Ludzki głos wirtualnego asystenta

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 07:30
Coraz częściej, próbując coś załatwić, na swojej drodze spotykamy wirtualnych asystentów. Ludzkim głosem udzielają najczęściej prostych wskazówek, czasami też odpowiadają na proste pytania. Czy wirtualny asystent to już sztuczna inteligencja? Kto im użyczył głosu?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sdecoret/Shutterstock

emotikony Shutterstock 1200.jpg
Jak starzeją się emotikony? Które z nich uznawane są za passé?

Coraz więcej aplikacji w telefonie jest obsługiwanych głosowo. Użytkownik nie musi już mozolnie wstukiwać poleceń, wystarczy, że powie np. "zadzwoń do mamy" i smartfon samodzielnie wybiera numer. Wirtualny asystent w telefonie może także znaleźć w internecie odpowiedź na zadane pytanie. A wirtualny asystent w urzędzie pomoże załatwić sprawę bez udziału człowieka.


Posłuchaj
01:42 TROJKA Pora na Trojke 2021_03_19 07-18-24.mp3 Czy wirtualny asystent jest przydatny (Pora na Trójkę)

Coraz więcej osób docenia tego typu wirtualną pomoc. Jednak tylko na najprostszym poziomie: – Fajnie jak zapali światło, czy obsłuży telewizor, abym nie musiała wciąż szukać pilota – mówi jedna z osób pytanych o przydatność wirtualnych asystentów. – Może na najprostsze pytania odpowie, jednak kiedy chcę się dowiedzieć czegoś szczegółowo, to nie jest zbyt inteligentny – dostrzega wady inna.

Jedną z cech, która wzbudza zaufanie ludzi do różnego rodzaju wirtualnych asystentów, powoduje, że ich słuchają i stosują się do ich wskazówek, jest ich... ludzki głos. Tymi, którzy użyczają swojego głosu, są zawodowi lektorzy a czasami też – aktorzy.

Jest to na tyle ważne, że kiedy w najpopularniejszej nawigacji zastąpiono głos ludzkiego lektora wygenerowanym głosem sztucznej inteligencji, doszło do buntu użytkowników! Po trzech dniach wycofano się z tego pomysłu i przywrócono głos lektora.


Posłuchaj
04:17 TROJKA Pora na Trojke 2021_03_19 07-24-26.mp3 Jarosław Juszkiewicz: "głos" popularnej nawigacji samochodowej (Pora na Trójkę)

W przypadku wspomnianej wcześniej nawigacji chodziło o Jarosława Juszkiewicza pracującego w Radiu Katowice. – Tak, jak radiowcy są gośćmi w domu i w samochodzie swoich słuchaczy, tak ja jestem swoistym towarzyszem podróży – komentuje ów swoisty "bunt" użytkowników nawigacji. – Poza tym wydaje mi się, że kiedy słuchamy urządzeń, które mówią do nas różnymi głosami i wyczuwamy ich fałsz, nienaturalność, to włącza się atawizm: to jest podobne do człowieka, ale nie jest człowiekiem, więc na wszelki wypadek go nie lubię – dodaje.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor sondy: Maciej Domański
Gość: Jarosław Juszkiewicz
Data emisji: 19.03.2021
Godzina emisji: 7.18, 7.24

pr

Czytaj także

Cyfrowe nadawanie to przyszłość radia

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 08:24
Pierwszy w Polsce nadajnik DAB został uruchomiony w drugiej połowie lat 90. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, a ich odbiór sięgał 50 kilometrów. Dziś Polskie Radio, jako prekursor nadawania w sygnale cyfrowym w naszym kraju, obejmuje nim kolejne aglomeracje. – Tylko przed nowoczesnymi nadawcami, którzy produkują wysokiej jakości treść – słuchowiska, audycje, koncerty – jest przyszłość na rynku – powiedział w Trójce dyrektor biura programowego Polskiego Radia Paweł Kwieciński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Perseverance: najważniejsza misja na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 14:00
Po trwającym ponad pół roku locie, w środę 18 lutego, ok. godz. 22 czasu polskiego, na Marsie wyląduje łazik Perseverance. To najbardziej zaawansowany technicznie pojazd, jaki NASA wysłała na Czerwoną Planetę. Jego celem jest znalezienie odpowiedzi na fundamentalne pytanie: czy na Marsie możliwe jest życie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Megakonstelacja Elona Muska. Sieć telekomunikacyjna w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 23:05
Wyobrażenia o internecie, dostępnym w każdym, nawet najbardziej odludnym zakątku świata, mogą stać się rzeczywistością. Rozpoczął się wyścig telekomunikacyjny w kosmosie. Elon Musk zamierza wysłać na orbitę tysiące satelitów wielkości autobusu. Ich zdaniem będzie dostarczenie internetu na Ziemię. Czy mamy do czynienia z rewolucją? 
rozwiń zwiń