Polskie naczynia z otrębów to przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 08:00
Dyrektywą Unii Europejskiej od lipca tego roku zostaną ze sprzedaży całkowicie wycofane plastikowe słomki, jednorazowe plastikowe widelce oraz talerze. Chodzi oczywiście o walkę z zaśmiecaniem naszej planety. A w Polsce już są produkowane biodegradowalne talerze.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: FotoHelin/Shutterstock

sklep zakupy warzywa 1200.jpg
Jedzenie mięsa a środowisko. Jak się odżywiać, żeby nie szkodzić?

Wszechobecny, rozkładający się przez setki lat plastik zaśmieca całą Ziemię i zagraża faunie i florze. Ekolodzy biją na alarm, a Unia Europejska od połowy roku 2021 zakazuje sprzedaży plastikowych sztućców i talerzyków jednorazowych. Tymczasem Polak znalazł alternatywę: jednorazowe talerze i kubki zrobione z otrębów pszennych.

Posłuchaj
02:26 2021_01_05 07_42_29_PR3_Pora_na_Trojke.mp3 Polskie naczynia z otrębów alternatywą dla plastikowych jednorazówek (Pora na Trójkę)

– Nasze talerze rozkładają się w przeciągu 30 dni, tymczasem dla plastikowych jednorazówek ten czas wynosi ok. 1000 lat. Korzyść jest więc bezdyskusyjna – wskazuje Małgorzata Then, prezes firmy Bioterm produkującej jednorazowe talerze z otrębów pszennych. – Nawet wyrzucony w lesie, taki talerz z otrębów po miesiącu zniknie. Albo wcześniej zostanie zjedzony przez jakieś zwierzę – tłumaczy.

Papier czy plastik/YouTube Nauka. To lubię


Oczywiście, takie naczynie mógłby zjeść również człowiek. Nie zaszkodzi mu, jednak żadnych właściwości odżywczych nie posiada, to w końcu są jedynie sprasowane otręby pszenne. – Chociaż we wszystkich musli czy tego typu batonach również są otręby – dodaje pani prezes.

Taki talerz nie wytrzyma kilkugodzinnego przetrzymywania potrawy, gdyż po prostu rozmięknie, jednak jako jednorazówka do szybkiego użycia sprawdza się doskonale. Jego smak jest neutralny, więc nie wpływa na serwowane na nim potrawy.

Barbara Wrońska & Młoda Orkiestra Nowego Teatru – Plastik/YouTube KayaxTV


*** 

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 5.01.2021
Godzina emisji: 7.42

pr

Czytaj także

Problem każdego z nas. Jak zacząć żyć "eko"?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 19:00
Paulina Górska skończyła socjologię i kilka lat pracowała jako dziennikarka. Po urodzeniu dziecka zaczęła myśleć o tym, w jakim świecie będzie żyło jej dziecko i co może zrobić jeden człowiek, żeby chronić środowisko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klimatarianizm. Dieta, która może pomóc Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 10:26
Klimatarianizm to coraz bardziej popularna dieta, której celem jest zatrzymanie zmian klimatycznych. Jej zwolennicy wybierają m.in. produkty lokalne, bo liczy się w niej przede wszystkim to, jaki ślad węglowy pozostawia produkt, który kupujemy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matka Ziemia choruje. "To jest dziś nasz największy problem"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 17:00
- Mimo pandemii koronawirusa nadal uważam, że to katastrofa ekologiczna jest dziś naszym największym zagrożeniem - przekonuje Andrzej Graul, autor e-booka "Schorowana Matka Ziemia". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowoczesne zoo – współczesna arka Noego?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 06:30
Ogrody zoologiczne nie u wszystkich mają dobrą opinię i wciąż muszą walczyć ze stereotypami o ciasnych klatkach i tragicznych warunkach, w których trzymane są zwierzęta. Tak rzeczywiście było w XIX wieku, kiedy powstawały pierwsze tego typu placówki, a ich celem było dostarczenie rozrywki publice. Dzisiaj wszystko się zmieniło: warunki, w których przebywają zwierzęta, a nawet cel istnienia zoo.
rozwiń zwiń