Na "ty" w restauracji i w pracy. Moda na skracanie dystansu

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 06:25
Zamiast używać formy "pan" lub "pani", od razu przechodzimy na "ty" - coraz częściej właśnie w taki, bezpośredni sposób, kelnerzy zachowują się w stosunku do gości, a przełożeni - do swoich pracowników i na odwrót. Trwa moda na skracanie dystansu, która opanowuje coraz więcej sfer naszego życia. Jak to robić, by nie naruszyć norm dobrego wychowania?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ fizkes

lotnisko spóźnienie stres wakacje 1200.jpg
Spóźnienie. Kiedy wypada, kiedy nie można

Na rozluźnienie

Jak wyjaśnia organizator festiwali kulinarnych Paweł Śroczyński, styl, w jakim pracownicy restauracji komunikują się z gośćmi, zależy od wytycznych właściciela. Polecenie zwracania się do klientów na "ty" motywowane jest chęcią rozluźnienia atmosfery w lokalu. – Mamy w życiu wystarczająco dużo napięcia, żeby jeszcze w restauracjach i barach, które służą wyluzowaniu się, być sztywnymi i odzywać się per "pan" – mówi. 

Posłuchaj
04:12 Pora na Trojke mowienie na Ty 2021_11_16-06-15-33.mp3 Kiedy i do kogo zwracać się na "ty"? (Pora na Trójkę)

 

Kto pierwszy?

Innego zdania jest dr Irena Kamińska-Radomska, ekspertka do spraw etykiety w The Protocol School of Poland, która wytłumaczyła, jak powinno wyglądać skracanie dystansu w relacjach prywatnych. – W Polsce na "ty" może przejść para znajomych czy grupa dobrze znanych sobie osób. Na "ty" może przejść para osób, jeżeli to kobieta wychodzi z inicjatywą w stosunku do mężczyzny. W sytuacji, kiedy są osoby tej samej płci, to osoba starsza proponuje przejście na "ty", a nie osoba młodsza.

Zachodni zwyczaj

Co z tzw. tykaniem w pracy? – Korporacje rządzą się swoimi prawami. Jeżeli zatrudniamy się w takim miejscu, to zgadzamy się na politykę, która w nim panuje – oznajmia Wojciech Wocław, popularyzator savoir-vivre'u w biznesie. – Mówienie na "ty" to zwyczaj, który przyszedł z Zachodu i który nie jest do końca dobrze rozumiany. To, że ktoś mówi do drugiej osoby w języku angielskim "you", to nie znaczy, że mówi do niej na "ty" – podkreśla. 

Źródło - serwis YouTube.com / oficjalny kanał Narodowego Centrum Kultury - NCKultury 


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 16.11.2021
Godzina emisji: 6.15

kr

Czytaj także

Psychologia korków. Jak zachowujemy się za kierownicą?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 07:55
Dlaczego w miastach dochodzi do korków? Jak się w nich zachowujemy? O tym rozmawiamy z dr Ewą Odachowską-Rogalską, psycholog transportu z Instytutu Transportu Samochodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siłownia dla mózgu. Postaw na trening pamięci

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 08:24
Każdemu z nas zdarza się czasami zapomnieć, gdzie odłożyliśmy klucze lub gdzie schowaliśmy telefon czy portfel. By uniknąć gorączkowych poszukiwań, warto postawić na trening pamięci. Jak przekonują eksperci, dzięki regularności ćwiczeń, w ciągu zaledwie dwóch lat, można zakwalifikować się na mistrzostwa świata i stać się mistrzem zapamiętywania. Jak poprawić kondycję naszego mózgu? 
rozwiń zwiń