COVID straszy, igrzyska w Tokio wkrótce startują

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 08:30
Już w piątek, 23 lipca, o godz. 13 mają oficjalnie rozpocząć się Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Jednak wg doniesień japońskiej prasy impreza może zostać odwołana nawet kilka godzin przed jej rozpoczęciem, jeżeli sytuacja pandemiczna będzie tego wymagać. Jaka jest atmosfera w Tokio? Jak wyglądają przygotowania do ceremonii otwarcia?
Tokio - luty 2021 rok
Tokio - luty 2021 rokFoto: Karolis Kavolelis/Shutterstock.com

igrzyska olimpijskie tokio 2020 olimpiada koronawirus 1200.jpg
Przygotowania do igrzysk w Tokio reporterskim okiem [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Powodem do niepokoju dla organizatorów jest nieszczelna "bańka covidowa": wciąż bowiem pojawiają się doniesienia o kolejnych zakażeniach koronawirusem w wiosce olimpijskiej. Jednak, jak donosi Dariusz Urbanowicz, korespondent Trójki w Tokio, wszyscy przyjmują, że igrzyska się odbędą. – Dopóki nie będzie ostatecznej decyzji o odwołaniu, działamy tak, jakby miały się odbyć – tłumaczy.

Posłuchaj
05:48 TROJKA Pora na Trojke 2021_07_22 08-21-04.mp3 Jutro startują Igrzyska Olimpijskie w Tokio (Pora na Trójkę)

– Nie jest tak źle, jak się obawialiśmy. Czekamy na upłynięcie terminu dwóch tygodni: wtedy będziemy mogli korzystać z tokijskiego metra i transportu, więc będzie łatwiej się przemieszczać, komunikować – odpowiada Trójkowy dziennikarz na pytanie o obostrzenia dla dziennikarzy i zawodników. – To już kwestia kilku dni – dodaje.

Dariusz Urbanowicz widział próbę ceremonii otwarcia i jest nią podekscytowany, chociaż nie może zdradzić wielu szczegółów: – Uważam, że jest naprawdę poruszająca. Artystyczny fragment przepełniony jest tańcem, symboliką, pełen odniesień do historii i kultury Japonii – opisuje. – Mogę też zdradzić, że na ceremonii otwarcia pojawi się cesarz Japonii Naruhito. Oczywiście będzie także prezes MKOl dr Thomas Bach – wylicza.

Wszyscy czekają na rozpoczęcie sportowej rywalizacji. – W piątek na arenach pojawią się pierwsi Polacy: odbędą się kwalifikacje w łucznictwie, w których wystąpi m.in. Sławomir Napłoszek, który po 30 latach wraca na igrzyska! – opowiada Dariusz Urbanowicz. – Sobota zapowiada się fascynująco: turniej koszykarzy 3x3 i Polacy jako medaliści Mistrzostw Świata należą do faworytów. Także turniej szermierczy, gdzie występują Polki. Trzymamy kciuki!


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Data emisji: 22.07.2021
Godzina emisji: 08.21

pr


Polskie Radio - Oficjalny Nadawca Radiowy Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 - przekaże 120 godzin transmisji, relacji i serwisów z Japonii. Portal PolskieRadio24.pl z okazji tego wielkiego święta sportu przygotował specjalny serwis - tokyo2020.polskieradio24.pl. ​Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Czytaj także

Sport nigdy nie był przygodą

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 02:15
Leszek Blanik jest bodaj najbardziej utytułowanym gimnastykiem sportowym w Polsce: na koncie ma złoty i brązowy medal olimpijski, złoto i dwa srebra mistrzostw świata, złoto, srebro i brąz mistrzostw Europy. Jak była jego droga na sportowe szczyty, co robi dziś?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tokio 2020: pierwsze igrzyska w czasie pandemii. Zupełnie nowe realia

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 09:00
Rozpoczynające się 23 lipca igrzyska w Tokio będą pierwszą imprezą tej rangi od wybuchu pandemii COVID-19. Mierzący się z zupełnie nowymi dla olimpijskich zmagań realiami organizatorzy przygotowali długą listę obostrzeń, które będą obowiązywać uczestników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powrót na olimpiadę po 29 latach. Sławomir Napłoszek: po prostu lubię wygrywać

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 07:50
We wtorek 64 łuczników z całego świata rozpoczęło treningi poprzedzające Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020. Wśród nich jest Sławomir Napłoszek, który powrócił do olimpijskiej rywalizacji po trwającej 29 lat przerwie. – Zawsze trzeba mierzyć w najwyższe cele, żeby móc zrealizować swoje marzenia – powiedział sportowiec w rozmowie z Pawłem Turskim.
rozwiń zwiń