Zrób to sam, czyli majsterkowanie zawsze modne

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 06:51
3 grudnia to Światowy Dzień Majsterkowicza. Ponadto tego dnia urodziny obchodzi Adam Słodowy, najsłynniejszy majsterkowicz w Polsce. Czy w dzisiejszych czasach potrzebne rzeczy wolimy sami tworzyć czy je jednak kupować? Naprawiać czy wymieniać na nowe? Odpowiedzi na te pytania poszukiwał Trójkowy reporter.
Majsterkowanie to hobby dla wszystkich pokoleń
Majsterkowanie to hobby dla wszystkich pokoleńFoto: Shutterstock

Wydawałoby się, że w czasach powszechnej dostępności wszystkiego majsterkowanie stanie się ekskluzywnym hobby. Tymczasem mająca coraz większy wpływ na nasze życie ekologia z jednej strony stawia na ograniczanie produkcji i używania tanich, jednorazowych produktów, z drugiej – stymuluje działania DIY (Do It Yourself, czyli zrób to sam), które stają się coraz bardziej modne. A jak się okazuje, Polacy wciąż chętnie majsterkują.


Posłuchaj
03:19 TROJKA Pora na Trojke 2021_12_03 06-50-02.mp3 Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Majsterkowania i urodziny Adama Słodowego (Pora na Trójkę)

Kobiety z obcęgami w ręku

Tradycyjnie majsterkowiczem w rodzinie był mężczyzna. Teraz jednak się to zmienia. – Czasami zdarza mi się majsterkować: ostatnio przykręcałam półkę do ściany. Bo jak to mój tata mówi: jak będę miała męża łajzę, to będę musiała umieć to sama zrobić – stwierdza jedna z zapytanych pań. – Mam dużo klientów wśród kobiet. Mąż gotuje zupę, a ona robi: przykręca kątownik, wzmacnia szufladę – potwierdza Krzysztof Prędota ze sklepu dla majsterkowiczów.

Najsłynniejszy majsterkowicz Rzeczypospolitej

Prawdziwy majsterkowicz nie boi się żadnych wyzwań: sklei, podmaluje, zbije, uszczelni, dokręci co trzeba. Ma własną skrzynkę z narzędziami, a w niej obowiązkowo młotek, kombinerki, szczypczyki, śrubokręty, miernik napięcia oraz, od pewnego czasu, słynną srebrną taśmę nazywaną popularnie "MacGyverem".

Nie ginie też pamięć o Adamie Słodowym, najsłynniejszym majsterkowiczu Rzeczypospolitej. – To był wspaniały człowiek, miło się go wspomina – mówią ludzie. Nasz rodzimy MacGyver, który gwiazdora amerykańskiego serialu wyprzedził o dobre 30 lat, 3 grudnia obchodziłby 98. urodziny.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Cięgotura
Data emisji: 3.12.2021
Godzina emisji: 6.50
pr

Czytaj także

Idą podwyżki cen prądu. Jak zaoszczędzić na rachunkach?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 06:55
"Podwyżka cen energii elektrycznej jest nieuchronna" – zapowiedział podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu wiceminister i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jak postępować, by zużywać prąd bardziej odpowiedzialnie, a co za tym idzie, płacić za niego mniej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Las Miyawaki. Ratunek dla zieleni miejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 06:45
Las Miyawaki rośnie 10 razy szybciej niż normalny. Czym charakteryzuje się taki las?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moda na modę z drugiej ręki. Dlaczego warto kupować odzież używaną?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 07:25
Second-hand, lumpeks, szmateks – to tylko niektóre określenia na sklepy z używaną odzieżą. Do tej pory miejsca te były uważane za przeznaczone dla ludzi o niskim statusie społecznym, których nie stać na nową odzież z tzw. sieciówki. Wraz z nadejściem mody na ekologię to się zmienia. – Teraz głupio jest nie kupować czegoś z drugiego obiegu – stwierdza Zofia Zochniak, specjalistka od zrównoważonej mody.
rozwiń zwiń