Praca wrocławskiej studentki wyróżniona przez władze Seulu

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 13:55
Studentka architektury z Wrocławia pomoże odzyskać balans życiowy mieszkańcom Seulu. Ida Hardt zwyciężyła w międzynarodowym konkursie platformy UNI, która zrzesza 150 tysięcy architektów z całego świata. Zaprojektowane przez nią kapsuły do snu zyskały uznanie jurorów, a teraz także władz Korei Południowej.
Jedna z ulic Seulu.
Jedna z ulic Seulu.Foto: pixabay.com

Pracę inżynierską studentki Politechniki Wrocławskiej wyróżniono nie tylko za koncepcję, ale także za funkcjonalność. – Organizatorzy konkursu postawili zadanie, by stworzyć centrum medytacji i snu dla stu osób. Ten projekt jest związany z problematyką regionu, jak również przemęczeniem i przepracowaniem społeczeństwa. Zaprojektowałam przestrzeń, która wyróżnia się w otoczeniu, zarówno pod kątem architektonicznym, jak i użytecznym. To miejsce, w którym odpocząć może każdy, kto nie ma czasu wrócić do domu – mówi Ida Hardt.

🥰🥰

Opublikowany przez Idę Hardt Wtorek, 2 lutego 2021

Problem społeczny

Psychologowie podkreślają, że problem przemęczania pojawia się w wieku krajach wysoko rozwiniętych. W USA na brak snu cierpi czterdzieści procent ludzi. W Wielkiej Brytanii każdy mieszkaniec zarywa średnio jedną noc w tygodniu. W Japonii z kolei zdarzają się nawet przypadki śmierci z przepracowania.

Posłuchaj
02:58 PR3_mp3 2021_02_12-13-47-48) Ida_Hardt.mp3 Ida Hardt - wyróżniona studentka architektury (Trójka do Trzeciej)

– Jeśli nie śpimy przez dobę, nasza zdolność zapamiętywanie spada o czterdzieści procent. Ludzie, którzy regularnie nie dosypiają, mają problemy z nastrojem. Rekordzista nie spał przez jedenaście dni. Jego żona twierdziła, że po pobiciu rekordu nie był już tym samym człowiekiem. Stał się agresywny i depresyjny. Nie da się żyć bez snu. Prowadzono okrutne eksperymenty na szczurach. Przez kilka dni nie pozwalano im zasnąć. Zwierzęta zmarły – wyjaśnia doktor Beata Rajba, psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu. 

Sesja prawie na półmetku (!), więc niniejszy post polecamy wszystkim spragnionym odpoczynku... 😉 O tym, że dobry sen...

Opublikowany przez Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej Poniedziałek, 8 lutego 2021

Miejski ul

Kapsuły zaprojektowane przez Idę Hardt mają być stworzone z paneli słonecznych i samowystarczalne energetycznie.  Założeniem jest, że kule będą łapały słońce w każdej pozycji, o każdej porze dnia. Jedna kapsuła podzielona jest na dwie komory. Równocześnie mogą wypoczywać w niej dwie osoby. Oprócz tego miejsce wyposażone jest we wszystko, co pozwala szybciej się zrelaksować i odpocząć – podkreśla młoda architekt. 

Konstrukcja z pięćdziesięcioma kapsułami miałaby stanąć w biznesowym centrum Seulu.

 

*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Piotr Kaszuwara
Data emisji: 12.02.2021
Godzina emisji: 13.47

zch


Czytaj także

Detale z planu filmowego - od jaja przez rękę do twarzy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 14:45
Zasłynęli nie tylko w Polsce wykonaniem miedzianej repliki smoczego jaja z serialu "Gra o tron", a potem zaprojektowaniem odciętej ręki Jamiego Lannistera, jednego z głównych bohaterów tego serialu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fredruś – kultowy autobus cabrio

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 11:40
Imię odziedziczył po Aleksandrze Fredrze – Fredruś to unikat wśród autobusów. W latach 80. uchodził za atrakcję Wrocławia. Dziś przywracany jest mu dawny blask.
rozwiń zwiń