Co jedzą dzieci, kiedy dorośli nie patrzą? Nawyki żywieniowe najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 07:40
Co jedzą nasze dzieci, kiedy tego nie widzimy? Wielu najmłodszych z chęcią sięga po słodycze, fast foody i gotowe kanapki. Do tego dochodzą kolorowe napoje gazowane. Obecnie nawet w małych sklepach znajdziemy wiele gotowych dań i przekąsek – tych słodkich, jak i słonych. Jak namówić dzieci do zdrowego żywienia? 
Słodycze, fast foody i gazowane napoje. Co jedzą dzieci, kiedy dorośli nie patrzą?
Słodycze, fast foody i gazowane napoje. Co jedzą dzieci, kiedy dorośli nie patrzą?Foto: Shtterstock
  • Dzieci wynoszą nawyki żywieniowe z domu. Obserwują i naśladują swoich rodziców i powielają ich schemat odżywiania.
  • Jak zaznacza dietetyk: Najważniejsze to nie ukrywać przed dziećmi, gdy sami jemy coś niezdrowego, i nie dopuścić do sytuacji, że dziecko ukrywa się przed nami.  
  • Warto wspólnie przygotowywać zdrowe posiłki. Możemy postawić na owocowe koktajle i pozwolić najmłodszym samodzielnie dobierać ich składniki. 

– Najpierw to my powinniśmy zapytać siebie, co my jemy, gdy nie widzą nas dzieci? Podejście nas, dorosłych jest bardzo ważne, również w kwestiach żywieniowych i wyrabiania zdrowych nawyków. Zastanówmy się, na co pozwalamy sobie, na co dzieciom i jak wygląda nasza relacja. Czy musimy coś ukrywać? Jak podchodzimy do tematu słodyczy? – mówiła w Trójce Marzena Zacharska, dietetyk. 

Najtrudniejsze wyzwania 

– Pytałam kiedyś dzieci, co jest dla nich najtrudniejsze w diecie i zmianie nawyków. Jedna dziewczynka powiedziała, że trudne nie jest dla niej spożywanie konkretnych pokarmów, ale gdy rodzice jedzą słodycze, których jej nie wolno, nawet gdy robią to po kryjomu – zaznaczyła.

 Istotne, jak podchodzimy do tematu słodyczy. Jeśli do tej pory były one dozwolone, nie możemy zakazać ich z dnia na dzień. Moje dzieci również po kryjomu wybierają sobie słodkości. Jedna z moich małych pacjentek marzyła o pizzy z czekoladą. Jeżeli pozwolilibyśmy jej spełnić to marzenie i poczęstowali się tym smakołykiem razem z nią, nawet raz na jakiś czas, nie będzie mała potrzeby po kryjomu zjadać słodkości – wyjaśniała.

Posłuchaj
07:41 PR3 2022_01_13-07-18-12.mp3 Słodycze, fast foody i gazowane napoje. Co jedzą dzieci, kiedy dorośli nie patrzą? (Pora na Trójkę)

 

Oddziaływanie 

– Pamiętajmy, że na dzieci bardzo mocno oddziałują reklamy oraz zachowania oglądane w telewizji lub wśród rówieśników. W mocnym stopniu kształtują one preferencje dzieci. Wiadomo, że to, co kolorowe i słodkie, jest bardzo atrakcyjne. Jeśli dzieci chcą spróbować jakiegoś produktu, warto, by robiły to przy nas. Nie dopuszczajmy do sytuacji, w której dziecko coś przed nami ukrywa – podkreślała. 

Czytaj także:

Otyłość wśród dzieci

– Niestety jesteśmy w czołówce państw, jeśli chodzi o liczbę dzieci otyłych lub borykających się z nadwagą. Jako rodzice jesteśmy temu po części winni. Ważne jest również środowisko, w którym się rozwijamy i dorastamy, jednak to rodzice są odpowiedzialni za żywienie swoich pociech. Możemy wspólnie przygotowywać posiłki do szkoły. Niech będą to nawet rzeczy słodkie: muffinki na bazie borówek, placuszki owsiane czy owocowe koktajle – radziła gość Trójki. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
ProwadziTomasz Miara
Gość: Marzena Zacharska (dietetyk)
Data emisji: 13.01.2021
Godzina emisji: 7.18

zch

Czytaj także

Co trzeci ośmiolatek ma nadwagę. Jak walczyć z otyłością u dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 13:25
Z krajowych i światowych badań wynika, że problem nadmiernej masy ciała coraz częściej występuje u najmłodszych. Liczba otyłych dzieci i młodzieży wzrosła od 1975 r. z 11 milionów do 124 milionów w 2016 roku – taką informację możemy przeczytać na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. – W przypadku dzieci od 10 do 16 lat odsetek tych z nadmierną masą ciała to ok. 20 proc., przy czym częściej dotyczy to chłopców niż dziewczynek – informuje Katarzyna Błażejewska-Stuhr, dietetyk kliniczny i psychodietetyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wrogość i agresja. Skłonności wynikają ze źle dobranej diety

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 13:30
Wrogość i agresja są uzależniona od niedożywionego mózgu. Za braki odpowiada współczesna dieta, która w większości opiera się na produktach wysokoprzetworzonych. Jakie nawyki żywieniowe warto w sobie wykształcić? O czym pamiętać i na co zwracać uwagę?
rozwiń zwiń