Piłka nożna nie tylko dla chłopców. UEFA dla sportu bez stereotypów

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 07:55
W 30 polskich klubach ruszył innowacyjny program UEFA Playmakers, który ma zachęcić dziewczynki w wieku 5-8 lat do aktywności sportowej. – Każda dziewczyna może grać w piłkę i uprawiać sport. Z małym chłopcem idzie pograć tata, a dziewczynce po prostu się tego nie proponuje. My chcemy wyjść do dziewczynek i im to pokazać – mówi prowadząca zajęcia Aleksandra Noras.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/FamVeld

dzieci nauka szkoła edukacja 1200.jpg
Najpierw dobrostan uczniów, potem – wyniki. Czym jest "Budząca się szkoła"?

Wprowadzenie w świat piłki nożnej

Na razie program UEFA Playmakers został uruchomiony w 30 polskich ośrodkach, w tym w Katowicach. Jak zwraca uwagę koordynator projektu z ramienia Polskiego Związku Piłki Nożnej Przemysław Prętkiewicz, zajęcia nie mają charakteru typowych treningów piłkarskich. 

– Jest to przyjazne i komfortowe wprowadzenie w świat piłki nożnej, która dla wielu dziewczynek nie jest oczywistym pierwszym wyborem aktywności. To kształtowanie umiejętności ruchowych, sportowych, ale też wartości takich jak współpraca w grupie, rozwiązywanie problemów życia, bycie liderem – wymienia. Najciekawsze w tym projekcie jest to, że Disney dostarcza nam praw do postaci ze swoich filmów, byśmy mogli osadzić te zajęcia w bajkowych realiach.


Posłuchaj
04:33 Trojka Pora na Trojke pilka nozna kobiet program 2021_10_18-07-47-25.mp3 Dziewczynki na boiska! Zajęcia UEFA Playmakers (Pora na Trójkę)

 

Piłka nożna i bajki Disneya? To da się połączyć!

W tym roku małe piłkarki uczą się podstaw gry na podstawie disnejowskej "Krainy Lodu 2" – Próbujemy ułożyć ćwiczenia w taki sposób, żeby odnosiły się do bajki. Są to inne zajęcia niż typowe treningi sportowe. Jest głównie zabawa i częściowa dowolność – dzieci rozwijają kreatywność i same podejmują pewne decyzje – wyjaśnia Aleksandra Noras.

Dziewczynki też chcą grać

Zajęcia UEFA Playmakers to zaplanowany na najbliższe dwa lata element strategii Polskiego Związku Piłki Nożnej, której jednym z filarów jest rozwijanie piłki kobiecej. Każdy sezon to 10 bezpłatnych zajęć. 

– Każda dziewczyna może grać w piłkę i uprawiać sport. Dziewczynki naprawdę chcą grać w piłkę nożną i poznawać sporty. Z małym chłopcem idzie pograć tata, a dziewczynce po prostu się tego nie proponuje. My chcemy wyjść do dziewczynek i im to pokazać – przekonuje trenerka. – Jeżeli te dziewczynki po naszych zajęciach Playmakers będą chciały podjąć inną aktywność sportową, też uznamy to za sukces   stwierdza.

UEFA Playmakers w FSA!/Football Success Academy

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Tadeusz Musiał
Data emisji: 18.10.2021
Godzina emisji: 7.47

kr/zch

Czytaj także

Powrót do czasów dzieciństwa – wizyta w Muzeum Zabawek

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 07:55
Muzeum zabawek to niezwykłe miejsce, w którym zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą dla siebie wiele fascynujących miejsc i eksponatów. Młodzi zwiedzający zobaczą czym bawili się ich rodzice, dziadkowie, a może nawet i pradziadkowie. Ich opiekunowie mogą odbyć sentymentalną, dla niektórych wzruszającą, podróż do czasów dzieciństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie kupuj, adoptuj, pomagaj". Zajęcia z pomagania zwierzętom

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 07:55
Po szeregu kampanii społecznych miłośnicy zwierząt przechodzą do działania u podstaw, tym razem wśród dzieci. Pracownicy i wolontariusze schroniska dla bezdomnych zwierząt w Wielogłowach koło Nowego Sącza wybierają się do szkół, aby w ramach akcji "Nie kupuj, adoptuj, pomagaj" prowadzić specjalne lekcje edukacji o potrzebach zwierząt. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieć odwagę realizacji swoich pasji

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 08:30
Pojawiły się pierwsze statystyki dotyczące realnej popularności poszczególnych kierunków studiów. Które z nich tracą na popularności, a z którymi młodzież częściej wiąże swoje plany na przyszłość?
rozwiń zwiń