Koronawirus: bądź bezpieczny w czasie pandemii!

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 08:00
Druga fala pandemii koronawirusa odciska coraz silniejszy ślad na naszym życiu codziennym: rośnie liczba osób zarażonych i niestety także zmarłych, pojawiają się kolejne obostrzenia. Jak powinniśmy się zachowywać, czego unikać, aby zminimalizować możliwość zarażenia się COVID-19?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/eugenegurkov

Zasady bezpieczeństwa są już od wielu miesięcy jasne i bardzo dobrze znane. Po pierwsze powinniśmy utrzymywać dystans, gdyż inny człowiek może być źródłem naszego zakażenia. Odległość dwóch metrów wystarczy, aby ze sobą porozmawiać. Po drugie stosujmy maseczki: zasłaniajmy usta i nos. Dzięki temu wirus, którym my możemy zarażać, zostanie blisko nas. Po trzecie: dezynfekujmy ręce. W ten sposób ograniczamy ilość wirusa w naszym otoczeniu.


Posłuchaj
04:14 2020_10_23 07_43_56_PR3_Pora_na_Trojke.mp3 Jak zachować bezpieczeństwo w czasie pandemii (Pora na Trójkę)

– Przed wszystkim stosujmy te trzy proste zasady. A dodatkowo, by zachować spokój i nie bać się tego, co się dzieje dookoła, wyłączmy czasem telewizor oraz komputer i wyjdźmy na świeże powietrze – radzi dr Agnieszka Szarowska, lekarz chorób zakaźnych, hepatolog, pełnomocnik szpitala MSWiA ds. COVID-19.

– Nie odróżnimy koronawirusa od zwykłej grypy. Więc nie panikujmy: to może być infekcja, katar, przy którym też czasami nie czujemy zapachu. A mamy zaburzenia smaku, bo nie jesteśmy w stanie oddychać przez nos – tłumaczy dr Szarowska. 

– W momencie, kiedy zauważymy u siebie pierwsze objawy, przede wszystkim zostańmy w domu. Wypocznijmy, połóżmy się do łóżka, wyśpijmy się, pijmy dużo płynów, zjedzmy coś dobrego. Po to, aby nabrać sił, żeby nasz organizm miał szansę na zwalczenie infekcji. U 90 procent ludzi tak właśnie będzie – dodaje.

Porównałem COVID i grypę/YouTube Nauka. To lubię

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz CiechańskiMałgorzata Łukowska
Gość: dr Agnieszka Szarowska (lekarz chorób zakaźnych, hepatolog, pełnomocnik szpitala MSWiA ds. COVID-19)
Data emisji: 23.10.2020
Godzina emisji: 7.43

pr

Czytaj także

GIS: do zatrzymania pandemii dojdzie, gdy kilkadziesiąt procent społeczeństwa będzie już po kontakcie z wirusem

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 10:20
- Jesteśmy cały czas w trakcie rozwoju pandemii. Rzeczywista liczba zakażeń COVID-19 na świecie, przekroczyła 100 mln. - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tracimy kontrolę nad COVID-19. Ekspert o rozwoju epidemii w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 07:22
- Tracimy w tej chwili trochę kontrolę nad rozwojem epidemii. W dwóch na trzy przypadki nie znamy źródła zakażenia chorego – powiedział dr Jakub Zieliński z Zespołu Modelu Epidemiologicznego ICM Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyciągnięcie wniosków z tego, co działo się w Lombardii". Latos o szpitalu na Stadionie Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 20:15
- Chciałbym pochwalić wybór tego miejsca - mówię tu o Stadionie Narodowym - chodzi m.in. o sale konferencyjne. To jest wyciągnięcie wniosków z tego, co działo się w Lombardii, we Włoszech - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Latos (PiS). Gościem "Debaty Jedynki" był również senator Lewicy Wojciech Konieczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus: na pierwszej linii frontu

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 22:15
Nowe restrykcje, widmo kolejnego lockdownu, czyli zamknięcia granic państw i ludzi w domach, każdego dnia przerażające dane o wzroście zakażeń i, przede wszystkim, liczby ofiar – tak wygląda dzisiaj świat w dobie pandemii koronawirusa. Jednak mimo wszystko strach miesza się z nadzieją, że ludzie będą potrafili sobie z tą zarazą poradzić...
rozwiń zwiń