(Szczęśliwe) życie zaczyna się po czterdziestce. Badania Uniwersytetu Kalifornijskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 07:32
Znane w Polsce powiedzenie brzmi: "Życie zaczyna się po czterdziestce". Potwierdzają to badania naukowców Uniwersytetu Kalifornijskiego, według których to właśnie w tym wieku osiągamy najwyższy poziom szczęścia. W czym tkwi sekret szczęśliwych 40-latków? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Inside Creative House

kryzys wieku średniego małżeństwo para kryzys terapia par terapia małżeńska 1200.jpg
Kryzys wieku średniego nie istnieje? "To po prostu zjawisko, które dotyczy społeczeństwa"

Ułuda szczęścia

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego za szczęśliwych uważa się jedynie 61 proc. Polaków. Brak szczęścia wynika najczęściej z nieposiadania dóbr materialnych. 

– Mamy wizję, na którą składa się dobra praca, związek, dom, samochód. Do tej wizji dążymy i to od niej uzależniamy nasze szczęście. W szczęściu lokujemy coraz więcej czynników zewnętrznych  mieszkanie, wycieczki, życie na odpowiednim poziomie. Młodzi ludzie często się na to łapią – twierdzi trener mentalny Piotr Matulka. 

Posłuchaj
02:19 Pora na Trojke szczescie po 40-stce 2 2021_09_15-07-23-00.mp3 Jak być szczęśliwym, to po czterdziestce. Wyniki badań amerykańskich naukowców (Pora na Trójkę)

 

Ostatni dzwonek?

Lata mijają, a nasze priorytety ulegają zmianie. Tracimy złudzenia, a szczęścia zaczynamy szukać wewnątrz nas. Jak wskazują badania, momentem przełomowym jest osiągnięcie wieku 40 lat. 

 W wieku 40 lat zaczynamy rozumieć, że nie jesteśmy już tacy młodzi. To moment, w którym jesteśmy gotowi na to, by zaakceptować siebie, zaakceptować świat i po prostu być szczęśliwymi. Poza tym czujemy, że jeżeli kiedykolwiek mamy być szczęśliwi, to jest to ostatni moment. Wtedy też jesteśmy ustabilizowani i mamy już stworzone relacje – wyjaśnia psycholog Tomasz Łysakowski.

Udane relacje – klucz do szczęścia

Aby szczęście było kompletne, musimy zdać sobie sprawę, że budowane przez nas relacje są tu kluczowe. To właśnie o nie powinniśmy dbać najbardziej. – Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że osoby, które nas otaczają, nas dołują, a nie budują – zwraca uwagę Magdalena Tater-Kowalczyk, trenerka biznesu.

Co sprawia, że akurat 40-latkowie czują się szczęśliwi? Reporter Trójki Paweł Turski zapytał o to nie tylko ekspertów, ale i przechodniów.


Posłuchaj
01:42 Pora na Trojke szczescie po 40-stce 2021_09_15-07-18-14.mp3 Co sprawia, że 40-latkowie czują się szczęśliwi? Sonda uliczna (Pora na Trójkę)

 

"Czy szczęścia można się nauczyć?" - dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska/Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiałów reporterskich: Paweł Turski
Data emisji:
 15.09.2021
Godziny emisji: 7.18, 7.23

kr


Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Przyjaźni. Jak pandemia wpłynęła na nasze relacje?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 06:51
Od 2011 roku 30 lipca to Międzynarodowy Dzień Przyjaźni. Pandemia i spowodowany nią lockdown wystawiły nasze relacje z przyjaciółmi na ciężką próbę. W zmodyfikowaniu ich charakteru niebagatelną rolę odegrały komunikatory internetowe. – Pandemia domknęła etap cyfrowej rewolucji. Doszło do olbrzymich przeobrażeń – powiedział dr Jakub Kuś z Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leworęczność ma swoje zalety. Z czym na co dzień mierzą się leworęczni?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 08:40
Dziś Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych. Jak szacują eksperci, lewej ręki, jako dominującej, używa około 8–15 procent populacji. Z czym muszą na co dzień mierzyć się w świecie zdominowanym przez praworęcznych? Z jakimi trudnościami się spotykają? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak bezboleśnie wrócić do pracy po urlopie? Warto zapytać o to swój mózg

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 07:28
Skończyły się wakacje, a wraz z nimi czas odpoczynku pracowników i uczniów. Powrót do pracy i szkolnej ławki nierzadko wywołuje ogólne zniechęcenie i niepokój, a to pogarsza naszą kondycję psychiczną. Jak temu zaradzić i oswoić się ze zmianą? Wystarczy odpowiednie nastawienie.
rozwiń zwiń