Sylwester w cieniu koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 08:35
Przed nami powitanie nowego, 2022 roku. Choć w ostatnich miesiącach wydawało się, że tegoroczny Sylwester na świecie będzie znacznie bardziej radosny, optymistyczny od ubiegłorocznego, to w grudniu niestety statystyki pandemiczne rozwiały te nadzieje. A to oznacza, że wiele dzisiejszych imprez będzie znacznie mniej hucznych niż zazwyczaj.
Sami powinniśmy wziąć odpowiedzialność za siebie i innych  radzą lekarze i apelują, by powitanie 2022 roku świętować raczej w małym gronie
"Sami powinniśmy wziąć odpowiedzialność za siebie i innych" – radzą lekarze i apelują, by powitanie 2022 roku świętować raczej w małym gronieFoto: Kamil Macniak/ Shutterstock

Jako pierwsi spośród dużych miast nowy rok witają mieszkańcy nowozelandzkiego Oakland – w południe polskiego czasu niebo nad tamtejszą zatoką rozbłyśnie fajerwerkami. O 14.00 polskiego czasu datę zmieni australijskie Sydney, a o 16.00 – stolica Japonii, Tokio. Ten sylwester znów będzie jednak inny niż co roku i znów z powodu koronawirusa.

Zaniepokojenie omikronem 

Jeszcze kilka miesięcy temu nikt nie przypuszczał, że sytuacja pandemiczna tak szybko będzie się pogarszać. Wiele krajów powoli wychodziło na prostą, ale pod koniec listopada w RPA wykryto nowy wariant koronawirusa – omikron. Nie jest on co prawda tak groźny jak delta, ale rozprzestrzenia się znacznie szybciej niż poprzednie wersje.

– Jesteśmy bardzo zaniepokojeni, bo omikron rozchodzi się szybciej niż delta i powoduje prawdziwe tsunami, gdy chodzi o liczbę przypadków – tak niedawno mówił szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. Tylko w ostatnią środę na całym świecie zanotowano aż 1 mln zachorowań. Takie właśnie tsunami spowodowało, że wiele miast na świecie w ostatniej chwili albo odwołało sylwestrowe imprezy, albo bardzo je ograniczyło.

Świętowanie w wąskim gronie

W Nowym Jorku na Times Square Nowy Rok jak zawsze wskaże specjalna kula, a władze zdecydowały, by – w przeciwieństwie do poprzedniego roku – wpuszczać ludzi na miejsce, oczywiście pod ścisłymi warunkami sanitarnymi. Jednak nawet mimo to główny doradca prezydenta Joe Bidena dr Anthony Fauci sugeruje, że lepiej spędzić sylwestra w wąskim gronie.


Posłuchaj
02:48 TROJKA Pora na Trojke Jak swiat wita Nowy Rok 2021_12_31-08-24-42.mp3 Jak świat wita Nowy Rok? (Pora na Trójkę)

 

Wielkich imprez nie będzie też w Grecji, gdzie władze wprowadziły właśnie nowe restrykcje i ograniczyły liczbę osób w wydarzeniach publicznych. – Oczywiście, że dla nas, właścicieli restauracji, to jest katastrofa. Z drugiej strony jednak nie możemy iść na przekór sytuacji epidemicznej. Nie mogę przecież normalnie pracować, skoro umierają ludzie – mówi Christos, właściciel jednej z kawiarni w Atenach.

Ścisłe restrykcje wprowadzono w ostatnich dniach także w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Francji. W kanadyjskim Toronto cały sylwestrowy koncert będzie można obejrzeć jedynie on-line.

New Year's Eve Celebrations Scale Back Amid Covid Spike / NBC News

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Wojciech Cegielski
Data emisji: 31.12.2021
Godzina emisji: 8.24

mk

Czytaj także

Sylwester: pamiętajmy o naszych czworonożnych przyjaciołach!

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 08:18
Sylwester to każdego roku okazja do hucznego świętowania nowego roku w gronie rodziny i przyjaciół. Niestety, kiedy większość z nas świetnie się bawi, cierpią nasi czworonożni przyjaciele wystraszeni, zestresowani prawdziwą kanonadą głośnych wybuchów. W jaki sposób skutecznie uchronić zwierzęta przed fajerwerkami i petardami?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sylwester w domu? Spróbuj planszówek!

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 07:40
Planszówki są jedną z najchętniej wybieranych atrakcji podczas spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Dlaczego je pokochaliśmy? W co teraz gramy? Jak gry zmieniały się na przestrzeni lat?
rozwiń zwiń