, po ceramice, która pojawia się zarówno po stronie zewnętrznej, jak i wewnętrznej – opisuje znalezisko dr Magdalena Przysiężna-Pizarska z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. – Udało nam się trafić na róg tego budynku: przypuszczamy, że może on mieć ok. 12 metrów długości i 4 szerokości. Głębokość zalegania muru to ok. 1,2 m. Czyli mamy kawał muru – oblicza.

Prace będą prowadzone dalej, aby w całości odkryć ten fragment muru oraz sprawdzić, jak głęboko i daleko sięga.

Z kolei przypuszczenia dotyczące daty (wczesne średniowiecze) potwierdzą (bądź im zaprzeczą) badania zaprawy. Zajmie się tym ośrodek badawczy Politechniki Wrocławskiej, który posiada odpowiednie bazy danych. – Będą też sprawdzać, z czego ta zaprawa jest złożona. Może się okazać, że rzeczywiście budowano z jajek – zastanawia się dr Przysiężna-Pizarska.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorka materiału reporterskiego: Agnieszka Pospiszyl (Polskie Radio Opole)
Data emisji: 22.10.2021
Godzina emisji: 13.39

pr


Czytaj także

Poszukiwania napoleońskich śladów

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 17:00
Kilkudziesięciu poszukiwaczy zjechało do Legnicy, by przez cztery dni na obrzeżach miasta poszukiwać śladów po stacjonujących tu w 1813 roku napoleońskich żołnierzach z III Korpusu marszałka Neya. I już pierwszego dnia znaleźli dowody, wiele dowodów na prawdziwość kronikarskich doniesień. A poszukiwaczom z pomocą przyszła Trójkowa reporterka, nie z wykrywaczem jednak w ręku, lecz mikrofonem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małopolskie. Odkryto kopalnię krzemienia czekoladowego sprzed 10 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 05:50
Miejsce wydobycia minerału bardzo istotnego dla prehistorycznej zbiorowości odkryto na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mamut i cztery włochate nosorożce. Niezwykłe odkrycie z kopalni wosku ziemnego

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 05:40
23 października 1929 roku, we wsi Starunia (wtedy w granicach II RP, ob. Ukraina), znaleziono jedyny kompletny egzemplarz wymarłego nosorożca włochatego. Nie był to jednak pierwszy przedstawiciel prehistorycznego gatunku, jaki został odkryty w tamtejszej kopalni. Dwadzieścia lat wcześniej górnicy natrafili w pobliżu także na szczątki mamuta. 
rozwiń zwiń