Stresujący dzień? Wystarczy kwadrans na łące kwietnej

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 08:28
Łąki kwietne pojawiają się w kolejnych miastach. Wśród ich zalet wymienia się bogatszy ekosystem czy fakt, że zatrzymują wilgoć dłużej niż trawniki. Twórcy projektu "Eden City" prowadzą badania, z których jasno wynika, że dzika roślinność ma zbawienny wpływ nie tylko na klimat, ale i na nasze dobre samopoczucie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Kite_rin

Zbawienne 15 minut

– Prowadzimy badania wielopłaszczyznowe. Patrzymy, co na tych łąkach rośnie i co na nich żyje, głównie z myślą o zapylaczach, które są bardzo ważną grupą organizmów. Istnieje również wątek społeczny, czyli to, jak kwietne łąki działają na mieszkańców miast – mówi dr Renata Kostro-Ambroziak.

Badani mieszkańcy Białegostoku mają za zadanie poddać się badaniu ciśnienia przed i po tym, jak spędzą kwadrans w otoczeniu polnych kwiatów. – Zamknęłam oczy i słuchałam dźwięków z łąki. Nie przeszkadzał mi dźwięk samochodów, potrafiłam się wyłączyć na 15 minut. To poprawiło mi samopoczucie, wyciszyło. Relaks na łące kwietnej obniżył moje tętno i ciśnienie – opisuje swoje doświadczenia jedna z uczestniczek eksperymentu. 

Posłuchaj
03:45 Pora na trojke Laki kwietne 2021_07_05-08-23-34.mp3 Jak łąki kwietne wpływają na nasze samopoczucie? W Białymstoku trwają badania (Pora na Trójkę)

 

Z tęsknoty za przyrodą

– Ludziom coraz bardziej doskwiera brak kontaktu z przyrodą, a to badanie jeszcze bardziej to uwidoczniło. Najlepiej odpoczywamy w kontakcie z przyrodą, która najwierniej naśladuje tę najmniej zmienioną – stwierdza Karolina Wróbel, członkini Koła naukowego Biologów, podkreślając dodatkowy, edukacyjny walor łąk kwietnych. – To zmiana świadomości ludzi, że ogrody mogą wyglądać inaczej niż skoszone trawniki i że na tych kwietnych łąkach jest życie, czyli owady zapylające, które są dla nas tak ważne.

Badanie samopoczucia na jednej z białostockich łąk kwietnych potrwa do niedzieli 11 lipca. Chętni mogą zgłaszać się mailowo za pośrednictwem adresu edencity@uwb.edu.pl.

Łąka kwietna w mieście/Zielone Pogotowie

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Michał Kirmuć
Autorka materiału reporterskiego: Urszula Kropiewnicka (Polskie Radio Białystok)
Data emisji: 05.07.2021
Godzina emisji: 08.23

kr

Czytaj także

Wakacje nad wodą. Jak spędzić je bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 08:05
Amatorów spędzania wakacji nad wodą nie brakuje. Jak zaplanować wypoczynek, by nie stała nam się krzywda? O czym koniecznie należy pamiętać, spędzając dni nad różnego rodzaju zbiornikami wodnymi? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd się biorą ulewy? Czy wiemy, jak sobie z nimi radzić?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 08:00
Gwałtowne deszcze, ulewy, wichury grad i inne zjawiska atmosferyczne od kilku lat stają się letnią codziennością na naszym niebie. Z czego wynikają takie zmiany? Skąd biorą się tak silne opady i co możemy robić, by zapobiegać podtopieniom? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ćwiczenia na luzie, czyli joga z alpakami

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 06:30
Alpaki pochodzą z Ameryki Południowej, ale stają się coraz popularniejsze także w Polsce. Są trochę większe od owcy, łagodne i niezwykle miłe w dotyku. Hoduje się je dla wełny, czasami dla mięsa. Okazuje się jednak, że mogą być także wspaniałymi towarzyszami podczas ćwiczeń jogi.
rozwiń zwiń