Palma na Syberii. Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 07:32
Smutek, spadek formy i kreatywności, niechęć do wykonywania pracy – to pierwsze oznaki wypalenia zawodowego. Czy to doświadczenie oznacza, że od razu musimy zmienić zawód, w który nieraz zainwestowaliśmy mnóstwo wysiłku, nauki i pieniędzy? – Nawet najpiękniejsza palma zawieziona na Syberię może zginąć. Problem nie dotyczy palmy, tylko środowiska, w którym się znalazła – odpowiada Taisja Laudy, ekspert rozwiązań Instytutu Gallupa. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Kaspars Grinvalds

lenistwo brak chęci do pracy prokrastynacja mężczyzna laptop przepracowanie shutter 1200 fizkes.jpg
Lenistwo, a może prokrastynacja? Czym się różnią?

Oddalenie się od prawdy o sobie

W dzień 14 września, czyli dzień Walki z Wypaleniem Zawodowym, zapytaliśmy o źródło tego stanu i sposoby na radzenie sobie z nim. Jak stwierdziła Taisja Laudy "wypalenie zawodowe następuje wtedy, gdy oddalamy się od prawdy o sobie", definiując ją jako nasze talenty, predyspozycje i wartości.

Gdy wykonujemy zawód, który był marzeniem nie naszym, ale naszych rodziców, wskazanie przyczyny wypalenia zawodowego wydaje się proste. Co, jeśli wybraliśmy pracę zgodną z naszymi talentami i wartościami, a jednak po latach okazuje się, że "to nie to"? Czy problem musi leżeć w nas?

– Nie stawiałabym od razu na to, że "to nie to" – powiedziała Taisja Laudy. – Nawet najpiękniejsza palma zawieziona na Syberię może zginąć. Problem nie dotyczy palmy, tylko środowiska, w którym się znalazła – porównuje ekspertka. – Na początku trzeba zbadać, czy to, co mnie otacza  ludzie, firma, wartości, zasady – to rzeczy, które nas wypalają. Przyczyną nie zawsze musi być wykonywany zawód – tłumaczy.

Posłuchaj
09:00 Pora na trojke wypalenie zawodowe 2021_09_14-07-20-00.mp3 14 września obchodzimy Dzień Walki z Wypaleniem Zawodowym. Rozmowa z ekspertem rozwiązań Instytutu Gallupa Taisją Laudy (Pora na Trójkę)

 

Wypalenie zawodowe – jak rozpoznać jego źródło?

– Można wziąć kartę papieru i podzielić ją na dwie części. Zapisujemy każdą czynność zawodową, która jest przed nami i wywołuje smutek. To samo robimy z czynnościami, które wywołują radość. Już po tygodniu spacerowania z taką kartką mamy minianalizę naszego wnętrza, która da nam wgląd w to, które czynności nas wypalają. Następnym krokiem będzie zadanie sobie pytania: dlaczego? – doradza gość Trójki.

Taka próba zbadania swoich emocji może uchronić nas przed podjęciem decyzji, której potem możemy żałować. – Wielu ludzi wpada w tę pułapkę i zaczyna kompletnie zmieniać swoje życie. Gdy zainwestowaliśmy w wykonywanie naszej pracy dużo nauki i pieniędzy, to wiąże się z ogromnymi skutkami i ten błąd może nas dużo kosztować. Najpierw badajmy swoje środowisko. Gdy ze środowiskiem jest wszystko dobrze, zaczynajmy badać siebie – podsumowuje Taisja Laudy.


Posłuchaj
01:38 Pora na trojke wypalenie zawodowe sonda 2021_09_14-07-13-41.mp3 Na czym polega wypalenie zawodowe? Z mikrofonem Trójki wśród przechodniów (Pora na Trójkę)

 

Jak osiągać i nigdy się nie wypalić?/Taisja Laudy

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Taisja Laudy (ekspert rozwiązań Instytutu Gallupa)
Data emisji:
 14.09.2021
Godziny emisji: 7.13, 7.20

kr


Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Przyjaźni. Jak pandemia wpłynęła na nasze relacje?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 06:51
Od 2011 roku 30 lipca to Międzynarodowy Dzień Przyjaźni. Pandemia i spowodowany nią lockdown wystawiły nasze relacje z przyjaciółmi na ciężką próbę. W zmodyfikowaniu ich charakteru niebagatelną rolę odegrały komunikatory internetowe. – Pandemia domknęła etap cyfrowej rewolucji. Doszło do olbrzymich przeobrażeń – powiedział dr Jakub Kuś z Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leworęczność ma swoje zalety. Z czym na co dzień mierzą się leworęczni?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 08:40
Dziś Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych. Jak szacują eksperci, lewej ręki, jako dominującej, używa około 8–15 procent populacji. Z czym muszą na co dzień mierzyć się w świecie zdominowanym przez praworęcznych? Z jakimi trudnościami się spotykają? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak bezboleśnie wrócić do pracy po urlopie? Warto zapytać o to swój mózg

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 07:28
Skończyły się wakacje, a wraz z nimi czas odpoczynku pracowników i uczniów. Powrót do pracy i szkolnej ławki nierzadko wywołuje ogólne zniechęcenie i niepokój, a to pogarsza naszą kondycję psychiczną. Jak temu zaradzić i oswoić się ze zmianą? Wystarczy odpowiednie nastawienie.
rozwiń zwiń