Jak się bawić, to na ludowo. Tradycyjna muzyka i tańce królują na parkietach

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 07:55
Nie techno, nie disco i nie rock and roll – to muzyka ludowa zaczyna królować na imprezach. Nie brakuje osób, i to całkiem młodych, które zamiast tańczyć do współczesnych brzmień, wolą tupać, wznosić radosne okrzyki i śpiewać przy muzyce na żywo granej na dudach, skrzypcach czy akordeonach.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/paula sierra

Krajka fot a. Rózga.jpg
Pamięć zaklęta w śpiewie

Liczy się zabawa, czyli dyskoteki bez prądu 

Okazuje się, że dyskoteki bez prądu, w towarzystwie muzyki granej na tradycyjnych instrumentach, stają się coraz bardziej popularne wśród młodego pokolenia. Czy współcześni potrafią się bawić przy dudach? Dudziarz Mikołaj Woźniak odpowiada twierdząco. – Trzeba tylko ich odpowiednio do tego przygotować, zachęcić, a przede wszystkim pokazać – mówi.

– To bardzo proste formy. Ważny jest nie krok czy technika, a sama zabawa. Tam, gdzie jest interakcja między ludźmi, coś się zmienia. Ludzie dzięki temu poznają się, zbliżają się do siebie – zachęca Iwona Piechocka, instruktorka tańca nowoczesnego.

Posłuchaj
03:53 Trojka Pora na Trojke muzyka ludowa na imprezach 2021_11_22-07-48-55.mp3 Imprezowy powrót do tradycji. Młodzi ludzie chcą bawić się przy muzyce ludowej (Pora na Trójkę)

 

Ludzie nie chcą wyjść

Imprezy na wzór dawnych ludowych potańcówek organizuje m.in. "Siedlisko" – stowarzyszenie na rzecz aktywizacji społeczności lokalnej, działające w Lubochni koło Gniezna. – To jest coraz bardziej modne. Najdziwniejsze jest to, że przychodzi dużo młodych ludzi. Balują do północy, do pierwszej, drugiej w nocy i tak im się podoba, że nie chcą wyjść. Cała sala jest zapełniona ludźmi – opisuje prezes stowarzyszenia Maria Brykczyńska.

Tradycja przetrwała

Ludowe potańcówki to nie tylko dobra zabawa, ale też okazja do przemycenia tradycji i historii. – Tańce, które tańczono na potańcówkach, przetrwały. Żyją jeszcze w mikroregionach Wielkopolski, więc stamtąd możemy tę wiedzę czerpać – cieszy się Mikołaj Woźniak.

Oberek lekcja tańca nr 1 - odnalezienie rytmu oberka w muzyce/Taniec Tradycyjny PL

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 22.11.2021
Godzina emisji: 7.48

kr

Czytaj także

"W tym musi być ruch". O poezji i piosence miganej

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 08:26
Słyszących chętnych do nauki języka migowego przyciąga zwłaszcza chęć integrowania się oraz możliwość rozmawiania w całkowitej ciszy. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w języku migowym można także recytować wiersze, a nawet śpiewać. – Dla mnie jest bardzo ważne, by pokazać, że nie ma rzeczy niemożliwych – miga Arkadiusz Bazak, który prowadzi warsztaty poezji miganej i warsztaty muzyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozśpiewana swoim szumem, czyli mapa dźwiękowa Wisły

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 08:09
Blisko 160 minut nagrań dokonanych w 40 lokalizacjach na mazowieckim odcinku Królowej Polskich Rzek – tak wygląda niezwykły projekt „Rozśpiewana swoim szumem” poświęcony stworzeniu dźwiękowej mapy rzeki. Jakie dźwięki, jakie odgłosy można usłyszeć nad brzegiem Wisły, jaki jest jej dzisiejszy soundscape?
rozwiń zwiń