Zakopane już czeka na turystów

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 06:30
Wakacje w górach od lat cieszą się niezmienną popularnością. A jeśli góry, to oczywiście – Zakopane! Stolica polskich Tatr już szykuje się na wakacyjny najazd turystów, a jego przedsmak będzie można poznać w ten weekend.
Turyści podczas długiego weekendu w Zakopanem na Gubałówce
Turyści podczas długiego weekendu w Zakopanem na GubałówceFoto: PAP/Grzegorz Momot

morskie oko tatry free shutter 1200.jpg
"Niedźwiedzia rodzina nie stanowi już zagrożenia". Od piątku otwarcie szlaków w rejonie Doliny Gąsienicowej

Zakopane jest bodaj najpopularniejszym miejscem w polskich górach: przez jednych uwielbianym, przez innych – szczerze znienawidzonym. Zarówno zimą, jak i latem można tu spotkać tłumy turystów zarówno z Polski, jak i zagranicy. Jedynie czas pandemicznych ograniczeń był wyjątkowy, ale wygląda na to, że już się skończył.


Posłuchaj
03:47 TROJKA Pora na Trojke 2021_06_18 06-18-11.mp3 W Zakopanem zaczyna się sezon turystyczny (Pora na Trójkę)

Tegorocznemu sezonowi letniemu towarzyszy kampania "Zakopane – emocje na lato" oparta na czterech hasłach opisujących wrażenia, jakie dostarczyć może urlop w tym mieście. – Poszukujemy SPOKOJU oraz WYTCHNIENIA wśród zieleni zakopiańskich dolinek, gdzie możemy odpocząć. Dużo osób potrzebuje też nabrać ENERGII, uprawiając sporty, korzystając z tras biegowych, rowerowych – wylicza Beata Majcher, dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury. – I wreszcie to, co jest mi najbliższe: ZACHWYT. Nad architekturą, zabytkami, wydarzeniami kulturalnymi – dodaje.

Mimo ogromnego zainteresowania turyści wciąż mają szansę znaleźć nocleg w Zakopanem. – Są jeszcze wolne kwatery, choć trzeba się liczyć ze wzrostem cen. Jednak większość właścicieli wprowadziła bardzo rozsądne, stosunkowo niewielki podwyżki – mówi Agata Wojtowicz z tatrzańskiej Izby Gospodarczej. – Pamiętajmy też, że część tych cen po prostu powróciła do poziomu z 2019 roku – dodaje.

Ceny zaczynają się od 50 zł za dobę za pokój z łazienką w kwaterze prywatnej i sięgają nawet 500 zł za pokój w hotelu o wysokim standardzie. Należy się jednak spodziewać, że nie zniechęcą one turystów: – Spodziewamy się dużego zainteresowania. Mamy 275 km szlaków, na których bywa nawet ponad 30 tys. ludzi dziennie – liczy Jan Krzeptowski-Sabała, przyrodnik z Tatrzańskiego Parku Narodowego. – Największy ścisk będzie w najpopularniejszych miejscach: nad Morskim Okiem, w Dolinie Kościeliskiej oraz na szczycie Kasprowego Wierchu – wskazuje.

Zakopane – emocje na lato/YouTube Zakopiańskie Centrum Kultury

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autorka materiału reporterskiego: /kr
Data emisji: 18.06.2021
Godzina emisji: 06.18

pr

Czytaj także

Deszcze i upały w Tatrach – jak je przetrwać?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 08:20
Koniec sierpnia to tradycyjnie koniec sezonu turystycznego w Tatrach. Mimo pandemii na tatrzańskich szlakach widać prawdziwe tłumy. Ilość turystów przekłada się na ilość wypadków, które mają miejsce w Tatrach – tylko w ostatnim czasie zginęły dwie osoby. O to, jakich błędów uniknąć, zapytaliśmy ratowników TOPR-u.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wydarzenia, koncerty i moc atrakcji. Zakopane czeka na turystów

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 13:30
W audycji opowiedzieliśmy m.in o trwającej od 24.04 17-tej Wiośnie Jazzowej, ale także o najpiękniejszych tatrzańskich polanach, roślinności wysokogórskiej, o architekturze zakopiańskiej i o historii Wielkiej Krokwi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znaleziono ludzkie szczątki w Tatrach. Prokuratura wszczęła śledztwo

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 11:24
- Prokuratura Rejonowa w Zakopanem wszczęła w poniedziałek śledztwo w sprawie odnalezionych szczątków ludzkich w Tatrach w okolicach szlaku pomiędzy Żlebem Staniszewskiego a Zadnim Granatem - powiedział Rafał Porębski z zakopiański prokuratury.
rozwiń zwiń