Mikołajki, czyli Święty Mikołaj i dziecięce dylematy. Gdzie możemy go znaleźć?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 10:00
Mikołajki to jeden z najprzyjemniejszych dni w roku. Dzieci wierzą, że Święty Mikołaj odbiera od nich listy i obdarowuje je wymarzonymi prezentami. Mikołaj to jednak mnóstwo nieścisłości: kiedy tak naprawdę przychodzi, 6 czy 24 grudnia? Gdzie trafiają wysłane przez dzieci listy i jak je adresować? 
Dzieci na całym świecie obdarowywane są podarunkami. Nie zawsze wręcza je jednak sam Mikołaj..
Dzieci na całym świecie obdarowywane są podarunkami. Nie zawsze wręcza je jednak sam Mikołaj.. Foto: Shutterstock
  • Dziecięce dylematy związane ze Świętym Mikołajem. Czy Mikołaj przychodzi do nas tylko raz w roku, 6 grudnia, czy może dwa? Jak ta tradycja wygląda w różnych częściach Polski?
  • Gdzie trafiają listy wysłane do Świętego Mikołaja? Na daleką Północ, czy jak twierdzą niektórzy… do Koluszek?  
  • Biuro Świętego Mikołaja ma swoją siedzibę w Srebrnej Górze na Dolnym Śląsku. Każdego roku docierają tam setki listów z całego świata 

Święty Mikołaj istniał naprawdę. Był biskupem, który pomagał głodnym i potrzebującym. Z czasem obchodzenie jego święta oraz sam wizerunek mocno ewoluował, również na terenie Polski. W wielu częściach kraju wciąż nie ma jasnej odpowiedzi na to, kiedy dokładnie Mikołaj przynosi wymarzone prezenty. 

Mikołaj nie tylko w mikołajki

W wielu rejonach Mikołaj odwiedza domy w mikołajki, czyli 6 grudnia. W innych przychodzi do dzieci również w Wigilię. - W tym czasie dzieci dostają prezenty niezależnie od szerokości geograficznej. W każdym kraju otrzymują je jednak od kogoś innego. Wszystkie baśnie, legendy i zwyczaje troszeczkę się mieszają i tak we Francji jest świecki Mikołaj, w Hiszpanii prezenty przynoszą Trzej Królowie, w Anglii natomiast Father Christmas, a we Włoszech upominki rozdaje wiedźma - wyjaśniała Natalia Bursiewicz z Instytutu Historii Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. 

Pewnym jest, że Mikołaj doskonale zna wszystkie te zwyczaje i pozostaje w stałym kontakcie z rodzicami, przed którymi nieraz stoi nie lada wyzwanie. 

Pochodzimy z Wielkopolski. Tam Mikołaj przychodzi 6 grudnia. W Wigilię odwiedza nas Gwiazdor. Natomiast na Mazowszu, gdzie mamy drugą część rodziny, dzieci słyszą, że jest Mały i Duży Mikołaj. Wobec tego połączyliśmy te informacje i tłumaczymy, że 6 grudnia przychodzi Mikołaj, który przynosi drobne prezenty, ale jednocześnie zabiera listy, które dzieci wcześniej napisały, po to, by 24 grudnia wrócić z dużym prezentem, którego oczekują i o którym marzą - usłyszeliśmy w materiale reporterskim. 

Posłuchaj
03:58 PR3 2021_12_06-07-10-46.mp3 Mikołaj. Kiedy i gdzie można go spotkać? (Pora na Trójkę)

  

Gdzie trafiają listy?

Niektórzy twierdzą, że listy adresowane do Świętego Mikołaja trafiają na biegun północny, a inni, że do… Koluszek. 

W Koluszkach mieści się Odział Przesyłek Niedoręczonych. W okresie świątecznym współpracujemy ze Świętym Mikołajem. Trafia do nas wiele listów zaadresowanych właśnie do niego. To miejsce, do którego trafiają przesyłki, które ze względu na różne trudności nie mogły być dostarczone ani zwrócone. Staramy się, by żadna z przesyłek adresowanych do Mikołaja mu nie umknęła, a on poznał marzenia dzieci - zapewniał Paweł Witkowski, zarządzający pionem logistyki Poczty Polskiej. 

Czytaj także:

O co dzieci proszą najchętniej? 

Czasami trudno się pisze taki list. Nie wiadomo już, co chciałoby się odstać. W ciągu roku mam mnóstwo pomysłów, a gdy zaczynam pisać list, nagle się kończą - wyjaśniała jedna z małych fanek Mikołaja. 

