Studniówka 2022 a pandemia COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 07:24
Jeszcze dwa lata temu połowa stycznia była czasem, w którym uczniowie ostatnich klas maturalnych wybierali kreację na studniówkę i szlifowali ostatnie kroki poloneza. Niestety pandemia COVID-19 wszystko zmieniła. Wiele wskazuje na to, że tegoroczni maturzyści będą musieli wstrzymać się z celebrowaniem finału szkolnej nauki. Nie wiadomo, jak będą wyglądały kolejne tygodnie, więc wiele szkół odwołało lub przeniosło imprezy na wiosnę.
Jeszcze dwa lata temu połowa stycznia była czasem, w którym uczniowie ostatnich klas maturalnych wybierali kreację na studniówkę i szlifowali ostatnie kroki poloneza. Niestety, pandemia COVID-19 wszystko zmieniła
Jeszcze dwa lata temu połowa stycznia była czasem, w którym uczniowie ostatnich klas maturalnych wybierali kreację na studniówkę i szlifowali ostatnie kroki poloneza. Niestety, pandemia COVID-19 wszystko zmieniłaFoto: Forum/Anatol Chomicz
  • Studniówki zwyczajowo odbywały się mniej więcej w połowie stycznia. Plany maturzystów pokrzyżowała pandemia COVID-19, więc studniówki są odwoływane lub przekładane.
  • Wytyczne sanitarne opracowane przez MEiN, dotyczące organizacji studniówek w 2022 roku, obejmują m.in. przestrzeganie limitu uczestników uroczystości szkolnych oraz obowiązek czyszczenia i dezynfekcji powierzchni dotykowych.

Organizacja studniówek a COVID-19

Studniówki zwyczajowo odbywały się mniej więcej w połowie stycznia. Podobnie jak w zeszłym roku, plany maturzystów pokrzyżowała pandemia COVID-19. – Rady rodziców przenoszą studniówki na inny termin – marzec, kwiecień. Niektóre niestety już zostały odwołane. W tym roku na pewno ich nie będzie – mówił jeden z uczniów. – Zaleca się, żeby nie tańczyć, a studniówka bez tańców to tak słabo… – przyznał.

Często szkoły decydują się na inne formy świętowania końca nauki. Jak powiedziała Anna Maćkowska, dyrektorka XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, "co się odwlecze, to nie uciecze". – W ubiegłym roku nie było studniówki, ale rodzice doprowadzili do zorganizowania balu maturalnego, który odbył się w czerwcu – poinformowała. 

 Przez dwa lata praktycznie siedzieliśmy w domu na zdalnych lekcjach, więc teraz przydałoby się zintegrować i pozytywnie zakończyć trzyletnią naukę w liceum – dodała jedna z uczennic.

Posłuchaj
04:00 Trojka Pora na Trojke studniowka 2022_01_14-07-15-12.mp3 Pandemia COVID-19 trwa. Jak wygląda organizacja tegorocznych studniówek? (Pora na Trójkę)

 

Studniówki 2022 – wytyczne sanitarne MEiN

Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki opublikowano wytyczne sanitarne, opracowane przez MEiN, MZ i Główny Inspektorat Sanitarny, dotyczące organizacji studniówek. Zgodnie z nimi należy przestrzegać obowiązującego w danym dniu limitu uczestników uroczystości szkolnych. Do tego limitu nie są wliczane osoby, które mają certyfikat COVID-19 i dobrowolnie okażą go organizatorom. Zalecane jest, aby przy stolikach siedziały osoby z jednej klasy i zwiększona była częstotliwość (co godzinę) czyszczenia i dezynfekcji powierzchni dotykowych i miejsc wspólnie użytkowanych. Organizator może też podjąć decyzję, że zaproszeni na bal studniówkowy są tylko uczniowie, bez osób towarzyszących, a impreza nie może odbyć się w budynku szkoły, która przeszła na naukę zdalną lub hybrydową.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autorka materiału reporterskiego: Justyna Kościelna
Data emisji: 14.01.2022
Godzina emisji: 7.15

IAR/kr

Czytaj także

Jeśli nie studniówka, to może e-bal? Pomysłowi maturzyści

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 11:20
Poloneza czas zacząć! A przynajmniej byłby czas, żeby go zacząć, gdyby nie pandemia. Mamy już nawet trochę mniej niż sto dni do matury, ale niestety tegoroczni maturzyści nie wybiorą się na swoje studniówki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ferie zimowe w czasach pandemii [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 18:41
17 stycznia ferie zaczynają uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. W następnej kolejności wypoczywać będą dzieci i młodzież szkolna z innych województw. Część rodziców zimowe wakacje z pociechami zaplanowała w polskich górach. Przedstawiciele kurortów, takich jak Krynica-Zdrój czy Muszyna, zapewniają, że wszelkie środki bezpieczeństwa będą zachowane.
rozwiń zwiń