Drugie życie zabytkowego mostu

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 08:45
Zabytkowy most kolejowy w Pilchowicach miał w malowniczy sposób wylecieć w powietrze wysadzony na potrzeby kolejnej części "Mission: Impossible". Jednak kiedy ujawniono tę informację, rozpoczęła się walka o uratowanie ponad 100-letniej konstrukcji, ostatecznie zakończona sukcesem. Teraz most stał się lokalną atrakcją turystyczną.
Most kolejowy Pilchowice
Most kolejowy PilchowiceFoto: Krzysztof Zatycki/Forum

zamek ksiazat forum 1200.jpg
Szczecin – tunelem w czasy średniowiecza

Położony wśród wzgórz Dolnego Śląska w gminie Wleń most kolejowy przez rzekę Bóbr ma ponad 100 lat i ze względu na swój stan techniczny nie jest już używany. Ale wciąż prezentuje się niezwykle malowniczo. Nic więc dziwnego, że zachwycił nawet filmowców z odległego Hollywood, którzy właśnie z tego powodu postanowili go... wysadzić. Na potrzeby filmu "Mission: Impossible 7".


Posłuchaj
02:48 TROJKA Pora na Trojke 2021_03_01.mp3 Uratowany Most Pilchowicki atrakcją turystyczną (Pora na Trójkę)

Informacja wzbudziła uczucia ambiwalentne: jedni byli za, dostrzegając w tym duży potencjał reklamowy, a co za tym idzie także finansowy. Tym bardziej że ekipa producencka Toma Cruise'a zaoferowała odbudowę wysadzonego mostu, a nawet... całej linii kolejowej, która od lat jest zamknięta.

Z drugiej strony pojawiło się bardzo dużo głosów przeciw wysadzeniu zabytkowego mostu: m.in. w tym duchu wypowiadał się marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. – Piękny, wiszący most konstrukcji stalowej nitowanej, który zachował się w 100 procentach. Konstrukcja jest trochę przerdzewiała, ale to nie znaczy, że obiekt utracił walory zabytkowe – wspiera go Paweł Orłowski ze Służby Ochrony Zabytków.

Szum wokół mostu spowodował, że stał się on lokalną atrakcją turystyczną. Coraz więcej osób przyjeżdża obejrzeć niezwykły zabytek, ale też podziwiać "niezwykłe okoliczności przyrody". A kiedy batalia ucichła, kurz opadł, a most został uratowany, kolejarze przekazali nieczynną linię kolejową z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego samorządowi województwa, by ten ją wyremontował. Dzięki temu gmina Wleń, która jest właściwie wykluczona komunikacyjnie i bez samochodu trudno się do niej dostać, ma szanse odzyskać kontakt ze światem. W roku 2023.

Most Pilchowicki z lotu ptaka/YouTube TwojaPogoda


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Piotr Słowiński (Radio Wrocław)
Data emisji: 01.03.2021
Godzina emisji: 8.22

pr

Czytaj także

Czy Atlantic spłynie z mapy Warszawy?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 22:00
W tym roku Atlantic, najstarsze stołeczne kino, będzie obchodziło 90. rocznicę powstania. Tymczasem są plany, żeby pod adresem Chmielna 33 wybudować biurowiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rewolucja w renowacji zabytków. Mikroorganizmy czyszczą z brudu i bakterii

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 17:16
Innowacyjna włoska metoda oczyszczania zabytków po raz kolejny zostanie zastosowana w praktyce. Tym razem mikroorganizmy pomogą oczyścić łuk Septymiusza Sewera w Rzymie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drugie życie budki telefonicznej. Powstała w niej galeria sztuki

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 06:25
Trudno wyobrazić sobie bardziej nietypowe miejsce na stworzenie galerii sztuki. W jednej z wrocławskich budek telefonicznych można oglądać już pierwszą wystawę. 
rozwiń zwiń