Posłuchaj
04:01 PR3 2021_12_06-07-38-14.mp3 Dlaczego listy adresowane do Świętego Mikołaja trafiają do Koluszek? (Pora na Trójkę)

 

Biuro Świętego Mikołaja w Srebrnej Górze

child-gf9970e0cd_1280.jpg
Bezpieczne zabawki. O czym pamiętać przy zakupie?

- Kilka lat temu zaczęły spływać tutaj listy do Mikołaja. Jedna z mieszkanek postanowiła więc zacząć na nie odpisywać. Po kilku latach przekazała je do Gminnego Ośrodka Kultury w Srebrnej Górze i tak się zaczęło - usłyszeliśmy.

- Niezależnie od tego, co dziecko napisze na tym liście, jak go zaadresuje, on zawsze do nas trafi. Zdarzyło się nawet, że dostaliśmy list tylko z naklejką Mikołaja. Dwa lata temu poczta na biegunie została zamknięta i wszystkie listy przekierowywano do nas. Było ich kilka tysięcy - mówił pracownik bura. 

W kopertach są monety na znaczki. W tamtym roku wysłaliśmy ponad trzy tysiące listów za kwotę ponad 10 tysięcy złotych. Dzieci często dołączają monety na znaczki lub zaadresowane koperty zwrotne. W swoich listach najmłodsi czasami kuszą się o wstęp, że były grzeczne, a cześć z nich od razu przechodzi do listy życzeń. Mikołaj jednak wie, że wszystkie dzieci są grzeczne i każdemu stara się coś przynieść. Zdarzają się też koperty, które zwierają mały upominek dla Mikołaja, na przykład lizak - opowiadali pracownicy mikołajowego biura. 

Posłuchaj
04:25 PR3 2021_12_06-08-13-56.mp3 Biuro Świętego Mikołaja w Srebrnej Górze (Pora na Trójkę)

 

Listy, które się pamięta

- Część listów jest bardzo wzruszającą. Dzieci piszą tak, jak jest. Znaleźć można też wiele ciekawych i zabawnych dopisków - usłyszeliśmy. 

Lisy docierają do nas z wielu krajów, w tym Chin, Białorusi, Rosji czy Anglii. Wiele z nich jest wyjątkowych. Kilka lat temu wzruszył nas list chłopca z Hongkongu, który nie chciał nic dostać, ale prosił, by na świecie zapanował pokój, a on mógł chodzić do szkoły. Najbardziej wzruszające są prośby o prezent, nie dla siebie, ale dla kogoś innego - podsumowali pracownicy Biura Świętego Mikołaja.

Pierwsze listy trafiają do Srebrnej Góry już w sierpniu. W grudniu listonosz przynosi ich nawet trzysta dziennie. Każdy, kto dopisze adres zwrotny, ma szansę otrzymać odpowiedź. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorzy materiałów reporterskich: Martyna MasztalerzJózef Niewiarowski, Bartosz Szarafin
Data emisji: 6.12.2021
Godziny emisji: 7.10, 7.38, 8.13
zch

Czytaj także

Mikołajki i Gwiazdka tuż-tuż. Pięć pomysłów na prezent dla Trójkowego biegacza

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 14:30
Smartwatch, profesjonalne obuwie sportowe, a może motywująca książka? Wielkimi krokami zbliżają się mikołajki, a nieco mniejszymi – Gwiazdka. Tomasz Domżalski, trener stadionowej akcji "Biegam, bo lubię" podpowiedział, z jakich prezentów ucieszy się każdy biegacz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święty Mikołaj przed wiekami i dziś. Do których zwyczajów warto wrócić?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 10:08
– Święty Mikołaj to postać z krwi i kości, postać historyczna. Żył na przełomie III i IV wieku na terenie dzisiejszej Turcji. Był biskupem, który troszczył się o swój lud. Było tak, gdy panowała zaraza, a potem głód. Istniał naprawdę i warto w niego wierzyć – przekonuje Jolanta Sosnowska, autorka książki "Mikołaj święty".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikołajki w Trójce. Zestawy wyjątkowych upominków dla słuchaczy

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 10:20
Program 3 Polskiego Radia zaprasza wszystkich słuchaczy do wspólnego świętowania. Dziś, w mikołajki, można zdobyć atrakcyjne upominki od stacji. Specjalna akcja antenowa trwa od godz. 6.00 do 19.00. 
rozwiń zwiń