39 lat płyty kompaktowej. Jak CD zrewolucjonizowało rynek muzyki?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 07:00
Dokładnie 39 lat temu w zachodnich Niemczech zaprezentowano pierwszą płytę kompaktową. Popularne CD zrewolucjonizowały świat muzyki. – Były tańsze, lżejsze i zajmowały mniej miejsca – wspominał Bogdan Fabiański, dziennikarz, prezenter dyskotekowy i koncertowy w Polsce, USA, Kanadzie i Australii. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Rawpixel.com

– Pamiętam, że pierwszy raz dotknąłem płyty kompaktowej w latach osiemdziesiątych. Siedzieliśmy wtedy razem z Tomkiem Beksińskim. Oglądaliśmy ją i stwierdzili, że to będzie wspaniała rewolucja. Cieszyliśmy się, że w końcu na półkach nie będziemy musieli przetrzymywać tylu płyt winylowych i taśm. Szybko okazało się jednak, że odtwarzacz był dość drogi. Same płyty również – wspominał Bogdan Fabiański.

Posłuchaj
03:29 PR3_MPLS 2021_08_17-06-44-26_CD.mp3 Płyta kompaktowa. Wynalazek, który zrewolucjonizował świat muzyki (Pora na Trójkę)

 

Rewolucja

 Rewolucja nastąpiła z czasem. Choć trzeba przyznać, że część DJ-ów z trudem przestawiała się na nowy nośnik. Wynikało to z budowy sprzętu odtwarzającego. Byliśmy przyzwyczajeni do dotykania winyli. Grało się na nich bardzo miękko. Dopracowanie dobrych miksów z użyciem płyty CD wymagało już trochę wprawy – mówił prezenter.

Dźwięk

– Dźwięk otrzymywany z płyty kompaktowej różnił się od tego, do którego wielu z nas było przyzwyczajonych. W przypadku winyli był on bardziej analogowy. Z kolei płyta CD prezentowała już jakość cyfrową. Zapisana muzyka jest krystaliczna, wyzuta z dodatkowych dźwięków. Z tego powodu wielu fanów nadal wybiera winyle. Uważają, że zapisane na nich utwory są bardziej soczyste. 

[MAVP] Historia płyty CD / Muzeum Audio Vintage Polska

Co dalej? 

– Pojawienie się płyty CD ułatwiło granie. Znacząco zmniejszył się również kufer DJ-a. W tej chwili większość z nas nie używa już płyt, a podczas kursów niewielu chce się uczyć gry na winylach. Płyty są ciężkie, trudno dostępne i bardzo drogie. Myślę jednak, że kolekcjonerzy wciąż będą chcieli mieć na swoich półkach ulubione egzemplarze. Mimo to tendencja będzie taka, że nowe pokolenia będą zapominać o tym, czym były płyty. Nasza w tym rola, by im na to nie pozwolić – podsumował Bogdan Fabiański. 

Prace nad stworzeniem płyty kompaktowej zapoczątkowano w połowie lat siedemdziesiątych. Dysk optyczny miał służyć do nagrywania i przechowywania dźwięku w wysokim standardzie. W porównaniu do innych istniejących w tamtym czasie nośników CD charakteryzowało się dużą pojemnością, niezawodnością oraz niską ceną.

Pierwszym albumem muzycznym wydanym na CD był płyta "The Visitors" zespołu ABBA. Premiera miała miejsce 17 sierpnia 1982 roku. 

The Visitors / ABBA 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor rozmowy: Paweł Turski
Gość: Bogdan Fabiański (dziennikarz, prezenter, DJ)
Data emisji: 17.08.2021
Godzina emisji: 06.44

zch

Czytaj także

Kultowy "kanciak". 30 lat temu zakończono produkcję Fiata 125p

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 07:00
Wielu wspomina go z sentymentem. Jeszcze inni chwalą za dostosowanie do ówczesnych potrzeb. Mija trzydzieści lat, odkąd z taśm warszawskiej Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu zjechał ostatni Fiat 125p. Jak się okazuje, auto nawet współcześnie budzi całkiem spore zainteresowanie.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Toksyczny perfekcjonizm. Dlaczego nie warto zawsze dążyć do ideału?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 07:27
Dążenie do ideału nie zawsze można uznać za coś pozytywnego. Bywa tak, że perfekcjonizm staje się udręką, która utrudnia życie i koniec końców prowadzi nas do gabinetu psychologa. Dlaczego nie powinniśmy być perfekcyjni? Zapytaliśmy o to specjalistów!
rozwiń zwiń