W lasach jesień, a u danieli – bekowisko. Jak brzmią miłosne serenady jeleniowatych?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 06:54
W lasach w ostatnim czasie zrobiło się głośniej, a to ze względu na dźwięki wydawane przez zwierzęta. Gdy jesień pojawia się na dobre, dla danieli jest to jasny sygnał, że właśnie rozpoczął się okres godowy, czyli bekowisko.
Daniel zwyczajny (zdjęcie ilustracyjne)
Daniel zwyczajny (zdjęcie ilustracyjne)Foto: shutterstock.com/SanderMeertinsPhotography

shutterstock niedźwiedź 1200.jpg
Czas na łakomstwo! Zwierzęta przygotowują się do zimowego snu

Zamiana ról

Łukasz Wyrzykowski z nadleśnictwa Kalisz w rozmowie z reporterką Radia Poznań Danutą Synkiewicz wyjaśnia, co odróżnia bekowisko od bardziej znanego laikom rykowiska. – W tym przypadku to łanie, czyli płeć piękna, szukają byków danieli. Byki daniele zajmują w tym czasie tzw. areny bekowiskowe. Kopią dołki, które bardzo intensywnie znakują, dają też znać o swojej obecności poprzez tzw. drapanie w ściółce.


Posłuchaj
02:59 Pora na Trojke daniele bekowisko 2021_10_22-06-48-49.mp3 W polskich lasach rozpoczęło się bekowisko. Na czym polegają zaloty jeleniowatych? (Pora na Trójkę)

 

Beczenie lub chrapanie

Temu zachowaniu towarzyszą charakterystyczne odgłosy. – Byki daniela chodzą w charakterystyczny sposób, podnoszą głowę i swoje łopaty, przy czym wydają odgłosy. To odgłosy przypominające beczenie lub chrapanie, w zależności od akustycznego odbioru uczestnika bekowiska.

Jelenie pieśni miłosne

okresie bekowiska byki danieli niemal nic nie jedzą. Potrafią stracić nawet 20 proc. swojej wagi, ale nadrobią to zimą. Byk stara się zdobyć własną chmarę, liczącą od kilku do kilkunastu łań. Teraz podczas leśnych, wieczornych spacerów można usłyszeć miłosne serenady, które daniele będą "wyśpiewywać" do połowy listopada.

Las Miejski żadna tajemnica - Bekowisko (tłumaczenie migowe)/Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autorka materiału reporterskiego: Danuta Synkiewicz (Radio Poznań)
Data emisji: 22.10.2021
Godzina emisji: 6.48

kr

Czytaj także

Nietoperze w wielkim mieście. W Lublinie powstają dla nich domki

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 07:55
Z powodu stereotypów są uważane za zagrożenie, jednak to one pozbywają się za nas ogromnych ilości znienawidzonych przez nas komarów. Nietoperze nie omijają dużych miast i potrzebują w nich schronienia. Dlatego lubelska Fundacja dla Przyrody buduje i instaluje dla nich domki, jednocześnie próbując zmienić naszą opinię o tych latających ssakach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pszczoły – najlepsi producenci naturalnych lekarstw

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 08:35
W Polsce, ale i na całym świecie można zaobserwować prawdziwy renesans pszczelarstwa: coraz więcej osób interesuje się pszczołami i ich hodowlą, naturalnym pozyskiwaniem miodu. Również coraz więcej miast dba o te owady, a na dachach biurowców i bloków mieszkalnych zakładane są pasieki, które dostarczają miód.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baranina – niedoceniane mięso. Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 06:27
Baranina jest doceniana przez nieliczną grupę Polaków, zwłaszcza przez mieszkańców Podhala, którzy zachwalają ją jako zdrowe i, po odpowiednim przyrządzeniu, smaczne mięso. I mają rację. Baranina posiada nie tylko interesujący smak, ale także sporo walorów zdrowotnych. W dniu 20 października, czyli w Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni o sposoby przyrządzenia tego rodzaju mięsa zapytaliśmy zarówno eksperta, jak i miejscowych.
rozwiń zwiń