Kosmiczne ceny mieszkań przeszłością? Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 06:29
Było "Mieszkanie dla młodych", a po nim "Mieszkanie plus". Teraz przyszedł czas na SIM, czyli Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową. To nowa spółka realizująca budownictwo społeczne, która ma na celu budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu z możliwością późniejszego wykupu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/fizkes

blok mieszkanie mieszkania 1200.jpg
Mieszkaniowy dylemat: wynajem czy kredyt?

Ulepszona wersja "Mieszkania plus"

Jak tłumaczy Magdalena Majewska – burmistrz partycypujących w projekcie Kępic, Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to ulepszona wersja "Mieszkania plus", ogólnopolskiego programu budowy tanich mieszkań funkcjonującego w latach 2016-2019.

– Na początku trzeba będzie mieć partycypację, czyli wkład własny. Ustalimy, czy to będzie 15 proc., czy 23-25 proc. wartości mieszkania. Resztę mieszkania spłacamy w czynszu, który nie będzie oprocentowany. Nie będzie prowizji ani marży, ale też na ogromną część mieszkania – około 40-50 proc. dostaniemy dotację z budżetu państwa. Stąd nabywca czy lokator nie będzie obciążony kosztami całego budynku – wyjaśnia.


Posłuchaj
03:28 Pora na Trojke SIM 2021_10_07-06-24-41.mp3 Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. Szykuje się przełom w budowie mieszkań o umiarkowanym czynszu?(Pora na Trójkę)

 

Mieszkanie tańsze nawet o połowę

Za budowę mieszkań będzie odpowiedzialna spółka, którą zawiązały gminy z województwa pomorskiego. Realizacja, według planów, potrwa od późnej jesieni 2022 roku do, najpóźniej, 2025 lub 2026 roku. – Tak jak zapowiada program, mieszkania z dojściem do własności potencjalnego lokatora, a później nabywcy, mogą kosztować nawet połowę wartości mieszkania. Myślę, że zainteresowanie będzie bardzo duże – dodaje Magdalena Majewska.

W planach sto nowych mieszkań

Wójt gminy Kobylnica Leszek Kuliński w ramach SIM zamierza wybudować w Sycawicach sto takich mieszkań. – Chcemy zrobić dokumentację techniczną i uzyskać pozwolenie na budowę. Gmina przekaże do spółki aportem grunt, który położony w Sycewicach, a jest wartością gminy, na którym powstaną te lokale mieszkalne – zapowiada.

Do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej przyłączyło się na razie 19 samorządów.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa/RPIT_GOV_PL

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Marcin Kamiński
Data emisji:
 07.10.2021
Godzina emisji: 6.24

kr

Czytaj także

Pozostaje tylko wymieniać zamki. Jak odzyskać skradzione mieszkanie?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 16:43
Pan Antoni kupił mieszkanie na warszawskiej Starówce. Docelowo chciał je przeznaczyć dla syna, który zamierzał studiować w stolicy. Do tego czasu postanowił je wynająć, co stało się początkiem dramatycznych problemów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie chronione: krok ku normalnemu życiu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 18:30
Mieszkanie chronione jest formą pomocy społecznej, miejscem, gdzie pod opieką specjalisty osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi mogą nauczyć się codziennego życia i przygotować do w miarę normalnego, samodzielnego funkcjonowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rynek deweloperski zaskakuje. Jak małe może być mieszkanie?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 07:35
Nowe budownictwo coraz częściej zaskakuje. W nowopowstałych budynkach kupić można coraz mniejsze lokale. Wiele z nich to tzw. mikroapartamenty, czyli niewielka powierzchnia podzielona na kilka małych pokoi. Ile pomieszczeń można zmieścić na 54 metrach kwadratowych? Jaki metraż ma jedno z najmniejszych mieszkań dostępnych na rynku? 
rozwiń zwiń