Kobiety wybierają mniejsze samochody

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 10:37
Zamiłowanie do mniejszych aut oraz delikatniejsza budowa ciała narażają kobiety na większe ryzyko odniesienia kontuzji w wypadkach. Te jednak – jak pokazują statystyki – zdarzają się znacznie częściej z winy mężczyzn.
Kobiety wolą mniejsze auta
Kobiety wolą mniejsze autaFoto: shutterstock / VGstockstudio

Jak wynika z badań amerykańskiego Insurance Institute for Highway Safety, kobiety na ogół wolą kupować mniejsze samochody. Podobną tendencję można zaobserwować również w Polsce.

– Mężczyźni wybierają duże limuzyny, terenówki, SUV-y, auta bardziej praktyczne. Kobieta chce mieć auto, które się po prostu podoba – mówi Jakub Marcinowicz z Polskiego Radia Kierowców.


Posłuchaj
01:30 2021_02_16-07-26-01 kobiece auta.mp3 Jakie auta wybierają panie i co z tego wynika? (Pora na Trójkę)

 

W tej sytuacji kobiety są szczególnie narażone na odniesienie obrażeń, jeśli dojdzie do wypadku. Wielkość samochodu nie jest tu zresztą jedyną przyczyną.

– Bardzo istotną kwestią jest budowa anatomiczna. Kobiety w większości przypadków są znacznie bardziej delikatne od mężczyzn – zwraca uwagę komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Według obiegowej opinii kobiety są gorszymi kierowcami od mężczyzn. Jednak statystyki mówią co innego.

– Mężczyźni nie mają się czym pochwalić, bo powodują ponad 73 procent wszystkich wypadków – mówi komisarz Opas.

Można więc zaryzykować twierdzenie, że panie – nawet jeśli przy wyborze auta częściej kierują się jego urodą czy kolorem lakieru – za kierownicą radzą sobie po prostu lepiej od panów. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Lucjan Ołtarzewski
Data emisji: 16.02.2021
Godzina emisji: 7.26

kc