Polska światowym liderem produkcji pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 14:40
Monety i banknoty powstałe w Polsce zdobywają uznanie na całym świecie. Mennica oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych produkują pieniądze na zamówienie wielu krajów. Co sprawia, że polska technologia jest tak dobra?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Pieniądze są z nami od trzech tysięcy lat. Najcenniejsze produkowano ze srebra i złota. Były też ołowiane, stalowe, a nawet ceramiczne. Monety niezmiennie są środkiem płatniczym i nic nie wskazuje na to, by miały wyjść z obiegu. Choć nowe technologie płatności bezgotówkowych zdobywają zwolenników, konwencjonalny pieniądz nadal gości w portfelach wielu z nas. 

Praktyka rynkowa pokazuje, że mimo rozwoju wielu nowoczesnych metod płatności bilon nie zniknie z obiektu. Prawdopodobnie będzie nam towarzyszyć jeszcze przez długi czas – powiedziała Kamila Bidzińska, rzecznik prasowy Mennicy Polskiej.

Posłuchaj
03:50 PR3_MPLS 2021_10_26-14-31-46.mp3 Powstałe w Polsce pieniądze cieszą się uznaniem na całym świecie (Trójka do trzeciej)

 

Produkcja 

– Mennica Polska jest jedną z najstarszych, zarazem też najbardziej zaawansowanych technologicznie mennic na świecie. Na swoim koncie mamy realizację zamówień dla wielu krajów takich jak między innymi Dominikana, Paragwaj, Kolumbia, Boliwia, Ryga, Kostaryka czy Tajlandia – wyliczała rzecznik. –  Mennica jest ceniona przede wszystkim za produkcję przy bardzo dużym zaawansowaniu technologicznym – dodała.

Produkcja monet w Mennicy Polskiej / Mennica Polska


Technologie 

– Jeśli chodzi o nowe technologie, możemy pochwalić się, że udało nam się zrealizować projekt dla Banku Centralnego Libanu. Wydrukowaliśmy banknot kolekcjonerski na podłożu polimerowym. To pierwszy banknot na świecie, który zawiera zabezpieczenie 3D – powiedziała Marzena Bielecka, dyrektor biura sprzedaży Polskiej Wytwórnia Papierów Wartościowych.
– Obywatele mają zaufanie do pieniądza fizycznego. Nie jest on podatny na zawieszenie systemów informatycznych czy awarie. Co więcej, pozwala na anonimowe transakcje. Nadal są kraje, w których 80 procent transakcji odbywa się przy użyciu pieniądza fizycznego. Przykładem są chociażby Niemcy – mówiła. 

Bezpieczeństwo nie do podrobienia - PWPW / Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Cięgotura
Data emisji: 26.10.2021
Godzina emisji: 14.31

zch


Czytaj także

Chleb nasz domowy, powszedni

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 12:30
W czasie lockdownu wiele osób odkryło w sobie przeróżne talenty – niektórzy te kulinarne. I jak się okazuje Polacy docenili zwłaszcza domowe wypieki, a część porwała się nawet na własnoręcznie przygotowywane pieczywo. I kontynuuje robienie tych wypieków do dziś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taski, dedlajny i bekap. Korpomowa śmielej wkrada się do potocznego języka

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 17:25
Korpomowa to język, którym zaczynamy posługiwać się niemal natychmiast po wejściu do pracy. Spolszczone wyrazy, zapożyczone z języka angielskiego, mogą brzmieć śmiesznie i okazać się niezrozumiałe dla ogółu. By ułatwić ich zrozumienie, PZU opracowało specjalny słownik. Jednak czy tego typu nowomowa jest nam naprawdę potrzebna? 
rozwiń zwiń