Koszulka Iron Mana pomoże w treningach

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 08:45
Monitorowanie na bieżąco wszystkich parametrów to bodaj najważniejszy klucz do sukcesu współczesnych sportowców. Bo nie wystarczy już tylko zmierzyć czas pokonania całego dystansu lub jednego okrążenia stadionu: trzeba także znać tętno, ciśnienie, wydajność płuc i wiele innych rzeczy. Obecnie mierzy się je za pomocą zegarków sportowych. Jednak polski wynalazek może sprawić, że staną się one niepotrzebne.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/domena publiczna

shutterstock biegacz miasto 1200 .jpg
Bieganie sposobem na zmianę postrzegania świata

Inżynierowie z Wojskowej Akademii Technicznej opracowali koszulkę przeznaczoną do uprawiania sportu. Jej szczególną cechą jest to, że monitoruje i zbiera na bieżąco parametry dotyczące organizmu sportowca. I za pomocą mobilnej aplikacji przekazuje je do smartfona. Proste i skuteczne. Czy taka koszulka zastąpi paski i zegarki sportowe?


Posłuchaj
03:40 2021_01_07 08_23_01_Pora_na_Trojke.mp3 Koszulka zmierzy twoje osiągi (pora na Trójkę)

– Koszulka składa się z materiału, zintegrowanych elektrod, okablowania, gniazda integratora i samego integratora, który ma możliwość łatwego wpinania i odłączania. Jest tylko jeden przycisk, bo całością kieruje mobilna aplikacja. – objaśnia płk dr inż. Mariusz Chmielewski z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. – Gniazdo integratora jest umieszczone na piersi, a jego trapezoidalny kształt ma się kojarzyć z Iron Manem – dodaje.


Zintegrowana koszulka biegacza Zintegrowana koszulka biegacza

Czym jest integrator, tłumaczy ppłk dr inż. Tadeusz Sondej z wydziału elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej: – To część pomiarowa i komunikacyjna. Zbiera sygnały związane z rytmem serca, zmiennością, aktywnością mięśni i inne parametry. Dodatkowo wyposażony jest w sensory wilgotności, temperatury, ciśnienia atmosferycznego.

Integrator za pomocą aplikacji mobilnej przesyła wszystkie zebrane parametry do smartfona. Przy uruchomieniu wszystkich funkcji jedno naładowanie akumulatora zasilającego wystarczy na 6 godzin pracy, przy wyłączeniu części – na 12 godzin. 

Jest już inwestor, dzięki któremu będzie możliwa produkcja koszulek i wprowadzenie ich do sprzedaży. Orientacyjna cena: ok. 2 tys. zł.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 7.01.2021
Godzina emisji: 8.23

pr

Czytaj także

Parkowe biegi na orientację: rodzinna rozrywka w czasach zarazy

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 14:00
Aktywność i zachowanie dobrej kondycji fizycznej wydatnie zwiększają szanse na uniknięcie koronawirusa lub przejście go w sposób bezobjawowy. To jeden z powodów, dla którego ograniczenia związane z pandemią nie wykluczają możliwości ruchu na świeżym powietrzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksandra Lisowska i jej maratoński sukces

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 18:00
Kilka dni temu Aleksandra Lisowska po raz pierwszy w karierze została mistrzynią Polski w maratonie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prognozy pogody: czy się sprawdzają?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 07:30
Bardzo byśmy chcieli z wyprzedzeniem wiedzieć, jaka będzie pogoda. To się przydaje np. przy planowaniu urlopu. Więc już w styczniu sprawdzamy długoterminowe prognozy, kiedy będzie lepsza pogoda: w czerwcu czy w lipcu? A skąd synoptycy wiedzą, jaka pogoda będzie za kilka miesięcy?
rozwiń zwiń